Ballina / Tag: Shqipëria

Tag: Shqipëria

OSBE: Shqipëria nuk ka luksin që të vonojë drejtësinë

“Shqipëria nuk e ka luksin që të vazhdojë të vonojë drejtësinë”.   Kështu deklaroi zëvendëskryetari i Prezencës së OSBE, Robert Wilton, i cili theksoi se gjykatave iu duhen akorduar burimet e nevojshme që të përmbushin detyrat në mënyrë efikase, që rikthen besimin dhe pritshmërinë e qytetarëve tek institucionet. Deklaratën  Wilton e bëri gjatë prezantimit të raportit të OSBE mbi  “Monitorimin e …

Lexo më shumë »

Shqiptarët në Maqedoni të ndikuar nga Tirana dhe Prishtina

Shqipëria dhe Kosova kanë të drejtë legjitime të kujdesen për të drejtat e shqiptarëve jashtë kufijve, përfshirë edhe ata që jetojnë në Maqedoni, vlerësojnë njohësit e çështjeve ndërkombëtare duke komentuar vizitat e krerëve të Tiranës dhe Prishtinës në Shkup, si dhe ndarjen e mirënjohjeve të Presidentit të Kosovës për personalitete të caktuara në Maqedoni. Mersel Bilalli, ish deputet dhe profesor …

Lexo më shumë »

Ekskluzive: Shqipëria, Maqedonia dhe Bosnja, shtete më të korruptuara se Kosova (Dokument)

Shqipëria, Maqedonia dhe Bosnje e Hercegovina rezultojnë të jenë shtete me korrupsion më të madh se Kosova. Këto konstatime dalin nga një projekt hulumtues i financuar nga Bashkimi Evropian dhe i implementuar nga Qendra për Studime të Demokracisë (CSD), me seli në Bullgari, i cili ditë më parë është prezantuar në Uashington, raporton lajmi.net. Në këtë hulumtim, 50% e qytetarëve …

Lexo më shumë »

Abdixhiku ‘selam’ të fuqishëm analistëve në Shqipëri: Kosova do të bënte luftë për ju, e ju për ne?

Analisti Lumir Abdixhiku iu është kundërvu fuqishëm disa analistëve në Shqipëri të cilët që nga vizita e Edi Ramës në Serbi dhe ndeshjet e para të Kombëtares së Kosovës në futboll kanë filluar të “vjellin vrer” nga Kosova dhe kosovarët. Abdixhiku ka reaguar ndaj shkrimit tendencioz të Blendi Fevziut, Mero Bazës dhe Babaramos. Në këto shkrime të këtyre analistëve, që …

Lexo më shumë »

Teoria më e re në Serbi: Shqipëria të jetë ndërmjetëse në dialogun Kosovë – Serbi

Përveç Shteteve të Bashkuara, edhe Shqipëria ka ndikimin të madh ndaj Qeverisë së Kosovës dhe të qytetarëve të Kosovës, pra, ajo mund të luaj rolin e ndërmjetësueses në dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, duke bërë të mundur një normalizim më të shpejtë të marrëdhënieve mes dy popujve, tha drejtori i Qendrës për Rajonalizim, Aleksandër Popov. Popov i tha agjencisë së …

Lexo më shumë »

Policia: Dorasi është nga Shqipëria

Jozyrtarisht merret vesh se dorasi është nga Shqipëria. Policia ka dyshimet e veta rreth se bëhet fjalë për një person i cili ka të kaluar kriminale me inicialet L.I. Policia nuk ka ndonjë informacion të detajuar se për cka ka ardhur deri konflikti nga ku ka mbetur i vrarë Eron Agaj dhe Arianit Gashi. Mësojnë se policia tashmë e identifikuar …

Lexo më shumë »

Gazeta gjermane Die Welt, shkruan për turizmin kulturor shqiptar

Bunkerët ndodhen kudo, shkruan gazeta, dhe tashmë ata po vlerësohen si një mundësi për të tërhequr turistët. Një nga gazetat më prestigjoze gjermane DIE WELT, shkruan për turizmin kulturor në Shqipëri dhe specifikon në këtë trashëgimi kulturore periudhën komuniste dhe ndërtimet e fortifikatave mbrojtëse siç janë bunkerët që u bënë në periudhën e luftës së ftohtë. Gazeta shkruan se tashmë …

Lexo më shumë »

Maqedonia e njeh Shqipërinë si Republika Popullore e Shqipërisë

“Dy kilometra larg vendkalimit kufitarë Shën Naumi, në kufirin mes Maqedonisë dhe Shqipërisë, në tre vende, gjegjësisht tabela treguese Shqipëria është shënuar si Republika Popullore e Shqipërisë, edhe pse ka kaluar kohë e gjatë prej kur Shqipëria ishte Republikë Popullore”. Ndonëse fqinji jonë perëndimorë tashmë disa vite është anëtare e NATO-s, ndërsa koha e sistemit të kaluar dhe Enver Hoxhës …

Lexo më shumë »

Samiti për emigrantët – Renzi: BE-ja të sillet me Shqipërinë dhe Libinë njësoj si me Turqinë

“Sot po tentojmë një marrëveshje me Turqinë për të ndihmuar Gjermaninë në frenimin e fluksit të emigrantëve. Deri këtu gjithçka është në rregull. Por, duhet të jetë e qartë se ajo ç’ka po vendoset sot do të krijojë një precedent”. Deklarata bëhet nga kryeministri i Italisë, Matteo Renzi, i cili mori pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian, ku po diskutohet për problematikat e …

Lexo më shumë »

“Tito ia kishte premtuar Kosovën Shqipërisë”

Presidenti serb, Tomislav Nikoliç, javën e shkuar qëndroi në Moskë. Atje ai u takua me krerë shtetërorë e përfaqësues të Kishës ruse. Nikoliç dha shumë deklarata kundër Kosovës e mori shumë premtime se Rusia do ta mbrojë Serbinë lidhur me Kosovën. Media serbe, në veçanti “Novosti”, flet për një “epokë të re marrëdhëniesh” ndërmjet Moskës e Beogradit duke përkujtuar edhe …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co