Ballina / Tag: Shqiptaret ne Gjermani

Tag: Shqiptaret ne Gjermani

Dy kosovarët e dyshuar për sulm terrorist në Gjermani mund të lirohen?

Për dy vëllezërit kosovarë që u arrestuan dje nën akuzën për sulm të mundshëm terrorist në qendrën Oberhausen Centro të GjSulm terrorist ermanisë, policia ende nuk ka dhënë detaje të përcaktimit të mbajtjes së tyre nën arrest. Ende është e paqartë nëse dy të dyshuarit, dy vëllezërit e lindur në Kosovë, të cilët u identifikuan të jenë 28 dhe 31 vjeçar, …

Lexo më shumë »

Arrestohen dy kosovarë në Gjermani, dyshohet se po planifikonin sulme terroriste

Dy vëllezër kosovarë janë arrestuar në orët e para së të premtes në qytetin gjerman të Duisburg pasi dyshohen se po planifikonin akte terroriste. Policia e Gjermanisë thotë se dy vëllezër, të lindur në Kosovë, janë arrestuar të dyshuar se ata kanë planifikuar sulm në një qendër tregtare në pjesën perëndimore të Gjermanisë. Policia tha se personat, 28 dhe 31 …

Lexo më shumë »

Thërrasin drejtësi për Astritin, kërkojnë rrëzimin e Qeverisë

Disa qytetarë sot u mbledhën para Ambasadës së Kosovës, në Stockholm të Suedisë, me kërkesën e njëjtë që po organizohen tubime nëpër shumë qytete të Kosovës. Në këto protesta është kërkuar rrëzimi i Qeverisë. Ata kërkuan drejtësi për Astritin, aktivistin e Vetëvendosjes, 26 vjeçarin që vdiq në Qendrën e Paraburgimit në Prizren. Sot gjatë ditës, tubim me kërkesën “Drejtësi për Astritin” …

Lexo më shumë »

Hynë për herë të tretë ilegalisht në Gjermani, kapet çifti shqiptar

Një çift shqiptar janë kapur nga policia në Gjermani, pasi donin të hynin në atë shtet pa autorizim. Kjo ishte hera e tretë brenda këtij viti që çifti kërkonte të kalonte kufirin gjerman. Pas kontrollit rutinë të bërë nga policia në autobusin e udhëtarëve të ardhur nga Shqipëria, ato u ndalën në vendkalimin kufitar në Bad Reichenhall, shkruan BGLand24.de Vula …

Lexo më shumë »

Gjermani, katër shqiptarë arrestohen për vjedhje

Një grup shqiptarësh që merreshin me grabitje janë arrestuar nga policia gjermane. Të paktën, 4 persona janë dërguar në qelitë e paraburgimit për vjedhjet e shumta në të kryera muajt e fundit në Heilbronn. Mediat gjermane shkruajnë se banda u zhvendos gjatë muajit shtator, ndërsa të gjithë hajdutët shqiptarë nga Kosova u arrestuan të shtunën e shkuar pas vjedhjes së një …

Lexo më shumë »

Arrestohen shtatë shqiptarë në Gjermani

Policia gjermane ka njoftuar se ka kryer një bastisje të suksesshme, duke arrestuar shtatë shtetas nga Shqipëria, shkruajnë mediat gjermane. Ngjarja ka ndodhur në një qendër strehimi në Bon të Gjermanisë, ku njoftohet se kanë marrë pjesë rreth 150 policë gjermane. Arsyeja e bastisjes kanë qenë shtatë shqiptarë nga Shqipëria të moshës prej 21 deri 45-vjeç. Për ta dyshohet se …

Lexo më shumë »

Volfsburg, policia godet një bandë gjermano-shqiptare

Policia gjermane ka arrestuar 6 pjesëtarë të një bande gjermano-shqiptare të trafikut të drogës. Gjatë arrestimit policia ka sekuestruar edhe 1 kg kokainë si dhe rreth 50 kg marijuanë. Sipas hetuesve gjermanë, banda ka trafikuar sasi të mëdha droge nga Holanda, Italia dhe Shqipëria duke furnizuar tregun lokal. Mbrëmjen e 11 korrikut, u arrestuan dy burra, përkatësisht 29 dhe 51 …

Lexo më shumë »

Hapet libri i ngushëllimeve në Ambasadën kosovare në Gjermani

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës ka bërë të ditur se në Ambasadën në Berlin dhe në Konsullatën në Mynih nga e marta do të hapet libri i ngushëllimeve për viktimat në Mynih. MPJ njofton se nga 26 korriku 2016 deri më 29 korrik 2016, në Ambasadën e Kosovës në Berlin do të jetë i hapur Libri …

Lexo më shumë »

Masakra në Mynih: Një tjetër shqiptare në mesin e të plagosurve

Një tjetër shqiptare nga Kosova mësohet se është në mesin e të plagosurve nga masakra e Mynihut. Ajo është 44 – vjeçarja Lumnije Azemi. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës. Kjo e fundit është njoftuar zyrtarisht se tre prej të vrarëve në Mynih janë edhe kosovarët Armela Segashi, Dijamant Zabërgja, si dhe shqiptarja Sabina Sulaj e …

Lexo më shumë »

Kosova dhe Shqipëria me konsullatë të përbashkët në Mynih

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë së shpejti do të hapin konsullatën e përbashkët në Mynih. Konsullata në Mynih do të jetë e dyta e këtij lloji pas hapjes së Konsullatës së Përgjithshme në Milano. Hapjen e konsullatës do ta bëjnë ministri Enver Hoxhaj dhe homologu i tij, Ditmir Bushati, thuhet në njoftimin për media. …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co