Ballina / Tag: Turqia

Tag: Turqia

Thaçi pritet me ceremoni zyrtare nga Erdoğan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka pritur me ceremoni shtetërore presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, i cili gjendet në Turqi për vizitë zyrtare, raporton Anadolu Agency (AA). Thaçi, i cili nga rruga para rezidencës presidenciale deri te porta protokollare u përcoll nga kalorësit, në portën kryesore të rezidencës u prit nga presidenti Erdoğan, ndërsa më pas u intonuan himnet …

Lexo më shumë »

Turqia: Rreth 50.000 njerëz do të evakuohen nga Aleppo brenda 2-3 ditëve

Rreth 50.000 njerëz pritet të evakuohen nga lindja e Aleppos në Siri, përmes një operacioni që pritet që kompletohet brenda dy apo tri ditëve. Kështu ka thënë sot për Reuters një zyrtar i lartë turk. Një operacion ka nisur sot për evakuimin e mijëra civilëve dhe luftëtarëve nga bastioni i fundit i rebelëve në Aleppo. Operacioni është pjesë e një …

Lexo më shumë »

Ferri në Tokë: Humanizmit po i vjen fundi në Aleppo

Civilë po vriten në vend, teksa betejës për Aleppon po i vjen fundi. Raportohet për civilë të vrarë dhe të bllokuar në ndërtesa në kohën kur forcat e Bashar al-Assadit po e marrin qytetin më të madh të Sirisë. Forcat pro-qeveritare po ekzekutojnë civilët, përfshirë gratë e fëmijët. Në disa raste, forcat luajale ndaj Assadit po futen brenda shtëpive duke …

Lexo më shumë »

Austria bën thirrje për ndërprerjen e bisedimeve për anëtarësimin e Turqisë në BE

Austria dëshiron që Bashkimi Evropian t’i ndërpresë bisedimet me Turqinë për anëtarësimin e saj në bllok, për shkak arrestimeve masive, spastrimit dhe largimit nga puna të mijëra njerëzve pas puçit të dështuar. Ministri i Jashtëm i Austrisë, Sebastian Kurz, ka thënë sot se BE-ja duhet patjetër që të paktën t’i ndërpresë negociatat për anëtarësim. “Është gabim të vazhdohet me negociata …

Lexo më shumë »

Erdogan e Merkel diskutojnë përmes telefonit

Presidenti i Turqisë, Tayyip Erdogan, dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, kanë diskutuar sot nevojën që Bashkimi Evropian ta mbajë premtimin dhënë Ankarasë, sa i përket krizës me emigrantë. Lajmi është bërë i ditur nga burimet brenda presidencës turke, raporton Reuters. Gjatë një bisede telefonike, dy liderët po ashtu diskutuar për një zgjidhje të drejtë dhe afatgjate për krizën e Qipros. …

Lexo më shumë »

Acarohen marrëdhëniet Moskë – Ankara

Kremlini tha të mërkurën se deklarata e presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan, se forcat e tij në Siri ishin atje për të rrëzuar presidentin Bashar al-Assad ishte një surprizë në Moskë dhe se priste një shpjegim nga Ankaraja. Në një fjalim të martën, Erdogan ka dënuar atë që ai tha se ishte dështim i Kombeve të Bashkuara në Siri dhe …

Lexo më shumë »

Erdogan kërcënon BE: Do të hapim kufinjtë për emigrantët!

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka paralajmëruar se Turqia mund të hapë kufinjtë e saj që emigrantët të vërshojnë drejt Europës, nëse Bashkimi Europian aprovon ngrirjen e negociatave të antarësimit me Ankaranë. Një ditë më parë, anëtarë të Parlamentit Europian votuan një mocion jo-detyrues, që kërkon nga Komisioni Europian dhe qeveritë kombëtare “ngrirjen” simbolike të negociatave, për shkak të reagimit …

Lexo më shumë »

Edi Rama për Çamërinë, Himarën, Shqipërinë Natyrore, Erdoganin… (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për televizionin “Skai” në Greqi. Shefi i qeverisë shqiptare ishte i ftuari kryesor i emisionit “Histori”.  Videon e intervistës me përkthim shqip mund ta shikon në faqen zyrtare të Edi Ramës në Facebook https://web.facebook.com/edirama.al/ I pyetur nga gazetari grek Alexis Papahelas se çfarë do të thoshte kryeministri shqiptar nëse Tsipras do të postonte një status …

Lexo më shumë »

Erdogan thërret NATO-n për bashkëpunim kundër terrorizmit

Presidenti i Turqisë, Tayyip Erdogan ka thirrur NATO-n që të bashkëpunojë me vendin e tij në luftën kundër terrorizmit, shkruan Reuters. “Turqia është një pengesë mes organizatave terroriste dhe botës, praktikisht Evropës. Nëse ne dështojmë në luftën kundër terrorizmit kjo pengesë do të bie, kurse terroristët do ta përmbysin botën dhe do të shkaktohet gjakderdhje dhe do të ketë zjarr. …

Lexo më shumë »

Gjuriq e Bozay flasin për dialogun Kosovë-Serbi

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq dhe ambasadori në largim i Turqisë në Beograd Mehmet Kemal Bozay u pajtuan sot me shpresën se marrëveshja për telekomunikacionin do të kontribuojë në procesin konstruktiv dhe dinamik të normalizimit të marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës. Gjuriq e ka informuar ambasadorin turk për gjendjen e dialogut mes Beogradit dhe …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co