Ballina / MAQEDONIA / Ekonomi / Ulet aktiviteti kreditor në Maqedoni

Ulet aktiviteti kreditor në Maqedoni

Aktiviteti kreditor në Maqedoni është ulur për 0.3% në muajin korrik, në bazë mujore, por dukshëm më e dobët se muaji parapraki.

Rënia e kredive në sektorin privat vjen si rezultat i ndryshimeve rregullatore, thuhet në raportin e Bankës Popullore. Në korrik, niveli i kredive të përgjithshme është ulur për 697 milion denarë.

Pjesëmarrja e kërkesave të dyshimta dhe kontestuese në kreditë e përgjithshme në korrik është 7.5%. Duke analizuar në sektorë, ka ulje të këtyre kërkesave të dyshimta dhe kontestuese te ndërmarrjet, ndërsa ka rritje të këtyre kërkesave te popullsia.

/Telegrafi/

- Lajme

Lajme
Infosite është portal informativ dhe është dritarja ku ju do të keni mundësi të njiheni me informacione të fushave të ndryshme.

Shiko

Ivanov-Trumpit: Mua më keni mbështetës dhe mik të sinqertë

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ka dërguar urim deri tek Donald Trump me rastin e …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

lajme.infosite.allajme.infosite.co