Ballina / Tag: Shqiperi

Tag: Shqiperi

Kosova biznes më të madh me Serbi se me Shqipëri

Dy shtetet më të varfra në Evropë, të prapambetura, të pa shkollë, të pa shnetë e të pa drejtë. Kështu e përshkruan Kosovën dhe Shqipërinë, Lumir Abdixhiku, drejtor i institutit “Riinvest”. 104 vite pas shpalljes së pavarësisë, statistikat tregojnë se shqiptarët më së paku bashkëpunojnë mes vete në fushën e ekonomisë. Në Kosovë e Shqipëri, më shumë hyjnë mallra nga …

Lexo më shumë »

Çamëria shpallet e pavarur në Hagë, përkrahet në Kosovë

Çamëria është shpallur e pavarur nga Këshilli gjithëpërfshirës i popullit çam dhe arvanitas në Hagë të Holandës. Këtë vendim e kanë përkrahur degët e shotatës “Çameria”, në Shqipëri dhe Kosovës. Degët e Shqipërisë janë mbledhur në Vlorë, kurse degët e Kosovës, si dhe përfaqësuesit nga Mali i Zi, Maqedonia dhe Lugina e Preshevës, janë mbledhur në fshatin Komoran të Drenasit. …

Lexo më shumë »

Thaçi: Pa Shqipërinë nuk do ta gëzonim pavarësinë

Hashim Thaçi e ka kaluar disa herë kufirin Kosovë-Shqipëri për të mbërritur në Tiranë. Dikur me kureshtje, më pas i detyruar dhe më vonë me një protokoll të mirëfilltë. Kur mbërriti këtë fillimtetori në selinë e Presidentit të Republikës së Shqipërisë, për herë të parë me statusin e Kreut të Shtetit të Kosovës, 48-vjeçari nga Buroja e Skënderajt i ka …

Lexo më shumë »

Ambasada austriake promovon dhe zhvillon turizmin malor shqiptar

“U ngjitëm në malin e Korabit, majën më të lartë shqiptare dhe askush nuk na priti edhe pse ishte një ditë e bukur me diell.Kuptova që mungon një investim konkret sado modest në zhvillimin e Turizmit malor në Shqipëri” Përvoja personale e ambasadorit austriak në Shqipëri Johan Sattler u bë shtysa kryesore që ai vetë të iniciojë një marrëveshje me …

Lexo më shumë »

Ekstradohet nga Anglia, dënimin do të vuajë në Shqipëri

Një shqiptar nga Shkodra, është ekstraduar nga Anglia për të vuajtur në Shqipëri dënimin e mbetur për vrasje. Nga Zyra Kombëtare Interpol Tiranë u krye transferimi i të dënuarit Emirjan Hysaj, lindur në Shkodër dhe banues ne Koplik të Malësisë së Madhe. Transferimi i këtij të dënuari është nga Anglia në Shqipëri pasiqë Ministria e Drejtësisë në Republikën e Shqiërisë …

Lexo më shumë »

Tregu i përbashkët energjetik ul çmimin e rrymës për 10 për qind

Shkrirja e sistemeve energjetike të Kosovës dhe të Shqipërisë për të krijuar një treg të përbashkët energjetik do të sjellë shumë përparësi për konsumatorët në të dyja anët e kufirit. Duke shfrytëzuar përparësitë e të dy sistemeve do të arrihej rritja e stabilitetit të furnizimit me energji elektrike dhe ulja e kostos së furnizimit. Një studim i bërë nga programi …

Lexo më shumë »

Kosovë: 17 vjetori i sulmeve ajrore të NATO-s kundër Serbisë

Sot shënohet shtatëmbëdhjetë vjetori i sulmeve ajrore të forcave të NATO-s kundër caqeve serbe në Kosovë dhe në Serbi. Sulmet filluan më 24 mars të vitit 1999, pak para orës 20:00, me urdhër të ish-sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Havier Solana. Bombardimet mbi caqet serbe në ish-Jugosllavi, nga aviacioni i NATO-s, shënuan fillimin e përfundimit të agonisë së shqiptarëve të …

Lexo më shumë »

Opozita qëllon me vezë në drejtim të Ramës

Një incident është shënuar në minutat e fundit të seancës së sotme parlamentare. Një deputet i opozitës ka qëlluar me vezë në drejtim të kryeministrit Rama në dalje të Kuvendit, por pa e prekur. Një prej vezëve të hedhura ka prekur ministren Ermonela Felaj, e cila ndodhej e ulur në krah të Ramës. Informacioni se deputetët e opozitës kishin në xhepa …

Lexo më shumë »

298 dhëndurë nga Kosova janë pajisur me leje qëndrimi në Shqipëri

Rreth 298 dhëndurë nga Kosova janë pajisur me leje qëndrimi për arsye të bashkimit familjar si bashkëshortë apo partnerë civilë në Shqipëri. Këtë fakt e ka bërë të ditur për “Kohën Ditore” Manjola Xhiku, shefe e Sektorit të Migracionit në Drejtorinë e Përgjithshme për Kufirin dhe Migracionin në Shqipëri. Ndërkohë, sipas Xhikut, numri i shtetasve nga Kosova që janë pajisur …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co