Ballina / Tag: Tiranë

Tag: Tiranë

Gripi po tërhiqet, ulet numri i të prekurve

Zyrtarisht mjekët e Institutit të Shëndetit Publik thonë se numri i të prekurve nga sëmundjet respiratore në rang vendi arrin në 15 mijë, mes të cilëve pjesa më e madhe të moshuar dhe të sëmurë kronikë. Pavarësisht se situata është nën kontroll, mjekët thonë se krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, numri i të prekurve është …

Lexo më shumë »

Shqipëri: Bora mbush spitalin, 76 persona pësuan fraktura

Dëbora në Tiranë është shoqëruar edhe me lëndime dhe fraktura. Në kryeqytet, por edhe në qytetet e tjera të vendit, qytetarët kanë rrëshqitur për shkak të dëborës dhe akullit, duke i lënë me pasoja në krahë, këmbë apo në kokë. Nga ora 01:00 e mëngjesit të ditës së enjte në spitalin e Traumës janë paraqitur 76 persona të dëmtuar, 8 …

Lexo më shumë »

Siguria në festë, 500 forca policie në Tiranë

Ndërkohë që në Tiranë do të festohet nata e ndërrimit të viteve, në terren për garantimin e rendit do të jenë rreth 500 policë. Uniformat blu, do të jenë pranë lokaleve dhe mjediseve publike ku do të festohet. “Policia ka marrë masa dhe informacion 100 % për objektet ku do të ketë festime. Për çdo rast policia do të jetë …

Lexo më shumë »

Tiranë, Përdhunonte vajzën e mitur të shokut – Ja si e zbuloi i ati

Një 39 vjeçar është vënë në pranga, pasi për një vit ka abuzuar seksualisht me vajzën 14 vjeçare të fqinjit. Ai ka përfituar duke e kërcënuar të mos tregonte, pasi do ta pësonte keq. Kjo është historia e një të miture, rritur ne ambientet e konviktit të Shkollës së Mesme të Hoteleri-Turizmit, në kryeqytet. 39 vjeçari, Lulzim Bardhi, u arrestua nga …

Lexo më shumë »

Viktimat e trafikimit, shtohet identifikimi, në dy vite 18 raste

Identifikimi, intervistimi dhe mbrojtja e viktimave të trafikimit është kthyer në një proces më cilësor, jo vetëm sa i takon trajtimit, por edhe dënimit të personave përgjegjës. Sipas zyrës kombëtare të antitrafikimit, kjo i dedikohet ngritjes së strukturave të posaçme, shtimit të dhomave të intervistimit dhe përmirësimit të infrastrukturës. “Në 2013 ishte 1 i dënuar nga Gjykata e Krimeve të …

Lexo më shumë »

Tiranë – Rijetëzimi i bibliotekave, Veliaj: Librat, paja më e mirë për fëmijët

Të apasionuarit pas leximit, prej ditës së sotme kanë mundësi të gjejnë në bibliotekat e lagjeve të Tiranës më shumë tituj librash, kryesisht të autorëve të mëdhenj, me famë botërore dhe vendas. Bashkia e Tiranës dhe Ministria e Kulturës vunë sot në zbatim projektin e rijetëzimit të bibliotekave të lagjeve, ku paralalelisht me rikonstruksionin, janë pasuruar edhe me tituj të …

Lexo më shumë »

Tiranë – Gjendet i vdekur një person te Brryli, në dorë mbante një thikë

Një person është gjetur i vrarë në zonën e Brrylit. Ngjarja është konstatuar mëngjesin e së martës rreth orës 06:35 në afërsi të një banke të nivelit të dytë. Sipas policisë personi është rreth 60 vjeç dhe dyshohet se është prere në fyt me  thikë. Policia sqaron se në dorën e viktimës është gjetur edhe një thikë. Grupi hetimor në …

Lexo më shumë »

Dhuna në familje, gjykata e Tiranës dënon shtetasin gjerman

Dhuna në familje, një nga veprat penale më të përhapura aktualisht në vendin tonë, duket se ka infektuar edhe shtetasit e huaj që vijnë për pushime në Shqipëri. I tillë është rasti i shtetasit gjerman Rudolf Schefer, i cili të premten u shpall fajtor nga Gjykata e Tiranës për akzuën e dhunës në familje dhe u dënua me 6 muaj …

Lexo më shumë »

Tiranë – Gjendet i vdekur në banesë i riu, kishte konsumuar sasi të mëdha alkooli

Një 24-vjeçar është gjetur i vdekur në banesën e tij. Sipas policisë, viktima me iniciale E.Dh dyshohet se ka gjetur vdekjen për shkak të hemoragjisë së brendshme. Policia thotë se 24 vjeçari dyshohet se  kishte konsumuar sasi të mëdha alkooli. Grupi hetimor ka mberritur ne vendin e ngjarjes dhe po punon për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes. //oranews/

Lexo më shumë »

Tiranë, dënohet me 14 vite burg Artan Marku për vrasje

Gjykata e Tiranës ka shpallur fajtor dhe e ka dënuar me 14 vite burgim Artan Markun, i cili u shpall fajtor për vrasjen e Arben Kaninës. Ngjarja në fjalë ka ndodhur në shkurt të këtij viti, në një nga ish-godinat i Institutit Bujqësor në Kamëz. Autori dhe viktima jetonin në të njëjtën dhomë dhe dyshohet se krimi ka ndodhur pasi të …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co