Ballina / Lajme / Bota / Turqia arreston gazetarët e BBC-së dhe Zërit të Amerikës

Turqia arreston gazetarët e BBC-së dhe Zërit të Amerikës

Gazetarja e Zërit të Amerikës, Khajijan Farqin, është arrestuar nga autoritetet turke në Diyarbakir.

Arrestimin e kanë bërë të ditur miqtë e saj, të cilët kanë thënë se ende nuk i din arsyet. Familja e saj ka thënë se për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme në këtë rajon, as avokati nuk ka mundur të kontaktoj me të, shkruan washingtonpost.

Autoritetet gjithashtu kanë arrestuar gazetarin e BBC-së në gjuhën turke, Hatice Kamer.

Kamer u arrestua derisa po raportonte për një fatkeqësi në një minier në rajonin kurd, ku mbetën të vdekur 10 minatorë.

As për të nuk ka pasur një sqarim për arrestimin. /lajmi/

- Lajme

Lajme
Infosite është portal informativ dhe është dritarja ku ju do të keni mundësi të njiheni me informacione të fushave të ndryshme.

Shiko

Ivanov-Trumpit: Mua më keni mbështetës dhe mik të sinqertë

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ka dërguar urim deri tek Donald Trump me rastin e …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

lajme.infosite.allajme.infosite.co