Ballina / Tag: Turqi

Tag: Turqi

Thaçi i fton investitorët turq t’i rrisin investimet në Kosovë

Gjatë vizitës zyrtare në Turqi, presidenti Thaçi është nderuar edhe me titullin “Doctor Honoris Causa” në universitetin “TOBB”, si dhe ka vizituar Odën Tregtare të Ankarasë, ku ka folur për potencialin ekonomik të Kosovës dhe ka ftuar investitorët potencialë që të investojnë në Kosovë. Në takimin e organizuar nga Oda Tregtare e Ankarasë, presidenti Thaçi ka thënë se investitorët nga …

Lexo më shumë »

Sulm në Turqi, vriten 13 ushtarë

Nga sulmi me bombë kanë humbur jetën 13 persona dhe 48 të tjerë kanë mbetur të lënduar. Shtabi i Përgjithshëm i Turqisë ka njoftuar se në sulmin me bombë të kryer rreth orës 08:45, me orën lokale ndaj automjetit që transportonte ushtarët dhe rreshterët që kishin dalë me leje nga komanda e brigadës së komandove në Kayseri kanë humbur jetnë …

Lexo më shumë »

Turqi – Shpërthimet në Stamboll, arrestohen 118 anëtarë të partisë pro kurde

Policia turke ka arrestuar 118 anëtarë të Partisë Demokratike Popullore (HDP) në krahina të ndryshme të vendit në lidhje me dy sulmet në Stamboll dy net më parë (10 dhjetor) që lanë pas më shumë se 40 të vdekur. Mediat turke bëjnë me dije se sulmi dyshohet se është kryer nga organizata terroriste siç e quajnë ata Partinë e Punëtorëve …

Lexo më shumë »

Turqi, zjarr në konviktin e femrave. 12 viktima, 22 të plagosura

Një zjarr i rënë në një konvikt të një shkolle të mesme për femrat në jug të Turqisë ka shkaktuar 12 të vdekur dhe 22 të plagosur gjatë natës së kësaj të marte. Lajmi konfirmohet nga guvernatori i qytetit dhe nga media shtetërore. Guvernatori i Adanas, Mahmut Demirtas dha i pari numrin e viktimave nga zjarri në qytetin Aladag dhe …

Lexo më shumë »

Presidenti turk Erdogan: Perëndimi po ndihmon ISIS

Lideri i Turqisë Rexhep Taip Erdogan tha se Perëndimi po mbështet grupin e Shtetit Islamik. Në një fjalim përpara parlamentit në Pakistan, Erdogan tha se “Perëndimi aktualisht është me terroristët” duke shtuar se armët e kapura nga militanët islamikë e kishin origjinën nga vendet perëndimore, shkruan AP. Turqia është anëtare e NATO-s  dhe pjesë e koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja …

Lexo më shumë »

Erdogani mund ta udhëheqë Turqinë deri në vitin 2029

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, mund të udhëheqë Turqinë deri në vitin 2029 me pushtete ekzekutive të zgjeruara, në bazë të propozimeve me të cilat partia e tij udhëheqëse AKP shpreson se do të mbajë një referendum në pranverë të vitit t ardhshëm. Kështu kanë thënë zyrtarët turq për Reuters, të cilët e kanë parë draftin. Erdogani dhe përkrahësit e …

Lexo më shumë »

Erdogani kërcënon BE-në: Paguani 6 miliardë euro ose jua lëshova refugjatët

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, kërcënoi Bashkimin Evropian se do të hapë portat për në BE 3 milionë emigrantët e strehuar në Turqi. Në një intervistë për rrjetin “Al-Jazeera”, Erdogan tha se Brukseli nuk i ka respektuar kushtet e vendosura. Ai i kujtoi BE-së premtimin për pagesën prej 6 miliardë eurosh, ndërkohë që tha se deri tani janë paguar vetëm …

Lexo më shumë »

Turqi – Arrestimi i 2 krerëve të partisë pro-kurde shoqërohet me shpërthim

Dy bashkë-udhëheqës të partisë opozitare pro-kurde HDP (Demokracia e Popullit) janë arrestuar së bashku me të paktën 9 deputetë të tjerë. Selahattin Demirtas dhe Figen Yuksedag u arretuan në shtëpitë e tyre, si pjesë e një hetimi kundër terrorizmit, thanë burime të sigurisë për mediat turke. Disa orë pas arrestimit të Demirtas në Dijarbakir, një makinë bombë shpërtheu atje duke …

Lexo më shumë »

Turqi: Akademikët dhe studentët protestojnë për arrestimet pas puçit

Disa qindra njerëz kanë protestuar sot në Stamboll kundër goditjes së autoriteteve ndaj personelit të institucioneve të arsimit në Turqi, pas përpjekjes për puç në muajin korrik të këtij viti. “Dorë për dore kundër fashizmit”, kanë brohoritur akademikët, studentët dhe anëtarët e sindikatës, para Universitetit në Stamboll, ku ishte e pranishme edhe policia speciale. Ankaraja thotë se kleriku mysliman turk, …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co