Ballina / Tag: Serbi

Tag: Serbi

Paralajmërim për bashkatdhetarët, mos udhëtoni nëpër Serbi

“Rruga nga Nishi në Leskovac është bllokuar plotësisht për makinat, autobusët dhe kamionët”, ka bërë të ditur ministrja e Transportit dhe Infrastrukturës të qeverisë serbe, Zorana Mihajloviq. Ajo ka thënë se kjo ministri tashmë ka lëshuar një urdhër për ndalim qarkullimi. “Këto janë të gjitha informacionet e fundit. Ne presim që era të pushoj sonte dhe të qetësohet situata”, ka …

Lexo më shumë »

Gjuriq: Edita Tahiri është qytetare e Serbisë

I ashtuquajturi shef i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, tha sot se e priste në veri të Kosovës ardhjen e paparalajmëruar të ministres për Dialog, Edita Tahirin, ku, siç tha ai, “”është kontrabanduar me një Dacia të vjetër”. “Kjo është shprehje e papërgjegjësisë personale dhe nuk ka nevojë askush të kontrabandohet. Edita Tahiri është qytetare e …

Lexo më shumë »

Mbrojtja kërkon lirimin e Ratko Mlladiçit

Mbrojtja e gjeneralit serb, i akuzuar për krime lufte në Bosnje dhe Hercegovinë, Ratko Mlladiç, kërkoi të martën para trupit gjykues të Tribunalit të Hagës lirimin e ish-komandant i Ushtrisë së Republikës serbe, Ratko Mlladiç. Ditën e fundit të argumenteve mbyllëse në gjyqin e Mlladiçit në Hagë, avokati i tij mbrojtës Dragan Ivetiç tha në gjykatë se i vetmi vendim …

Lexo më shumë »

Kosova ua zgjat jetën targave ‘Proba’

 Qytetarët e Kosovës, të cilët kalojnë në territorin e Serbisë me vetura, vazhdojnë t’i heqin targat e Kosovës dhe t’i zëvendësojnë me targat “Proba”. Tani fajin për aplikimin e këtyre targave nuk e ka Beogradi si rëndomtë, por autoritetet e Kosovës, të cilat dy muaj pas marrëveshjes nuk kanë letërngjitës për t’i vendosur në targa. Në mungesë të letërngjitësit nuk …

Lexo më shumë »

Kosova biznes më të madh me Serbi se me Shqipëri

Dy shtetet më të varfra në Evropë, të prapambetura, të pa shkollë, të pa shnetë e të pa drejtë. Kështu e përshkruan Kosovën dhe Shqipërinë, Lumir Abdixhiku, drejtor i institutit “Riinvest”. 104 vite pas shpalljes së pavarësisë, statistikat tregojnë se shqiptarët më së paku bashkëpunojnë mes vete në fushën e ekonomisë. Në Kosovë e Shqipëri, më shumë hyjnë mallra nga …

Lexo më shumë »

“Serbia në BE, e Kosovën nuk e njohim”

Tomislav Nikoliq, president i Serbisë, ka thënë se Serbia do të anëtarësohet në BE, por nuk do ta njeh pavarësinë e Kosovës. “Serbia do të bëhet anëtare e BE-së, por kushtin që të njeh Kosovën nuk do ta përmbushë”, ka thënë Nikoliq, transmeton Koha.net. Ai më tej ka krahasuar Kosovën me Krimenë. “Problemin që ka Serbia me Kosovë, e ka …

Lexo më shumë »

Tre serbë dënohen për vrasjen e Enver Hadrit

Familja Hadri ka njoftuar se vrasësit serbë të ish-aktivistit Enver Hadri, janë shpallur fajtorë nga Gjykata Penale e Brukselit në Belgjikë. “Ne, familja e Enver Hadrid, në cilësinë e palës civile në këtë dosje penale, kemi nderin dhe kënaqësinë të informojmë opinionin shqiptar se pas përpjekjes shumëvjeçare dhe me ndihmën e pakursyer të avokatëve tanë, sidomos të Zotit Christop Marehand, …

Lexo më shumë »

KUJDES! Mishi i ngrirë në vitin 1982 mund të përfundojë në tregun e Kosovës

Drejtoria e Doganës së Serbisë ka njoftuar se sot ka marrë informatë se në portin e Barit në Mal të Zi ka arritur një ngarkesë me mish të ngrirë qe nga viti 1982 dhe se janë ndërmarrë të gjitha masat që ky mish mos të arrijë në tregun e Serbisë. “Të gjitha doganave u është kërkuar që të marrin masa …

Lexo më shumë »

Takimi Nikoliç-EULEX përfundon me konflikt

Departamenti i marrëdhënieve me media i presidentit të Serbisë informoi publikun sot se pavarësisht nga përpjekjet për të rënë dakord për një deklaratë të bisedës së Tomislav Nikoliç me përfaqësuesit e misionit EULEX, kjo nuk ka ndodhur. Prandaj, siç ceket, shërbimi për shtyp i Presidentit nuk është në gjendje që të informojë mediat dhe publikun me detajet e takimit të …

Lexo më shumë »

Në Serbi flitet për peshën e lobit shqiptar në kampin republikan

Humbja e Hillary Cilntonit në zgjedhjet për të parën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës kanë dëshpëruar në masë të madhe shqiptarët anekënd botës, duke u nisur nga dashuria e shqiptarëve për familjen Clinton, që nga ndihma e burrit të saj, ish-presidentit Bill Clinton, në vitin 1999. Kjo është vërejtur edhe nga serbët, të cilët e kanë parë si avantazh …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co