Ballina / Tag: Te burgosurit

Tag: Te burgosurit

Shqipëri, Asnjë i arratisur në vitin 2016

Gjatë vitit 2016, nuk është shënuar asnjë rast arratisje nga burgjet e vendit. Ky fakt është renditur ndër arritjet e drejtorisë dhe gjithë administratës së burgjeve në analizën e punës për vitin e kaluar, e cila është zhvilluar me dyer të mbyllura pa praninë e mediave. Gjithashtu, policia e burgjeve ka konstatuar se gjatë viti të kaluar janë ulur me …

Lexo më shumë »

Nishani dekreton Ligjin për Amnistinë

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani dekretoi ligjin për dhënien e amnistisë i cili u miratua në seancën e fundit të Kuvendit për vitin 2016. Nga ligji për amnistinë përfitojnë të dënuar me vepra të lehta penal. Nga ligji që u miratua vetëm me votat e mazhorancës pritet të përfitojnë rreth 670 të dënuar në burgje. “Propozohet të lirohen rreth 670 persona, …

Lexo më shumë »

Vetëvendosje: Shteti duhet dhe do të mbajë përgjegjësi

Aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje kanë organizuar një aksion-protestë, para Pallatit të Drejtësisë, ku edhe njëherë kanë kërkuar zbardhjen e rastit të vdekjes tragjike të aktivistit të tyre, Astrit Dehari dhe lirimin e të burgosurve Atdhe Halitit dhe Egon Arifi.  “Nuk do të ndalemi asnjëherë në kërkesë tonë për drejtësi, do t’i shkojmë deri në fund kësaj çështje”, ka thënë Valdrin …

Lexo më shumë »

Shqipëri, Amnistia, lirohen 1.000 të burgosur. Plot 4.000 përfituesit

Amnistia me rastin e festave të fundvitit, pritet të përfshijë të gjithë të burgosurit, me përjashtim të atyre që janë me burgime të përjetshme. Sipas disa burimeve, aktualisht drafti është duke u hartuar në Ministrinë e Drejtësisë, e cila me gjasa do të propozojë që të gjithë të dënuarve t’u falet nga një vit nga dënimi që ju ka mbetur. …

Lexo më shumë »

SHKK “i shqetësuar me deklaratat e Vetëvendosjes”

Përmes një kumtese për medie , Shërbimi Korrektues i Kosovës, shpreh shqetësimin e thellë për deklaratat dhe akuzat, e pabaza thotë kumtesa, të adresuara ndaj zyrtarëve të Shërbimit Korrektues në Qendrën e Paraburgimit në Lipjan.  Shërbimi Korrektues i Kosovës, në kumtesë thotë nuk ka asnjë “terrorizim” apo sjellje të pahijshme të zyrtarëve korrektues ndaj të paraburgosurve. “Të paraburgosurit nuk “po …

Lexo më shumë »

I dënuari rrihet në qeli në burgun e Fierit, drejtuesit pengojnë hetimet

Burgu i Fierit është përfshirë në një skandal, pasi një i burgosur që vuante dënimin aty është rrahur brutalisht dhe është bërë për spital. Nuk dihet nëse është rrahur nga gardianët e burgut apo nga të dënuarit e tjerë, por Avokati i Popullit, që ka bërë rastin publik nuk është lejuar ta marrë në pyetje dhe ta hetojë rastin. Kështu, …

Lexo më shumë »

Krem bananet rrezikojnë t’i lënë pa ushqim të burgosurit kosovar (Dokument)

Të burgosurit e Kosovës mund të kenë probleme për t’u furnizuar me ushqim këtyre ditëve. Kjo pasi që është anuluar tenderi, i cili do ti furnizonte të burgosurit me ushqim. Mbi 1 milion euro është  paraparë që të shpenzohen për furnizim me ushqim të të gjitha qendrave të burgjeve në Kosovë. Tenderin për furnizimin me mallra ushqimore për të burgosurit kantinë …

Lexo më shumë »

I dyshuari për vrasje tenton të vetëvritet me armën e policit (VIDEO)

Një përleshje dramatike ka ndodhur në një stacion policor, ku një i dyshuar për vrasje ka tentuar t’i marrë armën policit për tu vetëvrarë. Një video e postuar nga LiveLeak, shihet 23 vjeçari Thomas Robinson duke pritur për t’u marrë në pyetje për sulm me armë zjarri në 17 vjeçarin Reno Armstrong Jr, raporton Daily Mail. Në këtë video, Robinson …

Lexo më shumë »

15 të burgosur të Drenovës hyjnë në grevë urie

Plot 15 të dënuar në burgun e Drenovës kanë hyrë në grevë urie, pasi pretendojnë se mbahen në mënyrë të padrejtë në burg. Sipas tyre, neni me të cilin janë dënuar, është shfuqizuar si antikushtetues nga Gjykata Kushtetuese pak muaj më parë. Nisjen e grevës së urisë e konfirmojnë familjarët e të dënuarve. Por drejtues të burgut mohojnë grevën dhe thonë …

Lexo më shumë »

Protestë në Romë: Mafia manipuloi provimet

Një protestë e madhe u mbajt në Romë, pasi dyshohet se mafia e Italisë mund të ketë organizuar mashtrime në shkallë të gjerë gjatë një provimi pranues për rojet e burgut. Dhjetëra njerëz u mblodhën jashtë Ministrisë së Drejtësisë, duke thënë se rezultatet e provimit të muajit të kaluar duhet të anulohen. Hetuesit po shqyrtojnë pretendimet se Camorra me bazë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co