Ballina / Tag: Shkoder

Tag: Shkoder

Shkodër, banorët e përmbytur grevë urie më 25 janar

Capture-6-655x356

Më 25 Janar në orën 09.00 zyrtarisht një përfaqësi e banorëve të lagjes “Livade” në qytetin e Shkodres, ashtu siç kanë paralajmëruar edhe më herët, do të hyjnë në grevë urie. Ato kanë dorëzuar në Drejtorinë e Policisë njoftimin për këtë vendim ekstrem, i cili sipas tyre vjen nga gjendja e vështirë ekonomike dhe mosdhënia e dëmshpërblimit të përmbytjeve të …

Lexo më shumë »

Viktimat e trafikimit, shtohet identifikimi, në dy vite 18 raste

human-trafficking-900x444

Identifikimi, intervistimi dhe mbrojtja e viktimave të trafikimit është kthyer në një proces më cilësor, jo vetëm sa i takon trajtimit, por edhe dënimit të personave përgjegjës. Sipas zyrës kombëtare të antitrafikimit, kjo i dedikohet ngritjes së strukturave të posaçme, shtimit të dhomave të intervistimit dhe përmirësimit të infrastrukturës. “Në 2013 ishte 1 i dënuar nga Gjykata e Krimeve të …

Lexo më shumë »

Shkodër – Mjekët sërish në protestë: Abrogoni nenin për “gabimet mjekësore”

mjeket-shkoder

Për të tretën të enjte me rradhë, mjekët  e spitalit rajonal të Shkodrës kanë dalë sërish në protestë për ndryshimin e ligjit që dënon mjekët për gabimet në punë. Protesta po mbahet në hyrje të spitalit. Mjekët kërkojnë të aborgohet neni 96 i kodit penal i cili trajton si vepër penale, gabimet mjekësore. Ata i quajnë të rënda veprimet e ndodhura …

Lexo më shumë »

Konsullata italiane në Shkodër do të shndërrohet në pallat multifunksional

cutillo-ambasadori

Alberto Cutillo, ambasador i Italisë në Shqipëri: Mirëserdhët në prezantimin e projektit të rikonstrukturimit të konsullatës së Shkdorës. Me këto pak fjalë në shqip i ka uruar mirëseardhjen të pranishëmve në sallën e këshillit bashkiak, ambasadori Italian Alberto Cutillo. Zgjodhi prag festat e fundvitit që qytetarëve të Shkodres t’i prezantojë projektin që do ta zhndërrojë konsullatën e nderit, në pallat multifunksional, …

Lexo më shumë »

Demarkacioni – Kryeministri i Kosovës dhe ai malazez takim sekret në Shkodër

shkoder-mustafa-markovic

Ka përfunduar pas rreth 90 minutash diskutimesh takimi midis kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa dhe homologut të tij malazez Dushko Markoviç si dhe delegacionet përkatëse takim i zhvilluar në qytetin e Shkodrës. Pas takimit, ata nuk kanë preferuar të flasin për mediat. Takimi u zhvillua në një prej hoteleve në qytetin verior. Burime nga takimi thanë se pjesë e bisedimeve …

Lexo më shumë »

“Discovery” prangos të riun në Shkodër

policia-shkoder

Policia e Shkodrës ka finalizuar me sukses operacionin “Discovery”, duke vënë në pranga një 28 vjeçar. Policia bën të ditur se shtetasi i arrestuar është Fatmir Lekaj, banues në Shkodër, i cili dyshohet se më datë 15.07.2016, në lagjen “Naim Gjybegu” në këtë qytet, tentoi të vriste me armë zjarri shtetasin S.P. /Tch/

Lexo më shumë »

Shkodër – Vodhën bizhu floriri dhe euro në një banesë, arrestohen adoleshentët

grabitje1477325847-655x356

Dy të mitur kanë rënë në prangat e policisë së Shkodrës si autorë të dyshuar për vjedhjen e një banese. Unifrmat blu kanë arrestuar shtetasit, K.G. 14 vjeç dhe M.K. 15 vjeç. Arrestimi i adoleshentëve u bë pasi dyshohet se në datë 26.11.2016, kanë kryer vjedhje në bashkëpunim me njëri-tjetrin, në banesën e shtetasit GJ.T. 31 vjeç, banues në Shkodër, …

Lexo më shumë »

Korrupsioni, pezullohen dy pedagogë të Universitetit të Shkodrës

universiteti-i-shkodres

Rektorati i Universitetit të Shkodrës ka vendosur të pezullojë nga detyra dy pedagogë, të cilët janë arrestuar dy ditë më parë me akuzën e korrupsionit. Sipas njoftimit të dhënë nga ana e këtij universiteti, rektorati është mbledhur urgjentisht dhe ka marrë masa. “Rektorati i universitetit është mbledhur urgjentisht dhe vendosi pezullimin nga detyra e zv. dekanit të Fakultetit të Shkencave …

Lexo më shumë »

Pranga pedagogëve në Shkodër, merrnin 700 euro për një provim

public-school-corruption_0

Një hetim i Prokurorisë së Shkodrës ka zbuluar se disa shefa departamentesh dhe studentë të Fakultetit Filologjik në Universitetin “Luigj Gurakuqi”, nëpërmjet disa personave që kryenin rolin e sekserëve, kanë krijuar një skemë korrupsioni në dhënien e provimeve në vlera monetare që varionin nga 200- 700 euro për provim. Prokuroria e Shkodrës nisi hetimet e sinjalizuar nga Policia dhe më …

Lexo më shumë »

Shkodër, Sekuestrohen 107 kg kanabis, 6 persona të arrestuar

policia-shkoder

Dy operacione antidroge kanë bërë të mundur sekuestrimin këtë të dielë të 107 kg kanabis sativa. Burime nga policia e Shkodrës bëjnë me dije se në pranga janë vënë 6 persona si posedues të këtyre lëndëve narkotike. Të arrestuarit janë Gjergj Gjuraj, 56 vjeç, Klodian Dani, 31 vjeç, Dorjan Gjeloshi, 26 vjeç, Viktor Gjeloshi, 23 vjeç, Eduard Avdia, 28 vjeç, …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co