Ballina / Tag: Shpend Ahmeti

Tag: Shpend Ahmeti

Shpend Ahmeti në mesin e 28 politikanëve evropian të ‘Politico’-s

Numri një i Prishtinës, Shpend Ahmeti është zgjedhur në mesin e 28 personaliteteve në listën vjetore për formësimin e politikës dhe ideve në Evropë, shkruan portali i Bashkimit Evropian, Politico.eu. Kosova mund të ketë bërë një hap të rëndësishëm drejt njohjes ndërkombëtare këtë vit, kur i janë bashkuar FIFA-së dhe fituan medaljen e artë olimpike në Rio. Por për Shpend …

Lexo më shumë »

Numri i të infektuarve me grip ka kaluar mbi 6000, vështirësohet puna në Qendrat e Mjekësisë Familjare

Virusi sezonal ka filluar të marrë përmasa shqetësuese në vend, kryesisht në kryeqytetin kosovarë, ku numri i të infektuarve me grip ka kaluar mbi 6000, sipas të dhënave të Qendrave të Mjekësisë Familjare të Prishtinës. Për më tepër, ky virus, që druhet të marrë përmasa të epidemisë në Kosovës, ka vështirësuar edhe punën në Qendrat mjekësore, për shkak të fluksit …

Lexo më shumë »

Shpend Ahmeti: Unioni nuk është si Asociacioni

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, mohon që Unioni i Komunave Shqiptare në Ballkan të jetë një kundërpërgjigje për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë. Thotë se Unioni nuk ka fuqi ekzekutive në asnjërën prej këtyre shteteve Kështu ka deklaruar gjatë një interviste kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, i cili ditë më parë ishte pjesëmarrës në Tiranë, ku së …

Lexo më shumë »

​Hapet Kinemaja “Cineplexx”

Ka filluar ceremonia e hapjes së Kinemasë “Cineplexx”. Në këtë ceremoni po marrin pjesë Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi si dhe kryetari i Komunës se Prishtinës, Shpend Ahmeti. Hapja e kinemave ka qenë pjesë e projekteve të familjes Humolli. Betim Humolli, drejtor i “Albi Group”, i falënderoi të pranishmit për pjesëmarrje në këtë ceremoni, e cila tregon për zgjerimin e …

Lexo më shumë »

Ahmeti: Serbisë po i dhemb shumë Unioni i Bashkive Shqiptare

Lojë për fëmijë të vegjël dhe përrallë joserioze e ka quajtur kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq Unionin e Bashkive Shqiptare që u formua këtë të hënë në Tiranë, fillimisht me Bashkinë e Tiranës, Prishtinës, Tetovës, Ulqinit dhe Preshevës. Mirëpo, vetë reagimin e tij i pari i Prishtinës Shpend Ahmeti, i cili ishte njëri prej nënshkruesve të këtij memorandumi e sheh …

Lexo më shumë »

“Bora nuk mund të pastrohet para se me ra”

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka folur për gjendjen e rrugëve të Prishtinës pas rëniës së borës sot kryeqytet dhe në disa vende të tjera të Kosovës. Përmes llogarisë së tij në Facebook, Ahmeti ka thënë se komuna ka bërë gati planin operacional për mirëmbajtjen e rrugëve dhe tashmë ato janë të kalueshme dhe pa problem. “Komuna që një kohë …

Lexo më shumë »

Nis në Tiranë takimi i Unionit të Bashkive Shqiptare

Kryetaret e 5 bashkive më të mëdha ku jetojnë shqiptarët në rajon, u mblodhën në Tiranë në takimin e parë të Konferencës së Unionit të Bashkive Shqiptare në rajon. Siç kishte bërë me dije disa javë më parë, kryebashkiaku i Tiranës Erjon Veliaj priti homologun e tij nga Prishtina, Shpend Ahmeti, atë të Preshevës, Shqiprim Arifi, kryetarin e Ulqinit, Nazif …

Lexo më shumë »

16 ditët kundër dhunës ndaj gruas

Organizuar nga Grupi i Grave Asambleiste, Zyra për Barazi Gjinore dhe përkrahur nga kabineti i kryetarit të Komunës, Shpend Ahmeti, nesër fillon aktiviteti “16 Ditët e aktivizimit kundër dhunës ndaj gruas”. Në kuadër të këtij aktiviteti, nesër në ndërtesën e vjetër të Komunës së Prishtinës do të mbahet debat me temën “Dhuna, pasojat e saj dhe njohuritë ligjore”. Sipas një …

Lexo më shumë »

Gana hap Konsullatë të Nderit në Kosovë

Sot pasdite u bë inaugurimi i Konsullatës së nderit të Republikës së Ganës në Prishtinë. Konsull i nderit i kësaj Konsullate, Valon Lluka tha se ky është misioni i parë dhe i vetëm i vendeve afrikane në Kosovë. Lluka tha se përgjegjësia e tij është që të promovojë marrëdhëniet politike, ekonomike dhe kulturore. Lluka bëri të ditur se Konsullata do …

Lexo më shumë »

Ahmeti ankohet se QKUK po i dërgon pacientët në QKMF të Prishtinës për rëntgen

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka shkruar në llogarinë e tij në Facebook se QKUK-ja po i transferon pacientët në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare të Prishtinës sepse atje nuk po punon rëntgeni nga e hëna. “Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës QKUK, që nga e hëna nuk po punojnë aparatet e rëntgenit. Të gjitha rastet po dërgohen në Qendrën …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co