Ballina / Tag: Shqiptaret ne Maqedoni

Tag: Shqiptaret ne Maqedoni

Transporti publik në Shkup anashkalon zonat shqiptare

Heqja e autobusëve shtetëror në linjat 9 dhe 19 vazhdon të shkaktojë revoltë tek qyterët, veçanërisht te banorët e komunave Çair dhe Shuto Orizarë. Igor Janushev drejtor i NTP-së Shkup tha se ndarja e linjave mes transportuesve privat dhe atyre të NTP-Shkup është bërë me vendim të këshillit të Bashkisë së Shkupi që para 1 viti e gjysmë. “Kjo çështje …

Lexo më shumë »

Zeqiri i kërcënohet Zaevit: Nuk u angazhova që të mos zbatohet dygjuhësia

Anëtari i bordit ekzekutiv nga rradhët e LSDM-së, Muhamet Zeqiri në një intervistë për agjensionin “Anadolija” duke i komentuar premtimet parazgjedhore për përdorimin e gjuhës shqipe të kryetarit të LSDM-së Zoran Zaev. Zeqiri tha se është i bindur se ajo nuk është një mashtrim për të marrë vota dhe se ai do të jetë zëri i fuqishëm i shqipëtarëve në …

Lexo më shumë »

Kadri Veseli: Për shqiptarët në Maqedoni, tashmë uniteti është jetik

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka përgëzuar partitë politike për mbarëvajtjen e zgjedhjeve në Maqedoni. Veseli nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook” është shprehur se shpreson që zgjedhjet e mbajtura do ta zhbllokojnë procesin e integrimit të Maqedonisë në strukturat euro-atlantike. “Përgëzoj aktorët politikë të Maqedonisë për procesin zgjedhor të rregullt që u zhvillua atje. Uroj që …

Lexo më shumë »

Menduh Thaçi: Nuk do të lejojmë shqiptarët në Maqedoni të jetojnë si në Alepo

Amnisti për të gjitha borxhet e shqiptarëve dhe amnisti për të gjithë shqiptarët të cilët për motive politike janë nëpër burgje. Ky është premtimi Partisë Demokratike Shqiptare për zgjedhjet e 11 dhjetorit. Nga tribuna në sheshin e qytetit të Gostivarit, Menduh Thaçi e kërkoi votën në zgjedhjet e ardhshme, duke u zotuar për realizim të kërkesave të shqiptarëve. Duke folur …

Lexo më shumë »

Rama: Interesohemi për Maqedoninë për shkak të shqiptarëve që jetojnë atje

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në një intervistë për “Deutsche Welle” ka folur për problemet e brendshme të Maqedonisë dhe zgjedhjet e parakohshme të 11 dhjetorit, duke thënë se Shipëria është mjaft e interesuar për stabilitetin e Maqedonisë dhe se gjithmonë do ta mbështesin për përparimin e shtetit. “Me interes të veçant e ndjekim procesin e zgjedhjeve, shpresoj se do …

Lexo më shumë »

Shqiptarët në Maqedoni të ndikuar nga Tirana dhe Prishtina

Shqipëria dhe Kosova kanë të drejtë legjitime të kujdesen për të drejtat e shqiptarëve jashtë kufijve, përfshirë edhe ata që jetojnë në Maqedoni, vlerësojnë njohësit e çështjeve ndërkombëtare duke komentuar vizitat e krerëve të Tiranës dhe Prishtinës në Shkup, si dhe ndarjen e mirënjohjeve të Presidentit të Kosovës për personalitete të caktuara në Maqedoni. Mersel Bilalli, ish deputet dhe profesor …

Lexo më shumë »

Menduh Thaçi: Do t’i lirojmë shqiptarët nga borxhet publike

Partia Demolratike Shqiptare në vazhdën e takimeve me aktivin e partisë, ka patur takime me aktivistët e saj në Resnjë, Manastir dhe Ohër, ku u diskutua per situatën parazgjedhore. Takimi qendror u mbajt në Ohër. Kryetari Thaçi në fjalën e tijë premtoi se shqiptarët, pas këtyre zgjedhjeve, me fitoren e PDSH-së, do të çlirohen nga represioni ekonomik dhe ai politik. …

Lexo më shumë »

LR-PDSH: Shqiptarët me shkolla si në kohën e gurit!

Lëvizja për Reforma PDSH në një komunikatë ka reaguar për shkollën fillore në fshatin Nerez i Epërm në lidhje për kushtet e këqia. ‘Në këtë shkollë nxënësit mësojnë si në kohën e mesjetës, respektivisht në objekt ku është për keqardhje të quhet shkollë, sepse në viset e civilizuara as edhe kafshët shtëpiake nuk do të kishin guxuar t’i mbanë, sepse …

Lexo më shumë »

Mbi 1.700 shqiptarë në administratën maqedonase marrin rogë për të ndejtur në shtëpi

Prej gjithsej 1.800 administratorëve të punësuar në Sekretariatin për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit (SIMO), vetëm 50 realisht punojnë në kabinetin e zv/kryeministrit Festim Halili. Kjo do të thotë se 1.750 administratorë rrinë nëpër shtëpi. Deri tani nuk ka pasur ndonjë reagim të organizuar nga administratorët shqiptarë kundër këtij diskriminimi. Për disa prej tyre, marrja e rrogës pa shkuar në …

Lexo më shumë »

Rritet retorika nacionaliste kundër shqiptarëve në Maqedoni

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoni duhet të mbahen më 11 dhjetor të këtij viti por fushata ka filluar që tani. Dy partitë më të mëdha maqedonase kanë përdorur gjuhën shqipe dhe shqiptarët për të zhvilluar politikat e tyre parazgjedhore. Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë duke u nisur nga statusi i dobët i shqiptarëve në Maqedoni ka premtuar se me …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co