Ballina / Tag: Siri

Tag: Siri

Me Alepon, por larg Alepos!

Njerëzimin nuk e bashkon veç gëzimi, por dhe trishtimi. E tillë ishte ndërgjegjja e njerëzve të thjeshtë anembanë botës pas pamjeve të trishta nga Alepo. Këto pesë vite lufte e masakra na kanë bërë të besojmë se sirianët janë jetimët e shekullit. Qindra mijëra të vdekur e plagosur, mbi 12 milionë të shpërngulur, brenda një shpejtësie kohore marramendëse, e kthyen Sirinë …

Lexo më shumë »

Grupet siriane: Rusia e involvuar në krime lufte

Katër organizata siriane e kanë akuzuar Rusinë se ka kryer ose është bashkëfajtore për krime të luftës në Siri, duke thënë se nga sulmet ajrore ruse në qytetin Aleppo, janë vrarë 1,207 civilë, përfshirë 380 fëmijë. Në një letër dërguar Komisionit të Pavarur Ndërkombëtar të Hetimeve për Sirinë, grupet i kanë shënuar 304 sulme të dyshuara të kryera në Alepo, …

Lexo më shumë »

Ferri në Tokë: Humanizmit po i vjen fundi në Aleppo

Civilë po vriten në vend, teksa betejës për Aleppon po i vjen fundi. Raportohet për civilë të vrarë dhe të bllokuar në ndërtesa në kohën kur forcat e Bashar al-Assadit po e marrin qytetin më të madh të Sirisë. Forcat pro-qeveritare po ekzekutojnë civilët, përfshirë gratë e fëmijët. Në disa raste, forcat luajale ndaj Assadit po futen brenda shtëpive duke …

Lexo më shumë »

Shefi i OKB-së alarmon për mizoritë ndaj civilëve në Aleppo

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon ka shprehur alarmin “mbi raportet e mizorive kundër një numri të madh të civilëve” në Aleppo. Ban Ki-moon u bëri thirrje të gjitha palëve, veçanërisht qeverisë së Sirisë dhe aleatëve të saj, për të mbrojtur civilët. Një këshilltar humanitar i OKB-së, Jan Egeland më parë tha se Siria dhe Rusia ishin “të përgjegjshme” për …

Lexo më shumë »

Acarohen marrëdhëniet Moskë – Ankara

Kremlini tha të mërkurën se deklarata e presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan, se forcat e tij në Siri ishin atje për të rrëzuar presidentin Bashar al-Assad ishte një surprizë në Moskë dhe se priste një shpjegim nga Ankaraja. Në një fjalim të martën, Erdogan ka dënuar atë që ai tha se ishte dështim i Kombeve të Bashkuara në Siri dhe …

Lexo më shumë »

Konflikti në Siri, Assad shpreson aleancë me Trump

Lideri sirian, Bashar al-Assad, shpreson se Presidenti i zgjedhur i SHBA-ve, Donald Trump, do të jetë një aleat në luftën ndaj terrorizmit, por mbetet i kujdesshëm në gjykimin e tij. Bashar al-Assad u shpreh se Trump do të jetë një aleat natyral dhe ai do të përmbushë nevojat e kërkuara për të luftuar terrorizmin, por shtoi se ka dyshime se …

Lexo më shumë »

Putin bëhet gati për ‘Luftën e Nxehtë’, do sulmojë nëse provokohet

Vladimir Putin nuk ka ndërmend aspak të bëjë një Luftë të Ftohtë, ai po bëhet gati për Luftë të Nxehtë. Një gjë të tillë as ai nuk e do, por nuk do të tërhiqet prapa nëse provokohet mbi Sirinë. Ky ishte paralajmërimi i ish-ambasadorit britanik në Moskë, Sir Anthony Brenton i cili insiston se marrëdhëniet mes Kremlinit dhe Perëndimit janë …

Lexo më shumë »

140 shtetas të Kosovës aktualisht janë në Siri dhe Irak

Blerim Rama, nga departamenti kundër terrorizimit në Policinë e Kosovës, gjatë Konferencës Ndërkombëtare Kundër Ekstremizmit të Dhunshëm që është duke u mbajtur, ka bërë të ditur se momentalisht numri i kosovarëve të cilët janë pjesë e organizatave terroriste është 140. Ndërsa sipas tij, 75 persona dyshohen se janë aktiv përkrah organizatave terroriste. “Bazuar në të dhënat grupi i parë i …

Lexo më shumë »

Lajm i keq për Umranin!

Fotoja e tij u shpërnda masivisht në të gjitha mediat e botës. Ky është Umrani, 5 vjeçari nga Alepoja e Sirisë. Ai është plagosur sërish rëndë dy net më parë (17 tetor). Sipas medieve turke, fëmija simbol i një lufte shkatërrimtare që sa vjen e përkeqësohet, është plagosur nga sulmet ajrore ruse. Ende nuk dihen shumë detaje rreth fatit të …

Lexo më shumë »

Putin i mohon “krimet e luftës” në Siri

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i hodhi poshtë pretendimet se vendi i tij mund të përballet me akuzat për krime lufte, për shkak të bombardimeve në Alepo të Sirisë. Ai i tha medias franceze se akuzat janë “retorikë” që nuk përkon me realitetet në Siri. Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka thënë, ditë më parë, se sulmet ajrore të Rusisë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co