Ballina / Tag: Raport

Tag: Raport

Shqipëri, Paga të reja për mësuesit, mjekët dhe administratën

Votimi i buxhetit të Shtetit për vitin 2017 i ka hapur rrugën propozimeve konkrete të rritjes së pagave në Shqipëri. Për këtë qëllim ministria e Financave atje ka hartuar një raport të plotë me shtesat që do të përfitojë në rrogë çdo punonjës i administratës shtetërore. Mbi të do të hartohen vendimet përkatëse, të cilat pritet të miratohen në fillim të …

Lexo më shumë »

Bie nataliteti në Kosovë

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar raportin për “Gratë dhe Burrat në Kosovë”, për vitet 2014/2015.  Rezultatet e këtij publikimi u prezantuan sot në Konferencën e organizuar nga Agjencia e Statistikave të Kosovës, e përkrahur nga projekti i Statistikave të Suedisë (SCB)/Sida. Konferencën e hapi Kryeshefi Ekzekutiv i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, i cili ndër të tjera …

Lexo më shumë »

Raport për vdekjen e Astrit Deharit nga QKRMT

Në kuadër të mandatit për monitorimin e vendeve të ndalimit, pas rastit të vdekjes së Astrit Deharit me 05.11.2016, i paraburgosur në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, ekipi monitorues në përbërje të dy juristëve dhe dy mjekëve të QKRMT-së, më 10.11.2016 ka vizituar Qendrën e Paraburgimit në Prizren. Në kuadër të metodologjisë monitoruese, ekipi monitorues ka takuar dhe intervistuar drejtorin …

Lexo më shumë »

Dhurata Hoxha raporton në Komisionin për Legjislacion

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha ka folur për pakon e reformimit të ligjeve që ka thënë se do të jetë një proces gjithëpërfshirës që do të ketë parasysh të gjithë akterët. Hoxha ka thënë se ky proces nuk do të jetë i shkurtër por një proces që do të zgjasë dy vite. Ministrja e Drejtësisë duke raportuar në mbledhjen e …

Lexo më shumë »

BE i kërkon Serbisë ta përmirësojë raportin me Prishtinën

Bashkimi Europian, e ka inkurajuar Serbinë që të rritë reformat kyçe në fusha si drejtësia, lufta kundër korrupsionit dhe krimi i organizuar, liria e shprehjes së mendimeve dhe po ashtu, normalizimi i raporteve me Prishtinën. Në një raport të lëshuar të hënën për prioritetet e politikës së jashtme të BE-së për vitin 2016, Federica Mogherini shefja për Politikë të Jashtme, …

Lexo më shumë »

Komunat e Kosovës, 650 mijë euro për mëditje

Shuma të mëdha parash të buxhetit të shtetit, edhe më tutje vazhdojnë të shpenzohen nga komunat e Kosovës për mëditje, shërbime telefonike, por edhe derivate për vetura zyrtare. Në një raport të Auditorit të Përgjithshëm (ZAP) thuhet se në vitin 2015, për 35 komuna për mëditje janë shpenzuar 648,771 euro, apo 13 për qind më pak se vitin 2014, kur …

Lexo më shumë »

Mbi 300 mln njerëz në botë të rrezikuar nga uji i ndotur

Më shumë se 300 milionë persona në botë janë të rrezikuar nga ndotja e ujit, kryesisht në Azi, Afrikë dhe Amerikën Latine. Sëmundjet që kërcënojnë njerëzit janë kolera dhe tifo, deklaroi të martën Programi i Mjedisit i Kombeve të Bashkuara (UNEP). “Ndërmjet viteve 1990 dhe 2010, ndotja e shkaktuar nga viruset, bakteret dhe mikroorganizmat e tjerë u rritën në më …

Lexo më shumë »

Ndihma për të papunët, Shqipëria ndër 10 vendet e fundit

Të jesh i papunë është e vështirë kudo, por në Shqipëri mund të jetë edhe më e vështirë. Një raport i fundit i Organizatës Botërore të Punës e klasifikon Shqipërinë në 10 vendet e fundit të botës për mbrojtjen e të papunëve. Raporti vëren se në Shqipëri buxheti i shtetit ofron ndihmë vetëm 6.9 përqind të të papunëve, ndërsa pjesa tjetër …

Lexo më shumë »

SHISH me raport për kanabisin

Prokuroria e Krimeve të Rënda në Shqipëri po shqyrton një raport të përcjellë nga Shërbimi Informativ Shtetëror, ku hidhet dritë mbi zonat e mbjella me kanabis sativa në vend. Një burim konfidencial ka thënë se në këtë raport, me informacione të mbledhura nga agjentët në terren, jepet me skema se si është kultivuar kanabisi në rrethe të ndryshme, si dhe mbi personat …

Lexo më shumë »

Maqedoni – Edhe një shans për votuesit e dyshimtë

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve miratoi raportin me numrin e personave të cilët kane verifikuar të drejtën e tyre të votës. Votuesit e “dyshimtë” do të kenë edhe një shans për të mos u fshirë nga Lista Zgjedhore gjatë inspektimit publik. Fshirja e votuesve, numri më i madh i të cilëve është shqiptarë ka shkaktuar reagime të shumta në opinion. /express/

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co