Ballina / Tag: SHBA

Tag: SHBA

Nikoliq pret nga Trumpi të deklarohet se çfarë qëndrimi ka për Kosovën

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, ka deklaruar se pret nga administrata e re e presidentit Donald Trump, që të deklarohen lidhur me qëndrimin e tyre në raport me Kosovën. “Pres nga administrata e re e SHBA-ve të mendojë dhe të na tregojë se çfarë mendojnë ata për Kosovën”, ka deklaruar Trump gjatë një interviste dhënë një televizioni portugez. Presidenti serb …

Lexo më shumë »

Ivanov-Trumpit: Mua më keni mbështetës dhe mik të sinqertë

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ka dërguar urim deri tek Donald Trump me rastin e inaugurimit të tij si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. “Kam nderin dhe kënaqësinë të ju përgëzoj për marrjen e detyrës së presidentit të 45-të me rradhë të SHBA-ve dhe të ju urojë punë të suksesshme në këtë funksion. Gjithashtu, ju urojë në emër …

Lexo më shumë »

Pacolli nga SHBA-të: Jam i vetmi i ftuar në inaugurimin e Trumpit

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli që po gjendet në SHBA, për të marrë pjesë në ceremoninë e inaugurimit të presidentit të ri të këtij shteti, Donald Trump. Ai beson se është i vetmi kosovar, që është pjesë e këtij organizimi e ftesë zyrtare. “Po më duket jam i vetmi. Nuk kamë parë deri më tani. Nuk më ka thirr askush, …

Lexo më shumë »

Trump gati për inaugurimin e tij

Qindra, mijëra njerëz pritet të vërshojnë Washingtonin më 20 janar, për të parë betimin e Presidentit të zgjedhur të SHBA-së, Donald Trump. Donald Trump në historinë e Amerikës, renditet Presidenti i 45-të. Trump do të zë vendin zyrtar të Presidentit aktual Barack Obama i cili për tetë vjet drejtoi SHBA-në. Bëhet e ditur që për inaugurimin e presidentit të SHBA-së, pritet …

Lexo më shumë »

Ambasada amerikane në Tiranë: Mos harxhoni para e kohë për vizë

Ambasada Amerikane u kërkon shtetasve shqiptarë përmes një postimi, të shpërndarë në rrjetet sociale dhe jo pa humor, që të mos harxhojnë para dhe energji të kota për një vizë turistike në SHBA. Ambasada thotë se gjithçka që u duhet për të aplikuar për një vizë të tillë është pasaporta juaj dhe fleta e konfirmimit e njohur si DS-160. “Kam …

Lexo më shumë »

Ambasada amerikane u jep mbështetje Kosovës për ndalimin e trenit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përmes Ambasadës në Prishtinë u kanë dhënë mbështetje autoriteteve të Kosovës në marrjen e vendimit për ndalimin e hyrjes së trenit nga Serbia për në territorin e Kosovës. “Kosova është shtet sovran dhe i pavarur dhe ne e respektojmë të drejtën e Kosovës që të menaxhojë se kush dhe çka kalon kufijtë e saj”, thuhet …

Lexo më shumë »

Irani del haptas kundër SHBA-së

Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, ka thënë sot në Teheran se vendi i tij e kundërshton prezencën e SHBA-së në bisedime për paqe në Siri, që do të mbahen në kryeqytetin e Kazakistanit, Astana, javën e ardhshme pas vendimit të Rusisë dhe Turqisë për ta ftuar Uashingtonin. “Ne s’i kemi ftuar ata, dhe jemi kundër prezencës së …

Lexo më shumë »

“Zgjedhjet në Shqipëri t’i monitorojë administrata e Trump”

Përmes nënkryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, LSI­-ja ka kërkuar që zgjedhjet e 18 qershorit në vendin tonë të monitorohen edhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës përveç Bashkimit Europian. Vasili foli jashtë Kryesisë së Kuvendit pas diskutimeve në komisionin e posaçëm për reformën zgjedhore, duke theksuar se monitorimi nga administrata e re amerikane e Donald Trump do …

Lexo më shumë »

Basha: 2016 fundviti i fundit i një kryeministri të korruptuar

Kryetari i PD, Lulzim Basha ka reaguar pas konferencës së fundvitit të kryeministrit Edi Rama. Në një reagim për mediat, Basha tha se ky është fundviti i fundit i një  kryeministri të korruptuar e të lidhur me krimin. Basha rendit të gjitha ato që ai i quan dështime të qeverisë Rama. Basha: Bilanci 2016 dhe fundviti i fundit i një kryeministri …

Lexo më shumë »

Përkeqësohet moti në SHBA, bllokohen rrugët nga stuhitë e borës

Një stuhi dimërore me erëra të fuqishme dhe reshje të dendura dëbore u përplas mbi rajonin e New England në Shtetet e Bashkuara, në disa zona të të cilit, trashësia e dëborës pritet të mbërrijë në 46 cm. Shërbimi kombëtar amerikan i Meteorologjisë paralajmëron për ashpërsim të motit nga Massachusetts, e në pjesën më të madhe të Maine, ku bora …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co