Ballina / Tag: Recep Tayyip Erdogan

Tag: Recep Tayyip Erdogan

Thaçi pritet me ceremoni zyrtare nga Erdoğan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka pritur me ceremoni shtetërore presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, i cili gjendet në Turqi për vizitë zyrtare, raporton Anadolu Agency (AA). Thaçi, i cili nga rruga para rezidencës presidenciale deri te porta protokollare u përcoll nga kalorësit, në portën kryesore të rezidencës u prit nga presidenti Erdoğan, ndërsa më pas u intonuan himnet …

Lexo më shumë »

Austria bën thirrje për ndërprerjen e bisedimeve për anëtarësimin e Turqisë në BE

Austria dëshiron që Bashkimi Evropian t’i ndërpresë bisedimet me Turqinë për anëtarësimin e saj në bllok, për shkak arrestimeve masive, spastrimit dhe largimit nga puna të mijëra njerëzve pas puçit të dështuar. Ministri i Jashtëm i Austrisë, Sebastian Kurz, ka thënë sot se BE-ja duhet patjetër që të paktën t’i ndërpresë negociatat për anëtarësim. “Është gabim të vazhdohet me negociata …

Lexo më shumë »

Erdogan kërcënon BE: Do të hapim kufinjtë për emigrantët!

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka paralajmëruar se Turqia mund të hapë kufinjtë e saj që emigrantët të vërshojnë drejt Europës, nëse Bashkimi Europian aprovon ngrirjen e negociatave të antarësimit me Ankaranë. Një ditë më parë, anëtarë të Parlamentit Europian votuan një mocion jo-detyrues, që kërkon nga Komisioni Europian dhe qeveritë kombëtare “ngrirjen” simbolike të negociatave, për shkak të reagimit …

Lexo më shumë »

Edi Rama për Çamërinë, Himarën, Shqipërinë Natyrore, Erdoganin… (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për televizionin “Skai” në Greqi. Shefi i qeverisë shqiptare ishte i ftuari kryesor i emisionit “Histori”.  Videon e intervistës me përkthim shqip mund ta shikon në faqen zyrtare të Edi Ramës në Facebook https://web.facebook.com/edirama.al/ I pyetur nga gazetari grek Alexis Papahelas se çfarë do të thoshte kryeministri shqiptar nëse Tsipras do të postonte një status …

Lexo më shumë »

Erdogan thërret NATO-n për bashkëpunim kundër terrorizmit

Presidenti i Turqisë, Tayyip Erdogan ka thirrur NATO-n që të bashkëpunojë me vendin e tij në luftën kundër terrorizmit, shkruan Reuters. “Turqia është një pengesë mes organizatave terroriste dhe botës, praktikisht Evropës. Nëse ne dështojmë në luftën kundër terrorizmit kjo pengesë do të bie, kurse terroristët do ta përmbysin botën dhe do të shkaktohet gjakderdhje dhe do të ketë zjarr. …

Lexo më shumë »

Erdogani mund ta udhëheqë Turqinë deri në vitin 2029

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, mund të udhëheqë Turqinë deri në vitin 2029 me pushtete ekzekutive të zgjeruara, në bazë të propozimeve me të cilat partia e tij udhëheqëse AKP shpreson se do të mbajë një referendum në pranverë të vitit t ardhshëm. Kështu kanë thënë zyrtarët turq për Reuters, të cilët e kanë parë draftin. Erdogani dhe përkrahësit e …

Lexo më shumë »

Erdogan akuzon Evropën se po e ndihmon terrorizmin

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka akuzuar, të dielën, ‘Evropën për ndihmë terrorizmit’ duke mbështetur PKK-në dhe tha se ai nuk “e çan kokën nëse Evropa e cilëson diktator” kur godet grupin militant kurd dhe simpatizuesit e tij. “Evropa në tërësi po e ndihmon terrorizmin. Edhe pse e kanë deklaruar PKK-në një organizatë terroriste, kjo është e qartë…E shohim se …

Lexo më shumë »

Blushi: Koha iu ka dhënë gjithmonë të drejtë patriotëve

Ben Blushi ka folur sot në Parlament për deputetët që përfaqësojnë kauza nacionaliste. Duke folur për raportet me Greqinë, ai tha se në këtë mes sheh shumë nacionalizëm. Sipas tij, nacionalistët duan vetëm pushtet personal dhe nuk duan barazi mes njerëzve. Ai ka përmendur disa raste kur politikanët janë kthyer në nacionalistë. Blushi u shpreh se ish­-kryeministri Sali Berisha u …

Lexo më shumë »

Erdogan: Turqia nuk do të lejojë formimin e një shteti të terrorizmit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan tha se “Si një vend i cili ka marrë parasysh çdo rrezik për të shuar zjarrin e ndezur në rajon dhe i cili strehon në territorin e tij 3 milionë refugjatë të ardhur nga Siria dhe Iraku, jemi të gatshëm të marrim më shumë përgjegjësi”, raporton Anadolu Agency. Erdogan, në një fjalim të mbajtur …

Lexo më shumë »

Bushati-Erdogan: Shqipëria, kuadër ligjor të kompletuar për investimet turke

Gjatë vizitës së tij në Turqi, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati është takuar me kryeministrin turk Recep Tayyip Erdogan. Bashkëpunimi mes dy vendeve, dhe rritja e investimeve turke në Shqipëri kanë qënë në fokus të bisedimeve mes tyre. Ministri Bushati dhe Presidenti Erdogan evidentuan rëndësinë e thellimit të bashkëpunimit në fushat e infrastrukturës, energjisë, bujqësisë dhe turizmit, të cilat kanë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co