Ballina / Tag: Sulme terroriste

Tag: Sulme terroriste

Arrestohen dy kosovarë në Gjermani, dyshohet se po planifikonin sulme terroriste

Dy vëllezër kosovarë janë arrestuar në orët e para së të premtes në qytetin gjerman të Duisburg pasi dyshohen se po planifikonin akte terroriste. Policia e Gjermanisë thotë se dy vëllezër, të lindur në Kosovë, janë arrestuar të dyshuar se ata kanë planifikuar sulm në një qendër tregtare në pjesën perëndimore të Gjermanisë. Policia tha se personat, 28 dhe 31 …

Lexo më shumë »

EUROPOL alarmon për sulme të reja terroriste

Agjencia policore e Bashkimit Evropian ka paralajmëruar për mundësinë e sulmeve të reja të militantëve të Shtetit Islamik, sipas të gjitha gjasave në vendet që po luftojnë në Irak dhe Siri në kuadër të koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja. EUROPOL ka thënë përmes një raporti më 2 dhjetor se në Evropë ka të paktën disa dhjetëra persona që ka mundësi …

Lexo më shumë »

Sarkozy paralajmëron rrezikun për sulme tjera terroriste

Ish-presidenti francez, Nicholas Sarkozy ka paralajmëruar për rrezikun e një sulmi të mundshëm terrorist. “Pyetja e saktë për t’u ngritur nuk është nëse, por kur do të ndodhë sulmi tjetër”, deklaroi Sarkozi në një debat me gjashtë politikanë të tjerë francezë, të cilët konkurrojnë për zgjedhjet presidenciale të vitit të ardhshëm. Pas një viti kur kanë ndodhur disa sulme të profilit …

Lexo më shumë »

Mustafa: Më 11 shtator u sulmua bota demokratike

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në përvjetorin e 15-të, ka përkujtuar viktimat e sulmeve terroriste në SHBA, të cilat morën jetën e mijëra njerëzve dhe shkaktuan pasoja të tjera të mëdha. Mustafa konsideron se më 11 shtator 2001 në Nju Jork, në objektin e Pentagonit dhe në Pensilvani, u sulmua bota demokratike dhe vlerat më kulmore të saj. “Nga atëherë, …

Lexo më shumë »

Australia alarmon për sulme terroriste

Australia do të ofrojë më shumë ndihmë për vendet e Azisë Juglindore, për të parandaluar sulmet terroriste në të gjithë rajonin. Kryeministri Malcom Turnbull, ka vendosur për të diskutuar mbi sigurinë me udhëheqës të tjerë në samitin e ASEAN (Shoqata e Kombeve të Azisë Juglindore) në Laos. Turnbull, ka sinjalizuar, se ai do të donte për të zgjeruar marrëveshjet kundër …

Lexo më shumë »

Gjermania masa ekstreme: Mbani ushqime për 10 ditë

Për herë të parë që prej Luftës së Ftohtë, qeveria gjermane po përgatitet që t’i kërkojë qytetarëve të mbajnë rezerva ushqimi dhe uji të pijshëm për të përballuar dhjetë ditë gjendje emergjence. Të paktën kështu ka raportuar e përditshmja “Franfurter Allegemeine”, e cila citon burime konfidenciale shumë pranë kabinetit qeverisës. Gjermania i ka rritur ndjeshëm masat e sigurisë në kushtet …

Lexo më shumë »

Turqia paralajmëron Kosovën për sulme “terroriste”

Turqia ka reaguar me forcë dhe në rrëmbim, ndaj një organizate të klerikut migrant Fetullah Gylen, jo vetëm brenda territorit të saj, por edhe në rajonin e Ballkanit, pa e përjashtuar Kosovën. Autoritetet turke kanë ngritur shqetësimet e tyre për sigurinë e institucioneve që kanë hapur në Kosovë, kryesisht në qendrat kulturore. Në një komunikim zyrtar të Ambasadës turke në Prishtinë …

Lexo më shumë »

Bosnja krijon një grup special operativ antiterrorist

Autoritetet e Bosnjë-Hercegovinës morën vendimin për formimin e një grupi të veçantë operativ të angazhuar për luftë kundër terrorizmit, njoftoi agjencia zyrtare boshnjake e lajmeve, FENA. Vendimi u mor gjatë takimit të përfaqësuesve të Prokurorisë Publike, të Ministrisë së Sigurisë së BH-së, të Agjencisë Shtetërore për Hetime dhe Mbrojtje (SIPA) dhe të ministrive të Punëve të Brendshme të dy entiteteve …

Lexo më shumë »

Dijamantit i jepet lamtumira e fundit

Mijëra njerëz janë mbledhur në Ropicë të Vushtrrisë për të marr pjesë në varrimin e Dijamamt Zabërgjes, 21 vjeçarit që u vra në Muhih të Gjermanisë, bashkë edhe me tetë persona të tjerë, nga të cilët edhe dy vajza tjera me prejardhje nga Kosova. Varrimi i tij u bë rreth orës 14:00, ndërsa trupi i pa jetë ka arritur në …

Lexo më shumë »

Dikush pyeti si do të dukej bota pa myslimanë – ja përgjigja e shkëlqyer

Me sulmet terroriste dhe tmerrin e ISIS’it – të dyja duke e shtrembëruar fenë islame – gjithandej nëpër lajme, një trend në rritje i islamofobisë e ka vërshuar tërë Evropën. Por, a dallojnë vërtetë myslimanët nga Perëndimi sa i përket kulturës dhe shoqërisë? Apo kulturat janë ndërthurur përgjatë shekujve? Ja përgjigja e shkëlqyer me gjerat që myslimanët i kanë zbuluar apo …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co