Ballina / Tag: Zgjedhjet ne SHBA

Tag: Zgjedhjet ne SHBA

SHBA vendosë për rinumërimin e votave

Komisioni zgjedhor në Wisconsin ka marrë kërkesë për rinumërimin e votave në shtetin ku fitoi ngushtë Donald Trump si president i SHBA-së dy javë më parë. Kërkesa është paraqitur nga Partia e Gjelbër, kandidatit presidencial Jill Stein. Stein është zotuar gjithashtu të paraqesë kërkesë për rinumërimet e votave në Michigan dhe Pensilvani, shkruan BBC. Por, Wisconsin, Michigan kanë 16 vota elektorale, …

Lexo më shumë »

Trump, Evropa, Shqipëria, Kosova

Deri ditën e zgjedhjeve amerikane, ndonëse parashikimet jepnin si fituese Hilary Clinton, prapë kishte tërhequr vëmendjen suksesi i një figure si Donald Trump. Megjithë gjuhën e tij, që binte ndesh me disa vlera që konsideroheshin të stabilizuara në shumicën e shoqërisë amerikane, ky kishte arritur të fitonte primaret në Partinë Republikane e rrezikonte edhe Clintonin? Shpjegimi më i besueshëm ishte …

Lexo më shumë »

Clinton e zhgënjyer: Nuk kam dashur të dal nga shtëpia

Hillary Clinton ka folur për herë të parë për zhgënjimin e saj me humbjen në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së. Clinton, kandidate e Partisë Demokratike, është mposhtur nga rivali i saj republikan, Donald Trump, në zgjedhjet e 8 nëntorit. Clinton, në daljen e parë publike që nga humbja, tha se “ka dashur të rehatohet me një libër të mirë dhe të mos …

Lexo më shumë »

Njeriu ynë, Donald Trumpi

Simpatizimi i zonjës Clinton nga shqiptarët asnjëherë nuk ishte parë si kundërshtim i ndonjë kandidati tjetër për president të SHBA-së, por në funksion të sigurisë se aleanca shqiptaro-amerikane do të vazhdonte pa ndonjë trandje. Tash, kur dikush tjetër është vënë në krye të SHBA-së, e tëra që duhet bërë është që të përvilen mëngët dhe të punohet për të arritur …

Lexo më shumë »

Blushi: Rama, një zhurmues në fushatën e Trump

Deputeti Ben Blushi, në seancën plenare të kësaj të enjteje ka kritikuar ashpër kryeministrin Rama për qëndrimin e shprehur më parë ndaj Donald Trump, një qëndrim që sipas tij kreu i qeverisë nuk mund ta justifikojë në asnjë mënyrë. “Ramën e çoi interesi banal dhe meskin, që vazhdon si virus në këtë Parlament, vetëm për të hapur një derë apo …

Lexo më shumë »

Gazetari britanik: Trump zgjedhje e keqe, Kosova nuk do të kthehet në Serbi

Eksperti britanik Tim Judah ka thënë se zgjedhja e Trumpit president të SHBA-së nuk do ta kthejë Kosovën në Serbi dhe ka shtuar se megjithatë kjo zgjedhje është e keqe si për SHBA-në ashtu dhe për botën tjetër. Judah, Trumpin e ka krahasuar me liderin radikalëve serbë Vojislav Sheshelin. “E kam shumë të qartë se zgjedhja e Trumpit është e keqe …

Lexo më shumë »

Rama: U përpoqët të më shpallnit armik të Amerikës

Pas akuzave të deputeti demokrat, Patrit Patozi, ka reaguar kryeministri Edi Rama, i cili tha se pavarësisht lajmit të mirë që Shqipëria mori dje për rekomandimin për hapjen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Europian, shqetësimi i opozitës ishte diçka tjetër. Në fjalën e tij në Kuvend, Rama tha se pas fitores së Donald Trump, duke u zgjedhur si president …

Lexo më shumë »

Martin Shkreli mban premtimin pas fitores së Donald Trump

Nëse fitonte Donald Trump, do të publikonte “Once Upon a Time in Shaolin”. Është ky premtimi që shqiptari Martin Shkreli dha nëse Republikanët do të merrnin Shtëpinë e Bardhë. Kështu, shqiptari ka mbajtur premtimin dhe ka publikuar disa këngë të albumit Wu-Tang Clan, që bleu vitin e kaluar për 2 milionë dollarë. Shkreli fitoi ankandin për blerjen e albumit të …

Lexo më shumë »

Patozi: Në SHBA votat u numëruan për shtatë orë, në Shqipëri duhen shtatë ditë

Deputeti i Partisë Demokratike në Shqipëri, Astrit Patozi, në fjalën e tij në Kuvend, u ndal në procesin zgjedhor. Duke bërë një paralelizëm me zgjedhjet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Patozi tha se ndërsa në Amerikë votat u numëruan për 7 orë, në Shqipëri duhen minimum shtatë ditë për t’i numëruar ato keq. “E të mendosh se rezultati për …

Lexo më shumë »

Zgjedhja e Trump, protesta të shumta në SHBA; digjet flamuri amerikan

Përkundër mesazhit të presidentit Obama dhe Hillary Clintoni-t që kërkuan t’i jepet miliarderit shansi për të drejtuar vendin, me mijëra vetë demonstruan në rrugët e disa qyteteve amerikane për të treguar se nuk e pranojnë këtë rezultat. “Ai nuk është presidenti im”, thërriste turma që bllokoi hyrjen e Kullës Trump në Chicago; “Nuk duam SHBA fashiste”! Flamuj amerikan u dogjën …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co