Ballina / Tag: Vetëvendosje

Tag: Vetëvendosje

Miratohet rekomandimi i PDK-së për rastin Dehari

Pas një debati disa orësh rreth rastit Dehari, Kuvendi i Kosovës ka aprovuar rekomandimin e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, ku ndër të tjera thuhet se nëse familja kërkon hetim të vdekjes së Astrit Deharit jashtë vendit, atëherë Qeveria e Kosovës duhet t’ia mundësojë këtë duke hequr edhe shpenzimet. Ky rekomandim u miratua me 49 vota për, 13 …

Lexo më shumë »

Sipas Kurtit, vetëvrasje në paraburgim ndodhin vetëm në Rusi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka hedhur sërish dyshime se shteti mund të ketë gisht në vdekjen e Astrit Deharit në burgun e Prizrenit. Kjo pasi sipas Kurtit, të gjitha raportet mjekësore kanë treguar se Astrit Dehari nuk ka qenë përdorues i ndonjë droge, medikamenti, dhe as nuk ka pasur probleme psikike për të ardhur deri tek vetëvrasja. Madje, …

Lexo më shumë »

Veseli: Javën e ardhme do të thërras seancë për Astrit Deharin

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, ka deklaruar para medieve se do të thërrasë seancë plenare për të diskutuar për rastin e vdekjes së Astrit Deharit në Qendrën e Paraburgimit në Prizren. Ai ftoi të gjithë deputetët që t’i bashkëngjiten këtij propozimi, për të diskutuar në një seancë të veçantë për vdekjen e aktivistit të “Vetëvendosjes”. Kryeparlamentari Veseli ka paralajmëruar seancë …

Lexo më shumë »

Vetëvendosje dorëzon dëshmitë e tyre në Gjykatë e Prokurori për aktivistët e vet

Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje kanë dorëzuar në Gjykatën Themelore dhe në Prokurorinë Themelore materialet me video, ku, sipas Vetëvendosjes, dëshmohet pafajësia e gjashtë aktivistëve të Lëvizjes, të arrestuar para më shumë se 3 muaj dhe që, thotë ajo, hetohen për terrorizëm. “Tashmë faktin që aktivistët e nuk kanë qenë aty dhe alibinë e dëshmuar me video dje në konferencën e …

Lexo më shumë »

Vetëvendosje: Shteti duhet dhe do të mbajë përgjegjësi

Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje kanë organizuar një aksion-protestë, para Pallatit të Drejtësisë, ku edhe njëherë kanë kërkuar zbardhjen e rastit të vdekjes tragjike të aktivistit të tyre, Astrit Dehari dhe lirimin e të burgosurve Atdhe Halitit dhe Egon Arifi.  “Nuk do të ndalemi asnjëherë në kërkesë tonë për drejtësi, do t’i shkojmë deri në fund kësaj çështje”, ka thënë Valdrin …

Lexo më shumë »

Vetëvendosje prezanton video për natën e sulmit në Kuvend (Video)

Gjatë një konference për media sekretari i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj, ka paraqitur disa prova të cilat, sipas tij, dëshmojnë për pafajësinë e aktivistëve të Vetëvendosjes, të cilët janë akuzuar për sulmin në Kuvendin e Kosovës më 4 gusht. Molliqaj ka prezantuar një video përmes së cilës tregohet vendndodhja e aktivistëve, Petrit Ademi, Egzon Haliti, Atdhe Arifi, Adea Batusha, Frashër …

Lexo më shumë »

Vetëvendosje: EULEX-i foli si partner i klanit

Lëvizja Vetëvendosje përmes një kumtese ka reaguar ndaj një deklarate për të EULEX-it e cila për “rastin Dehari”, ndër të tjera kishte theksuar se “beson se hetimet dhe autopsia janë kryer në mënyrë të saktë, profesionale dhe me kujdes, në pajtim me praktikat më të mira evropiane dhe duke i hetuar të gjitha pistat”. Vetëvendosje nuk pajtohet me këtë deklaratë …

Lexo më shumë »

VV: Vendim tjetër i padrejtë ndaj pesë aktivistëve

Lëvizja Vetëvendoshje përmes një kumtese ka thënë se Gjykata Themelore në Prishtinë ka vendosur që të ndërmarrë edhe një veprim arbitrar ndaj aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje. Sipas Vetëvendosje tash e tre muaj po mbahen padrejtësisht në burgje dhe arreste shtëpiake, duke iu vazhduar masat e mbajtjes në paraburgim, përkatësisht në arrest shtëpiak, edhe për një muaj. Sipas VV-së edhe përkundër …

Lexo më shumë »

Vetëvendosje ia kushton 28 Nëntorin aktivistit tyre të ndjerë Astrit Deharit

Për nderë të festës së 28 Nëntorit, Lëvizja Vetëvendosje ka vendosur që të mbajë një tubim në sheshin Zahir Pajaziti për të kujtuar aktivistin e tyre Astrit Deharin që vdiq në burgun e Prizrenit. Me këtë rast, lideri i VV-së, Visar Ymeri ka thënë se sot këtë 28 Nëntor si Lëvizje Vetëvendosje ia kushtojnë këtë ditë Astrit Deharit. “Këtë ditë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co