Ballina / Tag: Rome

Tag: Rome

Arrestohet 28-vjeçari shqiptar në Itali, planifikonte sulm terrorist në Romë

Policia italiane ka vënë në pranga një shqiptar pasi akuzohet se mbron dhe adhuron ISIS-in. I arrestuari është identifikuar si Edmond Ahmetaj, 38 vjeç. Shqiptarit i janë zbuluar postime pro ISIS-it në kohën e sulmeve në Paris, si dhe mbështet fuqishëm vrasjet dhe sulmet që kanë bërë. Policia italiane dyshon se Ahmetaj kishte plan të kryente një sulm terrorist në Romë …

Lexo më shumë »

Tornado në Romë, viktima nga moti i keq në Itali (Video)

Moti i keq ka goditur edhe Italinë, ku në kryeqytetin Romë është regjistruar edhe një tornado. Erërat e forta dhe reshejt e shiut që nisën një ditë më aprë, kanë shkatuar edhe të paktën dy viktima deri tani. Sipas raportimeve në qytetin pranë Romës, Ladispoli si pasojë e motit u shkatërrua një ndërtesë tetëkatëshe duke lënë një të vdekur dhe …

Lexo më shumë »

Shqiptarja producente e një filmi në ndihmë të komunës së Aamatriçes

U prezantua në Romë promovimi i filmi kinematografik “Riso, amore e fantazia” me producente, shqiptaren Keda Kaceli, Presidente e FinMedia Group. Mbi këtë projekt të ri të saj profesionale, Keda Kaceli, ka rrëfyer eksluzivisht për Ora News. Ky film që së shpejti do të shfaqet në të gjitha kinematë italiane përcjell një mesazh të fortë social, pasi të gjitha të ardhurat nga …

Lexo më shumë »

Jolevski në mbledhje të ministrave të mbrojtjes në Romë

Delegacioni i Ministrisë së Mbrojtjes i udhëhequr nga ministri Zoran Jolevski, sot do të jenë pjesëmarrës në mbledhjen e ministrave të mbrojtjes të vendeve anëtare të procesit të bashkëpunimit mes vendeve të Evropës Juglindore (SEDM), në Itali, përcjell Telegrafi Maqedoni. Ministri Jolevski, siç është paralajmëruar do të paraqitet në sesionin kryesor të mbledhjes, ku do të marrin pjesë 20 përfaqësues, …

Lexo më shumë »

Shqiptari i shiste kokainë mbesës së Federica Mogherinit

Policia italiane ka bërë të mundur kapjen e 15 personave që trafikonin drogë, ndër ta edhe një shqiptar. Ngjarja është shënuar në rrugën Veneto, në Romë. Ky grup trafikantësh shpërndante drogë në një klientelë të shtresës më të mirë të shoqërisë, duke përfshirë biznesmenë, juristë, profesionistë dhe VIP-at. Një ndër klientet e tyre ishte edhe Gaia Mogherini, vajza e vëllait …

Lexo më shumë »

Nishani në Romë, takime me homologun dhe me kreun e Senatit

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani ndodhet për një vizitë pune në Romë të Italisë. Gjatë mesditës, Nishani është pritur në selinë e Presidencës italiane, Qurinale, ku do të zhvilloj një takim me presidentin e Republikës së Italisë z. Sergio Mattarella. Gjatë pasdites, Presidenti i Shqipërisë do të pritet në një takim zyrtar në Pallatin Giustiniani në Romë nga Presidenti i Dhomës …

Lexo më shumë »

Kosova, vend të posaçëm në ceremoninë e shenjtërimit të Nënës Terezë

Vikari Gjeneral i Ipeshkvisë së Kosovës, Don Lush Gjergji në një paraqitje ekskluzive nga Roma ka folur për përgatitjet që po bëhen pak orë para meshës së shenjtërimit të nënës së madhe, Gonxhe Bojaxhiut, Nënës Terezë. Gjergji ka deklaruar se mesha do të udhëhiqet personalisht nga Papa Françesku, ndërsa, Kosova bashkë me Shqipërinë kanë përfaqësim të posaçëm në këtë ceremoni …

Lexo më shumë »

Tërmet i fortë në Itali, 6 të vdekur, dhjetra të bllokuar në rrënoja (FOTO)

Një tërmet me magnitudë 6.2 ballë ka goditur Italinë Qëndrore, duke lënë së paku 6 persona të vdekur dhe disa të tjerë të bllokuar nën rrënoja, thanë zyrtarët për BBC.  Tërmeti ra në orën 3:36 min. 76 km në liglindje të qytetit të Peruxhias, në një thellësi shumë të cekët, 10 km, tha ISGS. Kryebashkiaku i qytetit tha për radion italiane …

Lexo më shumë »

Biletat e koncertit për nder të shenjtërimit të Nënë Terezës, falas

Në konferencën e organizuar rreth detajeve për ditën e shënjterimit të “Nënës Terezë” në katedralen me po këtë emër në kryeqytet, përgjegjësi i programit shqip te Radio Vatikani dom David Xhuxha, ka treguar për detajet e koncertit të 3 shtatorit në Vatikan. “Balizika e Shën Palit në Romë është vendi ku do të mbahet koncerti dhe është pjesë e programit …

Lexo më shumë »

Thaçi nesër takon Papa Françeskun

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi të enjten do të takojë Papa Françeskun, në selinë e shenjtë në Romë. Këtë lajm për Klan Kosovën e ka konfirmuar Ardian Arifaj, këshilltar i presidenti Hashim Thaçi, mirëpo nuk ka dhënë detaje tjera të këtij takimi. Ndryshe, kjo vizitë zhvillohet pas takimit që presidenti zhvillon sot në Austri, me presidentin në largim të këtij vendi, …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co