Ballina / Tag: Ramush Haradinaj

Tag: Ramush Haradinaj

Thaçi: Pozitë e opozitë duhet të bashkohen kundër planit të Serbisë për Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi duke iu referuar dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, ka deklaruar se është koha që opozita dhe pozita të bëhen bashkë. “Nuk është koha e ndarjes, por bashkimit dhe unitetitet politik ashtu si edhe institucional. Institucionet duhet të bashkohen kundër Serbisë, në mënyrë që t’i përgjigjemi këtij plani të Serbisë për Kosovën”. “Kosova ka …

Lexo më shumë »

Haradinaj: Nuk do të ekstradohem në Serbi

Qëndrimi i Francës, akuzat e Serbisë, sjellja e autoriteteve të Kosovës, mundësia e ekstradimit, dialogu me Serbinë… janë vetëm disa nga temat për të cilat Ramush Haradinaj flet në bisedën me Deusche Welle-n. Deutsche Welle: Zoti Haradinaj, ju po mbaheni në Francë që nga 4 janari, pas arrestimit në Basel, sipas fletëarrestit të Serbisë për krime lufte. Si ndodhi arrestimi …

Lexo më shumë »

Kështu u nxor nga paraburgimi Haradinaj për t’u dërguar në Gjykatë (VIDEO)

Ky është momenti kur Ramush Haradinaj u nxor nga paraburgimi ku u mbajt për 1 javë, për t’u dërguar në Gjykatën e cila më vonë mori vendim për lirimin e tij më kusht.  Avokatja e Haradinajt, Rachel Lindon ka thënë se kërkesa për ekstradimin e Haradinajt duhet gjithsesi të anulohet. Këtë deklaratë ajo e ka thënë pas vendimit të marrë …

Lexo më shumë »

Serbia zgjeron hetimet ndaj Haradinajt, përfshihen prova të reja

Prokurori serb për krimet e luftës, të mërkurën ka dërguar në Ministrinë e Drejtësisë serbe një urdhër për zgjerimin e hetimeve ndaj Ramush Haradinajt, ku përfshihen prova të reja të cilat do të përkthehen dhe do të dërgohen në Francë deri në fund të javës, ku janë duke pritur një vendim për kërkesën për ta ekstraduar atë në Serbi, shkruan Tanjug. …

Lexo më shumë »

Hoxha: Kërkuam nga Franca lirimin e pakushtëzuar të Ramush Haradinajt

Ministrja e Drejtësisë Dhurata Hoxha, ka thënë se ministria që ajo drejton ka kërkuar nga institucionet franceze dhe autoritetet e saj që të bëhet lirimi i pakushtëzuar i Ramush Haradinajt. Hoxha poashtu tha se tek autoritetet dhe institucionet franceze janë ofruar argumente të plota se ndalimi dhe mbajtja në arret e Ramush Haradinajt është i paarsyeshëm. ”Ministria e Drejtësisë në …

Lexo më shumë »

Haradinaj: Rreshtohemi me botën demokratike kundër terrorit në Turqi

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj u ka shprehur ngushëllime familjeve të viktimave në Turqi. Ai ka thënë se ngjarjet në Turqi, janë të papranueshme dhe të dënueshme si dhe kanë prekur çdo njërin prej nesh. “Mendimet dhe lutjet e mia sot janë për viktimat dhe familjet e tyre, por edhe për popullin turk. Ne rreshtohemi me …

Lexo më shumë »

Haradinaj: Heronjtë janë meritorët e parë të lirisë dhe të shtetit që po ndërtojmë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës , Ramush Haradinaj, me bashkëpunëtorë, sot, në ditëlindjen e 54-të të Heroit të Kombit, Zahir Pajaziti, ka bërë homazhe të shtatorja e heroit, në Prishtinë. Me këtë rast, kryetari i AAK-së ka thënë se Zahir Pajaziti dhe heronjtë e kombit janë meritorët e parë të lirisë dhe të shtetit që po ndërtojmë. “Ata …

Lexo më shumë »

Ramush Haradinaj lëshon takimin: Nuk durohet Isa Mustafa

Ramush Haradinaj ka dal nga takimi ka thënë se kërkesa e tyre është që demarkacioni të zgjidhet drejt. Liderët e partive të pozitës dhe opozitës janë mbledhur sot në një takim për zgjidhjen e problemit të Demarkacionit në hotelin ‘Swiss Diamond’, në Prishtinë. Në takim po marrin pjesë të gjithë liderët, përveç Fatmir Limajt, partia e të cilit po përfaqësohet …

Lexo më shumë »

Haradinaj: Adrian Krasniqi, luftëtar i madh

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, në 19-vjetorin e rënies së dëshmorit Adrian Krasniqi e ka kujtuar atë, duke thënë se ishte një luftëtari i madh për lirinë e atdheut. Postimi i Haradinajt në Facebook: “Në përvjetorin 19-të të Adrian Krasniqit, një luftëtari të madh për lirinë e Atdheut! Sa e madhe ka qenë sakrifica e tij …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co