Ballina / Tag: Vladimir Putin

Tag: Vladimir Putin

Mediat serbe: Trump dhe Putin ndajnë botën, e nisin me Kosovën!

Donald Trump dhe Vladimir Putin do të ndajnë botën dhe këtë gjë do ta fillojnë prej Serbisë. Me pak fjalë, sipas medieve serbe, ky do të mund të ishte një përshkrim i analizave, të cilat kanë dalë gjatë ditëve të fundit, si nga mediat perëndimore, ashtu edhe ato ruse. Në mënyrë të veçantë, në përputhje me pritjet se do të …

Lexo më shumë »

Putin: Arrihet armëpushimi mes qeverisë siriane dhe rebelëve

Qeveria siriane dhe grupet e rebelëve kanë arritur një marrëveshje armëpushimi, e cila do të hyjë në fuqi nga ora 23 e natës së të enjtes, sipas asaj që ka njoftuar vet presidenti rus, Vladimir Putin, e që do t’i hapë rrugë edhe nisjes së bisedimeve për paqe. Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu kishte thënë më herët se Turqia …

Lexo më shumë »

Abdixhiku e quan lajm të keq për shqiptarët zgjedhjen e Tillersonit Sekretar i Shtetit

Analisti Lumir Abdixhiku ka komentuar zgjedhjen e Rex Tillersonit Sekretar të Shtetit në SHBA, duke thënë se ky është një lajm shumë i keq për shqiptarët, pasi ai është mik personal i Putinit dhe prorus. “Mik personal i Vladimir Putin, i dekoruar me medaljen e miqësisë nga Kremlini, biznesmen me asete multimiliardëshe në Rusi, Rex Tillerson është zgjedhur Sekretar i …

Lexo më shumë »

Alarm për Ballkanin: Përgatituni, raketat bërthamore ruse do zhvendosen në Serbi!

Moska ka rënë dakord për të dërguar “pajisje vdekjeprurëse” në Serbi, e cila shtrihet mes Greqisë, Italisë dhe Austrisë, pas një ftese nga kryeministri i saj, shkruan sot e alarmuar britanikja “Daily Star”. Sipas deklaratave zyrtare, Ministri i jashtëm serb, gjithashtu njoftoi dje Vladimir Putin se do të rrisë fuqinë ushtarake të vendit, pas kërkesës në fjalë. “Ne i kemi …

Lexo më shumë »

Putin: Unë dhe Trump duam të normalizojmë marrëdhëniet

Presidenti rus Vladimir Putin ka shprehur vullnetin e tij për të normalizuar marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë. “Donald Trump ka konfirmuar synimin e tij për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve. Nga ana ime, unë do të bëj të njëjtën gjë”, ka thënë Putin. Deklaratën e tij shefi i Kremlinit e ka bërë në kuadër të punimeve të …

Lexo më shumë »

Putin vuan nga një sëmundje e pashërueshme, shumë shpejt do tërhiqet nga politika?!

Valerij Solovej, profesor në Institutin Shtetëror të Moskës në një intervistë për mediat ruse e cila u fshije shumë shpejt, ka thënë, se presidenti rus Vladimir Putin së shpejti do të tërhiqet nga skena politike për shkak të një sëmundjeje. Lajmi u përhap në gjithë botë me shpejtësi rrufe. Mediat e huaja kanë qenë në gjendje të dalin me një …

Lexo më shumë »

Putin mund të jap dorëheqje?

Vladimir Putin mund të dorëhiqet si president i Rusisë për shkak të “problemeve shëndetësore”, pretendon një burim i brendshëm në Kremlin.  Putin mund të detyrohet të shkojë në dorëheqje për shkak të disa rrethanave që nuk e lejojnë atë të udhëheqë vendin. Analisti politik, Valery Solovey thotë se Putin nuk ndihet mirë dhe mund të largohet vitin e ardhshëm nga politika. …

Lexo më shumë »

Putin uron Trump: Dialogu Moskë-Uashington, t’i shërbejë të dy vendeve

Presidenti rus Vladimir Putin është i pari lider botëror që ka uruar për fitoren Donald Trump. Në një telegram dërguar të presidentit të sapozgjedhur, Putin shprehet se dialogu mes Moskës dhe Uashingtoni do ti shërbejë interesave të të dy vendeve, dhe shperson të punojnë së bashku në çështjet ndërkombëtare. //tch/

Lexo më shumë »

Paralajmëron Kerry: Rusia do ta shkatërrojë krejtësisht Alepon

Alepo, qyteti i dytë më i madh në Siri, është në rrezik që të shkatërrohet tërësisht nga bombardimet e Rusisë, nëse nuk arrihet një armëpushim i ri me Vladimir Putinin, ka thënë mbrëmë Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry. Por, Kerry ka thënë se beson se marrëveshja për armëpushim mund të arrihet, si dhe tregoi se propozimet mes Moskës dhe …

Lexo më shumë »

Putin bëhet gati për ‘Luftën e Nxehtë’, do sulmojë nëse provokohet

Vladimir Putin nuk ka ndërmend aspak të bëjë një Luftë të Ftohtë, ai po bëhet gati për Luftë të Nxehtë. Një gjë të tillë as ai nuk e do, por nuk do të tërhiqet prapa nëse provokohet mbi Sirinë. Ky ishte paralajmërimi i ish-ambasadorit britanik në Moskë, Sir Anthony Brenton i cili insiston se marrëdhëniet mes Kremlinit dhe Perëndimit janë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co