Ballina / Tag: Zhvillimi ekonomik

Tag: Zhvillimi ekonomik

Për 5 vjet në komuna u investuan 158 milionë euro

Përfaqësues të komunave të Kosovës kanë kërkuar që investimet kapitale të cilat po ndodhin vetëm në infrastrukturë, të orientohen tash e tutje në funksion të zhvillimit ekonomik për komunat. Kërkesa e tyre erdhi në konferencën “Analizë për investimet kapitale në komunat e Kosovës”, ku u prezantua dokumenti që analizon trendet e investimeve kapitale në komunat e Republikës së Kosovës për …

Lexo më shumë »

Mustafa: Nevojitet rritje ekonomike prej 6 % për zbutjen e papunësisë

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka vizituar sot Universitetin “Kadri Zeka”, në Gjilan. Gjatë adresimit të tij, Mustafa tha se prioritet i Qeverisë së Kosovës është zhvillimi ekonomik dhe rritja e punësimit. Ai tha se vendit i duhet një rritje ekonomike prej 6 për qind, në mënyrë që të zbutet numri i të papunëve. “Ne jemi përcaktuar tek privatizimi, dhe njerëzit …

Lexo më shumë »

Diaspora mban gjallë Kosovën

Dërgesat nga diaspora edhe më tutje vazhdojnë të luajnë rol të rëndësishëm në zhvillimin ekonomik të vendit. Bazuar në të dhëna zyrtare të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), shihet qartë se dërgesat e mjeteve nga shtete të ndryshme të vendit për në Kosovë janë duke u rritur nga viti në vit. Për tetë muaj në Kosovë kanë hyrë  hiç më …

Lexo më shumë »

Spasovski: Do tua kthejmë borxhin firmave vendore

Bartësi i listës së deputetëve në njësinë zgjedhore numër 2 nga rradhët e LSDM-së, Oliver Spasovski, sot ka realizuar takim me qytetarët e Gjorçe Petrovit, para të cilëve prezentoi programin e partisë së tij.  “Për ta forcuar ekonominë, për ta ndaluar shpërnguljen dhe për ta kthyer jetën në Maqedoni në planin “Për jetë në Maqedoni” parashikojmë masa me të cilat …

Lexo më shumë »

Kryeministri: Së shpejti nuk do të jemi shtet i varfër

Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se shumë shpejt Kosova nuk do të jetë në vendet e ranguara si të varfra për shkak të zhvillimeve që po ndodhin. Kryeministri Mustafa ka thënë se kanë marrë rekomandime që t’i shfrytëzojnë fondet e organizatave ndërkombëtare për vende e varfra për shkak se pas një kohe Kosova nuk do të plotësojë këtë kriter. Përmes …

Lexo më shumë »

Basha: S’kemi të ardhme me një ekonomi që mbështetet tek kanabisi

Basha ka thënë se s’kemi të ardhme me një ekonomi që mbështetet tek kanabisi. Kreu i PD-së , Lulzim Basha duke folur në një studio televizive tha se Shqipëria nuk mund të ketë një të ardhme në ekonomi nëse bën atë që po bën mazhoranca e sotme duke mbështetur prodhimin e paligjshëm të kanabisit. “Ne nuk kemi të ardhme me …

Lexo më shumë »

Hoxhaj: Bashkëpunimi me Kuvajtin i fokusuar në zhvillimin ekonomik

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj ka pritur sot në takim zyrtar ambasadorin jo-rezident të Kuvajtit në Kosovë, Fayez Mishari Al-Jasim, me të cilin u diskutua për thellimin e bashkëpunimit ndërshtetëror mes Kosovës dhe Kuvajtit, si dhe zhvillimi ekonomik, sjellja e investitorëve të rinj në Kosovë. Ministri Hoxhaj, shprehu interesim për thellimin e bashkëpunimit ndërshtetëror …

Lexo më shumë »

Bashota: Projektet nuk po bëhen për fushatë, do t’i mbesin Prishtinës

Në një konferencë të komunës së Prishtinës janë prezantuar 5 projekte kapitale, që synohet të realizohen me partneritet publiko-privat. Për të diskutuar rreth këtyre projekteve i ftuar në Ballë për Ballë të emisionit ora e Fundit ishte drejtori i Zhvillimit Ekonomik, Genc Bashota. Bashota tha se aktiviteti i tyre ka shkruar shumë mirë dhe është bërë si pasojë e buxhetit …

Lexo më shumë »

Thaçi – Lunaçekut: BE të mos vonohet me Kosovën

Presidenti i vendit Hashim Thaçi sot është takuar me eurodeputeten Ulrike Lunaçek. Sipas njoftimit të Presidencës, Thaçi ka biseduar për procesin integrues të Kosovës dhe për rëndësinë e ndërtimit të partneritetit dhe bashkëpunimit reciprok ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian. Thaçi ka thënë se Kosova mbetet e përkushtuar në reforma të përgjithshme, por edhe BE-ja duhet të mos vonohet me Kosovën. …

Lexo më shumë »

Pacolli: Sot në emër të Trepçës krijohen pasuri personale dhe partiake

Në një konferencë në kuadër të Javës së Biznesit Kosovar 2016, me temë “Ligji i Trepçës, mundësi e re apo sfidat për zhvillim ekonomik në Kosovë”, presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli ka folur për ligjin e Trepçës dhe mënyrën e funksionalizimit të saj. Sipas njoftimit për media të kësaj partie, ai ka treguar fillimisht për problemet të cilat e ngufasin …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co