Ballina / Tag: Spanje

Tag: Spanje

Bushati në Barcelonë, takim me Mogherinin

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ndodhet në Barcelonë të Spanjës, ku po merr pjesë në ministerialin e Mesdheut. Ai është takuar me përfaqësuesen e Lartë për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini.  Ata kanë diskutuar për zhvillimet e fundit në rajon, rolin stabilizues dhe europianizues të shqiptarëve në shtetet ku ata jetojnë, vizionin e Shqipërisë për një rajon të sigurt ku …

Lexo më shumë »

Shpërthim i fuqishëm në Barcelonë, 1 i vdekur 15 të plagosur

Një person ka vdekur dhe 15 të tjerë janë plagosur nga një shpërthim i fuqishëm në një bllok apartamentesh në Barcelonë, Spanjë, raporton “The Independent” Shpërthimi shkatërroi banesën e katit të dytë të një ndërtese banimi në “Premia de Mar”, një vendpushim bregdetar i cili ndodhet  në lindje te kryeqytetit katalanas. Aktualisht është e paqartë se çfarë e shkaktoi shpërthimin. …

Lexo më shumë »

Spanjë, aksidentohet autobusi me turistë, 24 të plagosur

Të paktën 24 persona kanë mbetur të plagosur, 3 prej të cilëve në gjendje të rëndë, në një aksident rrugor të ndodhur këtë të mërkurë në Barcelonë, ku u përfshi një autobus me 23 turistë në bord. Të gjithë pasagjerët dhe shoferi kanë marrë lëndime, 3 prej të cilëve të rënda, 6 të mesme dhe të tjerët të lehta. Ata …

Lexo më shumë »

Treni del nga shinat, 2 të vdekur

Të paktën 2 persona kanë vdekur pasi një tren doli nga shinat në veri të Spanjës, raporton BBC. Afro 60 pasagjerë ndodheshin në trenin portugez. Një vagon doli komplet nga shinat, ndërsa dy të tjerët pjesërisht. Shërbimet emergjente janë në vendngjarje dhe policia ka konfrirmuar një numër të madh të plagosurish. Aksidenti ndodhi pranë një stacioni në O Porrino, Galicia, …

Lexo më shumë »

Detaje të operacionit – Heroina nga Turqia në Spanjë, banda drejtohej nga një shqiptar

Grupi kriminal shqiptaro-bullgar i cili ishte shkatërruar në Spanjë trafikonte heroinën nga Turqia dhe vendeve të Ballkanit dhe vepronte në Barcelona dhe Tarragona të Spanjës. Laboratori ku përpunohej droga është gjetur në një banesë në Gava (Barcelonë)  dhe në të janë sekuestruar 38 kg heroinë e pastër si dhe 8 kg kokainë e pastër. Grupi ishte strukturuar sipas një hirearkie …

Lexo më shumë »

Spanjë, shkatërrohet rrjeti kriminal i shpërndarjes së drogës. Bosi, shqiptar

Një operacion i përbashkët antidrogë ndërmjet Policisë Spanjolle dhe Policisë Shqiptare ka çuar në shkatërrimin e një grupi kriminal të përbërë nga bullgarë dhe shqiptarë, të cilët merreshin me veprimtari kriminale në fushën e trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike të forta. Janë arrestuar në Spanjë 3 shqiptarë dhe një bullgar. Konkretisht: A.Q, 47 vjeç, A.D, 41 vjeç, dhe E.Sh, 27 …

Lexo më shumë »

Në Spanjë shkatërrohet banda e hajnave shqiptarë që harxhonin paratë në drogë e prostituta

Agjentët e Policisë Kombëtare në Valencia kanë shkatërruar një grup grabitësisht shqiptarë të specializuar në vjedhjet e shtëpive. Gjatë operacionit policor ranë në pranga pesë persona. Të arrestuarve, të cilët ishin të ndarë në dy grupe, i atribuohen të paktën dymbëdhjetë vjedhje në Madrid, Pontevedra, Asturia, Guipuzcoa dhe Navarra. Të ardhurat dhe fitimet që siguronin nga aktiviteti kriminal i vjedhjeve, …

Lexo më shumë »

Spanja kap 126 shqiptarë me dokumenta falco, shkonin në Britani

Policia kufitare spanjolle ka arrestuar 126 shtetas shqiptarë në tentativë për të kaluar drejt Britanisë së Madhe dhe Irlandës me dokumenta falco. Ndalimi i tyre u bë në aeroportin El Prat të Barcelonës. Mediat spanjolle raportojnë se shtetasit shqiptarë dispononin dokumenta identiteti falco, greke dhe italiane. Sipas raportimit të mediave spanjolle, emigrantët shqiptarë kanë rënë viktimë e dy rrjeteve kriminale …

Lexo më shumë »

Shqiptarët nga Kosova kontrollojnë trafikun e heroinës në kufirin Spanjë-Portugali

Trafiku i heroinës në Evropë po rritet gjithnjë e më shumë dhe kjo shpjegohet për faktin e thjeshtë; numri i përdoruesve është rritur. Nga Afganistani, heroina shkon fillimisht në Holandë dhe më pas shpërndahen në vende të ndryshme të Evropës.  Një prej tyre është edhe Spanja. Familjet turke janë kyçe në këtë trafik dhe transporton i 1 kg heroinë shkon …

Lexo më shumë »

Spanja kundër liberalizimit të vizave: Nuk i njohim pasaportat e Kosovës

Ministri i Jashtëm i Spanjës Jose Manuel Garcia-Margallo ka deklaruar në Beograd se vendi i tij është kundër liberalizimit të vizave pasi nuk i njeh dokumentat e Kosovës. Ai ka thënë se kosovarët për këtë arsye nuk do të mund të shkojnë në Spanjë. Po ashtu Garcia –Margallo ka rikonfirmuar se as Kosova as Katalonia nuk janë shtete pasi nuk …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co