Ballina / Tag: Shqiptaret

Tag: Shqiptaret

Shqiptarët paguanin 6 – 10 mijë euro për të hyrë në Britani

Gjashtë mijë deri në 10 mijë euro paguanin shtetasit shqiptarë për t’u pajisur me një kartë identiteti të fallsifikuar italiane e me një kartë shëndetësore europiane, të nevojshme për të hyrë në Britaninë e Madhe. Policia italiane e provincës së Gjenovës ka zbardhur detajet e operacionit të ekzekutuar në orët e para të mëngjesit të sotëm i cili çoi në shkatërrimin …

Lexo më shumë »

Dy mln euro kokainë në vilën e braktisur në varreza, pranga shqiptarëve

Shtatë kg kokainë e fshehur në një garazh është sekuestruar nga policia italiane. Lënda narkotike do t’i bënte milionerë shitësit me pakicë. Nga shitja e saj në treg, raporton policia italiane, përfitimet me gjasë do të ishin rreth 2 milionë euro. Droga ishte e ndarë në 6 pako me peshë 1 kg e 154 gram secili, me peshë totale 7 …

Lexo më shumë »

Shqiptarët sot festojnë Ditën e Flamurit

Shqiptarët në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni e vende të tjera në Ballkan dhe në botë, sot e festojnë Ditën e Flamurit. Kjo ditë shënohet për nder të 28 Nëntorit 1912, kur në Vlorë është shpallur Deklarata e Pavarësisë së Shqipërisë. Në Shqipëri dhe në Kosovë janë paralajmëruar manifestime të ndryshme. Aktualisht, Shqipëria në këtë ditë të rëndësishme të historisë së saj, …

Lexo më shumë »

Mungesa e unitetit politik, defaktorizon shqiptarët në Ballkan

Shqiptarët ende nuk po mund të faktorizohen mjaftueshëm në Ballkan për shkak të mungesës së unitetit ndërmjet subjekteve politike, si dhe për shkak të bajraktarizmit të liderëve politikë në të gjitha trojet shqiptare. Kështu vlerësojnë njohës të rrethanave politike, të cilët shprehin shqetësimin e tyre për gjendjen e shqiptarëve që jetojnë në Maqedoni, Mal të Zi e Luginë të Preshevës. …

Lexo më shumë »

Kryq pasaportave, grekët ndalojnë shqiptarët në Kakavijë

Policia greke vazhdon të ndalojë shqiptarët të kalojnë në pikën doganore të Kakavijës. Gazetarja e Ora News Entiola Bundo udhëtoi sot paradite drejt Kakavijës dhe ka marrë dëshmitë e qytetarëve të cilët thonë se janë kthyer edhe pse dispononin garanci apo lekë mjaftueshëm. “I kanë kthyer pa i dhënë asnjë shpjegim duke vendosur dhe kryq në pasaportë” raporton gazetarja. Brenda 24 …

Lexo më shumë »

Ftesa e Blushit për shqiptarët: Ejani të ngremë shtëpine e re

Deputeti Ben Blushi fton qytetarët të bashkëpunojnë për krijimin e projektit politik:  Njerëzish të barabartë, që nuk shkojnë pas një njeriu, por pas një ideje “Deri më sot kemi patur parti, por nuk kemi patur platforma lirie. Kemi patur lëvizje, por nuk kemi patur zhvillim. Kemi patur mendim, por nuk kemi patur ide. Kemi patur pluralizëm, por nuk kemi patur …

Lexo më shumë »

Unë jam shqiptar Kosove

Unë jam shqiptar Kosove, sepse stërgjyshërit e mi kanë dhënë shpirtin për këtë vend. Unë jam shqiptar Kosove, sepse stërgjyshërit e mi nuk shihnin kufij mes Shqipërisë. Unë jam shqiptar Kosove, sepse e kam njohur çdo element të masakrave të tmerrshme të bëra mbi vëllezërit e motrat e mija kosovarë! Unë jam shqiptar Kosove, sepse respektoj Haxhi Zekën, Hasan Prishtinën, Isën …

Lexo më shumë »

Edhe një lajm i keq për politikën: Shqiptarët nuk janë më në mesin e optimistëve

Për një vend të vogël, me një numër të madh të të rinjve, shpeshherë thuhej se është shteti me popullin më optimist në botë. Por, në një publikim të ri, Kosova nuk është askund ndër vendet optimiste. Kina është vendi që ka dalë para, ku – sipas një studimi – 41 për qind e respondentëve kanë thënë se bota për …

Lexo më shumë »

Rozë-mendimtarët e identitetit kosovar!

Këta rozë-mendimtarë të identiteteve të pavarura nuk kanë qëllime të këqija ndaj shqiptarëve, thjesht kanë qëllime të mira për veten. Duan të jenë yje intelektuale, andaj sa më i vogël katundi, aq më shumë shkëlqejnë. Për këtë arsye i duan shqiptarët të ndarë në provinca, që të kenë sa më pak konkurrencë e të shkëlqejnë sa më shumë Rozë-mendimtarët tanë …

Lexo më shumë »

Pse shqiptarët të jenë kaq të nemun ?

Qenan Aliu Shqiptarët ditëve të fundit janë të ngërthyer në mendjet e prishura të politikanëve të tyre ,kudo në trojet historike. Në Shqipëri, sot akoma edhe në orët e fundit po luhet me ndjenjat e tyre, për ta rënuar miqësinë historike të tyre me SHBA-ës, për një fakt shum njerëzorë, shumë human të votohet apo të mos votohet Reforma në …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co