Ballina / Tag: Rekord

Tag: Rekord

“Game of Thrones” thyen rekord në “Emmy Award 2016”

“Game of Thrones” ka thyer rekord për numër më të madh të Primetime Emmy Awards të fituar nga çdo shfaqje. Seritë e HBO kanë triumfuar në 12 nga 24 kategoritë ku ishin të nominuara në ceremoninë e mbrëmshme, duke përfshirë edhe seritë drama të pazgjidhura. “Game of Thrones” tashmë ka tejkaluar rekordin e të gjitha kohërave të Frasier-it me 37 çmime …

Lexo më shumë »

Kinë, hapet ura e qelqtë më e gjatë në botë

Të gjithë turistët të cilët duan të provojnë adrenalinë të vërtetë, Kina ua ofron këtë mundësi falë urës së saj prej qelqi më të gjatë dhe më të lartë në botë. Ura lidh dy shkëmbinj malorë, të njohur si malet Avatar, në provincën Hunan. Ura është e gjatë 430 metra dhe shtrihet në 300 metra lartësi mbi tokë. Ndërtimi i saj …

Lexo më shumë »

Adele, Coldplay dhe ELO thyejnë rekordin e shikueshmërisë në Glastonbury

Këtë vit festivali Glastonbury ka qenë më i shikuari në BBC, duke arritur rekordin prej 18.7 milionë shikuesve në fundjavë. Glastonbury 2016 në këtë fundjavë u mbajt në Pilton, Somerset, kurse yjet e saj ishin Adele, Coldplay dhe Muse, raporton NME. Nga statistikat e publikuara nga Music Week, performanca e së shtunës e Adele e arriti kulminacionin e 3.7 milionë …

Lexo më shumë »

Foshnja 5.820 kilogramë, lind në Prishtinë

Në Kosovë ka lindur foshnja me peshën më të madhe të regjistruar deri më sot. Klinika Gjinekologjike e Qendrës Klinike Universitare në Prishtinë, ka regjistruan foshnjën me gjini mashkullore, me peshën 5.820kg. Këtë e ka konfirmuar edhe Drejtoresha e Repartit të Gjinekologjisë, Myrvete Paqarada, e cila për tha se gjendja shëndetësore e foshnjës është stabile dhe e nënës poashtu. Drejtoresha Paqarada, …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co