Ballina / Tag: Shqiptaret ne Itali

Tag: Shqiptaret ne Itali

Arrestohet 28-vjeçari shqiptar në Itali, planifikonte sulm terrorist në Romë

Policia italiane ka vënë në pranga një shqiptar pasi akuzohet se mbron dhe adhuron ISIS-in. I arrestuari është identifikuar si Edmond Ahmetaj, 38 vjeç. Shqiptarit i janë zbuluar postime pro ISIS-it në kohën e sulmeve në Paris, si dhe mbështet fuqishëm vrasjet dhe sulmet që kanë bërë. Policia italiane dyshon se Ahmetaj kishte plan të kryente një sulm terrorist në Romë …

Lexo më shumë »

Mbyti me qese plastike të ëmën e pronarit, arrestohet 29-vjeçari shqiptar në Bari

Një 29 vjeçar shqiptar është arrestuar sot nga policia italiane me akuzën e vrasjes me qëllim të shtetases italiane Rosa Maria Radicci, 71 vjeç. Ngjarja ka ndodhur natën e 13 nëntorit në vilën e viktimës në komunën Palese në provincën e Barit. Sipas policisë italiane vrasja është kryer për motive personale, pasi 29 vjecari shqiptar ka punuar për disa kohë …

Lexo më shumë »

Dy orë ndjekje, policia italiane neutralizon në lumë 3 shqiptarë

Në ndjekjen e vazhdueshme të policisë në kufirin midis Prodenone-s dhe Veneto-s, pas një ndjekje që të lë pafrymë me Audi A6, kanë përfunduar në pranga rreth orës 20:00 të mbrëmjes së djeshme. Tre të rinjtë me origjinë shqiptare u ndoqën nga policia teksa qarkullonin me shpejtësi të lartë, ndërsa ishte një lëvizje e shpejtë e forcave të rendit duke …

Lexo më shumë »

Kapen 480 kg marijuanë në Itali, arrestohet kamionisti shqiptar

Policia financiare e qytetit të Brindizit ka arrestuar shtetasin shqiptar Vezdhan Brahimaj 48 vjeç me origjinë nga Vlora e shtetasin italian Luka Sabetti, me akuzën e trafikut të drogës së tipit marijuanë. Në zotërim të tyre janë gjetur rreth 400 kg marijuanë. Një pjesë e saj e fshehur në banesën e italianit dhe pjesa tjetër në një automjet të tip …

Lexo më shumë »

Italia arreston prishtinasin për propagandë xhihdadiste

Policia e Antiterrorit e qytetit të Breshas në Itali ka arrestuar në orët e para të mëngjesit të së enjtes shtetasin 24-vjeçar nga Kosova, Gafurr Dibrani, me akuzën e terrorizmit ndërkombëtar dhe përhapjes së propagandës xhihadiste. Dibrani akuzohet se ka nxitur edhe djalin e tij të vogël drejt veprave të terrorizmit. Ai është lindur në Prishtinë në vitin 1992 dhe …

Lexo më shumë »

Milano, arrestohen dy shqiptarë, banesën e kishin kthyer në bazë droge

Dy shtetas shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane në Milano pasi iu gjetën më shumë se 200 kilogramë metanfetaminë, 225 kilogramë paracetamol që shërbente për të përzierë kokainën dhe heroinën, 1 kilogram marijuanë, 500 gramë kokainë dhe rreth 5250 euro. Hetimet nisën në Komo për të përfunduar në Milano, pikërisht duke ndjekur gjurmët e dy shqiptarëve. Sipas hetuesve, banesa e …

Lexo më shumë »

Kapet në Brindisi i riu nga Vlora që kishte mbushur makinën me hashash

Një 27-vjeçar shqiptar u arrestua në Brindisi. Ai ishte nisur nga Vlora me tragetin e linjës dhe kishte futur në makinë 64 kilogram hashash. Policia e ndaloi atë pasi vuri re disa lëvizje të dyshimta që ai po bënte me makinë. Kur i kanë bërë shenjë të ndalojë, ai ka tentuar të largohet, duke dalë me shpejtësi nga makina. Efektivët e …

Lexo më shumë »

Zjarr në një banesë në Itali, plagosen 7 shqiptarë

Shtatë persona, mes tyre edhe fëmijë, janë shtruar në spitalin e Rimini në Itali, pasi u hodhën nga kati i dytë i një pallati, i cili u përfshi nga zjarri. Flakët e zjarrit mësohet se u përhapën në një banesë ku jetonte një familje shqiptare gjatë mëngjesit të sotëm, ku për shkak të përhapjes së tyre edhe nga shkallët, zgjidhja …

Lexo më shumë »

Shqiptari i shiste kokainë mbesës së Federica Mogherinit

Policia italiane ka bërë të mundur kapjen e 15 personave që trafikonin drogë, ndër ta edhe një shqiptar. Ngjarja është shënuar në rrugën Veneto, në Romë. Ky grup trafikantësh shpërndante drogë në një klientelë të shtresës më të mirë të shoqërisë, duke përfshirë biznesmenë, juristë, profesionistë dhe VIP-at. Një ndër klientet e tyre ishte edhe Gaia Mogherini, vajza e vëllait …

Lexo më shumë »

Itali, humb jetën tragjikisht i riu shqiptar

Një i ri shqiptar ka humbur jetën tragjikisht në Itali. Viktima është 21-vjeçari Dorian Pianca.  Ngjarja ndodhi në rajonin e Toskanës derisa i riu po udhëtonte me një motor teksa ka humbur kontrollin dhe është përplasur me një mur. Dyshohet se shkak i aksidentit ka qenë lagështia në rrugë. I plagosur rëndë ka mbetur edhe një 18-vjeçar që po udhëtonte me …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co