Ballina / Tag: Safet Gerxhaliu

Tag: Safet Gerxhaliu

Mustafa thotë do të kërkojë nga BE të marrë masa ndaj Gjuriqit

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha sot në Ferizaj se do të kërkojë nga Bashkimi Europian të marrë masa ndaj Serbisë për sjelljet provokuese të zyrtarit të saj, Marko Gjuriqit. Duke folur me rastin e përurimit të ETC-së në këtë qytet, kryeministri Isa Mustafa ka folur për deklaratat e Marko Gjuriqit në veri të Mitrovicës. Mustafa tha se do të …

Lexo më shumë »

Viets: Sundimi ligjit, garanci për rrugën evropiane të Kosovës

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gërxhaliu priti në takim ambasadoren e Gjermanisë Angelika Viets me të cilën bisedoi lidhur me bashkëpunimin ekonomik në mes ty vendeve. Në takim u theksua rëndësia e vazhdimit dhe thellimit të bashkëpunimit në mes të dy vendeve në të gjitha lëmenjtë duke pas parasysh se Gjermania është vend shumë i zhvilluar ekonomiko dhe …

Lexo më shumë »

Gana hap Konsullatë të Nderit në Kosovë

Sot pasdite u bë inaugurimi i Konsullatës së nderit të Republikës së Ganës në Prishtinë. Konsull i nderit i kësaj Konsullate, Valon Lluka tha se ky është misioni i parë dhe i vetëm i vendeve afrikane në Kosovë. Lluka tha se përgjegjësia e tij është që të promovojë marrëdhëniet politike, ekonomike dhe kulturore. Lluka bëri të ditur se Konsullata do …

Lexo më shumë »

Kosova me përfitime ekonomike nga kodi telefonik

Marrja e kodit telefonik ndërkombëtar +383, do t’i sjellë Kosovës përfitime ekonomike. Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Safet Gërxhaliu, ka vlerësuar se kjo është një arritje e madhe për Kosovë, dhe gjithherë para marrëveshjeve politike, duhet që të bëhen marrëveshje ekonomike që do të jenë bazament për bashkëpunim të ndërsjellët. “Pas një kohë të gjatë të dialogimit, është …

Lexo më shumë »

“Nga viti 2017, edhe mielli me banderola”

Ministri i Financave, Avdullah Hoti, në një tryezë diskutimi për raportin e Bankës Botërore lidhur me mundësitë e të bërit biznes në Kosovë, ndër të tjera, ka thënë se nga viti i tjetër edhe miellit do t’i vihen banderola. “Bashkëpunimi mes ministrive dhe bizneseve ka bërë që raporti i Bankës Botërore të flasë për sukseset e Kosovës. Kemi arritur po …

Lexo më shumë »

Gërxhaliu: Me ligjin e ri të mos përsëriten dështimet me investitorët e huaj

Miratimi i Ligjit për Investime Strategjike nga Kuvendi i Kosovës konsiderohet nga kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (ODK) se do të lehtësojë procedurat dhe do të rrisë interesimin e investitorëve të huaj në Kosovë. Sipas Gërxhaliut, deri më tash Kosova ka dështuar me investitorët e huaj. “Kosova ka një problem të madh, sa u përket investimeve të huaja me …

Lexo më shumë »

Zbriten çmimet e arkave fiskale për naftëtarët

Agjenda politike është duke dominuar tek Qeveria, duke u anashkaluar kështu edhe agjenda ekonomike. Këtë deklarim e dha sot Safet Gerxhaliu, kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës. Ai tha se këto agjenda kanë ndikuar edhe në procesin e fiskalizimit të biznesit. Në konferencën e organizuar nga Shoqata e Kompanive të Arkave Fiskale u shpalosen mundësitë e reja për të përfunduar procesin …

Lexo më shumë »

Kërkohen veprime konkrete në luftën kundër ekonomisë joformale

Që nga paslufta e deri më tani, në Kosovë rreth 34 për qind deri në 38 për qind e ekonomisë ka operuar në informalitet. Mosrespektimi i ligjeve dhe mungesa e efikasitetit të institucioneve të shtetit, sipas njohësve të çështjeve ekonomike dhe përfaqësuesve të bizneseve, janë faktorët kryesorë që ndikojnë në rritjen e ekonomisë joligjore. Me gjithë disa hapa pozitivë të …

Lexo më shumë »

Mustafa: Po rritet besimi në biznese

  Gjatë takimit me kryetarin e OEK-ut dhe menaxhmentin e saj, Mustafa ka thënë besimi në bizneset vendore ka filluar të rritet Kryeministri i Kosovës në një konferencë për medie pas një takimi të mbyllur kanë thënë se po rritet besimi i qytetarëve në këto biznese. “Kemi një rritje të besimit në biznese edhe të qytetarëve dhe për mundësitë e …

Lexo më shumë »

OEK: Bizneset e kënaqura me ambientin në Kosovë

‘‘Në këtë gjashtë mujor në krahasim me gjashtë mujorin kaluar është rrit numri i bizneseve të regjistruara për 10 përqind”, ka thënë ministrja Bajrami Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) ka bërë prezantimin e raportit të “Monitorit të Biznesit Kosovar”, për tremujorin e dytë të vitit 2016. Sipas këtij raporti del se bizneset në këtë tremujorë, kanë vlerësim pothuajse të ngjashëm …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co