Ballina / Tag: Sulm terrorist

Tag: Sulm terrorist

Arrestohet 28-vjeçari shqiptar në Itali, planifikonte sulm terrorist në Romë

Policia italiane ka vënë në pranga një shqiptar pasi akuzohet se mbron dhe adhuron ISIS-in. I arrestuari është identifikuar si Edmond Ahmetaj, 38 vjeç. Shqiptarit i janë zbuluar postime pro ISIS-it në kohën e sulmeve në Paris, si dhe mbështet fuqishëm vrasjet dhe sulmet që kanë bërë. Policia italiane dyshon se Ahmetaj kishte plan të kryente një sulm terrorist në Romë …

Lexo më shumë »

Dy kosovarët e dyshuar për sulm terrorist në Gjermani mund të lirohen?

Për dy vëllezërit kosovarë që u arrestuan dje nën akuzën për sulm të mundshëm terrorist në qendrën Oberhausen Centro të GjSulm terrorist ermanisë, policia ende nuk ka dhënë detaje të përcaktimit të mbajtjes së tyre nën arrest. Ende është e paqartë nëse dy të dyshuarit, dy vëllezërit e lindur në Kosovë, të cilët u identifikuan të jenë 28 dhe 31 vjeçar, …

Lexo më shumë »

Rritet numri i të vdekurve nga përplasja e kamionit për turmën në Berlin

Së paku 12 veta janë vrarë dhe rreth 50 të tjerë janë plagosur, pasi një kamion është futur mbrëmjen e djeshme në një treg të Krishtlindjeve, në qendër të Berlinit, njoftoi policia gjermane. Pamjet televizive nga vendi i ngjarjes tregojnë njerëz të shtrirë në tokë dhe tezga të rrëzuara. Policia tha se dyshon se kamioni është përplasur qëllimisht për turmën, ndërsa …

Lexo më shumë »

FBI parandalon një sulm terrorist të ngjashëm me atë në Nice

FBI ka njoftuar se ka arrestuar sot në New York një të dyshuar, i cili ishte përpjekur të ofronte mbështetje për Shtetin Islamik dhe të mbështeste organizimin e një sulmi në Times Square. Reuters raporton se i dyshuari është Mohamed Rafik Naji (37) nga Jemeni, i cili akuzohet për bashkëpunim më Shtetin Islamik nga një gjykatë në Brooklyn, ku jetonte. …

Lexo më shumë »

FBI parandalon një sulm terrorist të ngjashëm me atë në Nice

FBI ka njoftuar se ka arrestuar sot në New York një të dyshuar, i cili ishte përpjekur të ofronte mbështetje për Shtetin Islamik dhe të mbështeste organizimin e një sulmi në Times Square. Reuters raporton se i dyshuari është Mohamed Rafik Naji (37) nga Jemeni, i cili akuzohet për bashkëpunim më Shtetin Islamik nga një gjykatë në Brooklyn, ku jetonte. …

Lexo më shumë »

Policia franceze parandalon një sulm terrorist, arrestohen shtatë persona

Policia franceze ka parandaluar një sulm terrorist gjatë vikendit, ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme të këtij vendi, Bernard Cazeneuve. Sipas tij, janë arrestuar shtatë persona të dyshuar për sulm të planifikuar terrorist në Francë, transmeton Telegrafi. Shtatë persona, me prejardhje nga Maroku dhe Afganistani të moshës 29-37-vjeç janë arrestuar në Marsejë dhe Strasburg. Por shumica janë …

Lexo më shumë »

Policia e Kosovës arreston edhe dy persona tjerë që dyshohet se po organizonin sulm terrorist

Policia e Kosovës ka arrestuar të hënën edhe dy persona tjerë të dyshuar për lidhje me ISIS dhe organizim të sulmeve terroriste në vend. Arrestimi ka ndodhur gjatë një operacioni policorë në Kaçanik, Viti e Mitrovicë, që është vazhdimësi e një aksioni të ngjashëm në të cilin u arrestuan 6 persona tjerë. Ky është njoftimi i policisë: Policia e Kosovës …

Lexo më shumë »

Bushati: 15 vite më parë, akti makabër që tronditi botën

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, me anë të një postimi në Facebook, përkujtoi sulmet terroriste mbi Kullat Binjake të 15 viteve më parë. “15 vite më parë, një akt makabër tronditi botën. Mijëra njerëz humbën jetën si pasojë e sulmeve terroriste mbi ‘kullat binjake’ dhe Pentagon në SHBA, duke ndryshuar thellësisht mjedisin tonë të sigurisë. Nuk do ta …

Lexo më shumë »

Shqiptarët e vrarë në sulmet terroriste të 9/11

Rrok Camaj, Mon Gjonbalaj dhe Simon Dedvukaj janë tre shqiptarët e vdekur në sulmet terroriste të 11 shtatorit në Qendrën Botërore të Tregtisë New York. Ata ishin disa prej shqiptarëve që punonin në Qendrën Tregtare Botërore, në vedin e njohur edhe si “Kullat Binjake”. Ata humbën jetën në sulmin terrorist dhe përkujtohen çdo vit bashkë me viktimat e tjera të asaj …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co