Ballina / Tag: Tomislav Nikoliq

Tag: Tomislav Nikoliq

Nikoliq pret nga Trumpi të deklarohet se çfarë qëndrimi ka për Kosovën

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, ka deklaruar se pret nga administrata e re e presidentit Donald Trump, që të deklarohen lidhur me qëndrimin e tyre në raport me Kosovën. “Pres nga administrata e re e SHBA-ve të mendojë dhe të na tregojë se çfarë mendojnë ata për Kosovën”, ka deklaruar Trump gjatë një interviste dhënë një televizioni portugez. Presidenti serb …

Lexo më shumë »

Nikoliq: Serbia nuk do të nënshkruajë marrëveshje me Kosovën

Sa më shumë që po i afrohet skadimi i mandatit si kryetar i Serbisë, aq më e ashpër po bëhet retorika e Tomislav Nikoliqit kundër Kosovës. Ai sot, siç njofton agjencia serbe e lajmeve beta, ka thënë se “qëndrimi i Serbisë është i qartë, ajo nuk i takon Bashkimit Europian dhe nëse është kusht marrëveshja me Kosovën, Serbia nuk do …

Lexo më shumë »

Nikoliq: Nuk mund të kopjohet Asociacioni

Presidenti serb, Tomislav Nikoliq ka thënë sot se nuk mund të kopjohet Asociacioni i Komunave Serbe, duke shtuar se në asnjë vend tjetër në rajon apo në pjesë të tjera të territorit të Serbisë, nuk po bisedohet për autonomi substanciale. Nikoliq ka deklaruar për gazetën beogradase “Novosti” se për Asociacionin diskutohet në territorin e Kosovës, për të cilën “parashihet autonomi …

Lexo më shumë »

“Serbia në BE, e Kosovën nuk e njohim”

Tomislav Nikoliq, president i Serbisë, ka thënë se Serbia do të anëtarësohet në BE, por nuk do ta njeh pavarësinë e Kosovës. “Serbia do të bëhet anëtare e BE-së, por kushtin që të njeh Kosovën nuk do ta përmbushë”, ka thënë Nikoliq, transmeton Koha.net. Ai më tej ka krahasuar Kosovën me Krimenë. “Problemin që ka Serbia me Kosovë, e ka …

Lexo më shumë »

Nikoliq: Jemi afër vijave të kuqe në bisedimet me Prishtinën

Presidenti serb Tomislav Nikoliq tha se qeveria do të ketë mbështetjen e tij të pakusht nëse “kërkesat” e fundit të Prishtinës do të konsiderohen si të pakuptimta. Nikoliq tha se kishte të drejtë kur kishte vlerësuar se ”jemi shumë afër vijave të kuqe në bisedime” të cilat sipas tij nuk duhet kaluar nëse e vlerësojnë vendin dhe Kushtetutën. Nikoliq ka …

Lexo më shumë »

Nikoliq: I plotësojmë të gjitha kushtet e dialogut, përderisa s’na kërkohet njohja e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, gjatë një takimi me ministren bjelloruse të Informacionit, Lilija Ananiç, ka thënë se Serbia është e gatshme të plotësojë të gjitha kushtet që dalin nga dialogu me Kosovën, përveç njohjes së pavarësisë së saj. Veç tjerash, Nikoliq ka thënë se Serbia është në rrugë kah BE-ja dhe se asnjëherë nuk do t’i vinte sanksione Rusisë. …

Lexo më shumë »

Kosovën nuk do ta njohim kurrë, Rusinë e duam shumë, thotë Nikoliq

Kryetari i Serbisë Tomislav Nikoliq ka vazhduar fjalët urrejtëse ndaj Kosovës dhe fjalët e dashurisë ndaj Rusisë. Presidenti serb është takuar sot me shefin e rit të OSBE-së në Serbi Andreo Oricio. “Serbia është e përcaktuar të vazhdojë rrugën e eurointegrimeve dhe do të vazhdojmë të punojmë për këtë, por nuk do të ishte mirë që kushdo ta kushtëzojë këtë me …

Lexo më shumë »

Nikoliq: Ajo çfarë po bëjnë shqiptarët me “Trepçën” e “Telekomin” është uzurpim

Ajo çfarë janë duke bërë shqiptarët në Kosovë me “Trepçën” dhe “Telekomin” është grabitje, uzurpim. Për këtë ne nuk mund të pajtohemi. Kështu ka thënë presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq. Ai beson se janë prekur “vijat e kuqe”, e që është  arsye se pse autoriteteve në Prishtinë dhe Bashkimit  Evropian duhet t`i dërgohet një mesazh. “Ne iu kemi lënë shumë …

Lexo më shumë »

Nikoliq: Ne në BE, por pa njohur Kosovën

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, ka thënë të dielën se Serbia dëshiron të jetë anëtare e plotë e Bashkimit Europian, por ajo kurrë nuk do të njohë pavarësinë e Kosovës.  Nikoliq ka shtuar se Serbia është e angazhuar për paqe dhe bashkëpunim në rajon. Siç tha ai, “grindjet dhe historia janë pas nesh dhe do t’i kthehemi bashkëpunimit”. Presidenti serb …

Lexo më shumë »

Nikoliq: Nëse Kosova është kusht, atëherë dikush nuk na dëshiron në BE

“Ne kurrë nuk do t’i vendosim sanksione Rusisë, me të bashkëpunojmë në interes të dyanshëm, kurse pas vizitës historike të presidentit kinez, Si Xhinping, kemi hapur kapituj të rinj, jemi kthyer në nivelin me të lartë të marrëdhënieve miqësore me Kinën”, ka thënë Nikoliq. Prioritet i Serbisë është anëtarësimi i plotë në Bashkimin Evropian, por BE-ja duhet të tregojë se …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co