Ballina / Tag: rajoni

Tag: rajoni

Ushtria e Serbisë, në gjendje gatishmërie

Ushtria e Serbisë nga dita e sotme është në gatishmëri të plotë. Kjo u vendos në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, në të cilën u diskutuan masat se cila do të jetë përgjigja më e përshtatshme në Serbi në rast përshkallëzimi të mundshëm të krizës së emigrantëve. Sipas ministrit të Drejtësisë, Nikola Selakoviç, kjo do të ndodhë në situata …

Lexo më shumë »

Kriza e migrantëve: Greqia tërheq ambasadorin e saj në Austri

Greqia ka tërhequr ambasadorin e saj në Austri mes ndarjeve të mprehta midis vendeve të BE-së mbi krizën e emigrantëve. Masa erdhi pasi Austria organizoi një takim me vendet e Ballkanit për çështjen e emigrantëve, për të cilat Greqia nuk ishte ftuar. Greqia e quajti veprimin një “akt armiqësor”, ndërkaq u tha se ambasadori i saj ishte thirrur për “konsultime”. Ministrat nga …

Lexo më shumë »

Serbia mbyll kufirin me Maqedoninë për refugjatët

Gazeta serbe ‘Novosti’ bën të ditur se Serbia ka vendosur që ta mbyllë kufirin me Maqedoninë për refugjatët, transmeton Telegrafi. Ky hap ka ardhur pas kthimit në Kroaci të refugjatëve, të cilët duan të udhëtojnë drejt Sllovenisë për në Austri, përmes Kroacisë. Më herët u bë e ditur se Serbia do të lejoj hyrjen e aq refugjatëve sa do të …

Lexo më shumë »

Serbia nderon francezin që ndihmoi serbët e Kosovës

Presidenti serb, Tomislav Nikoliq sot e ka nderuar francezin Arno Gujon me medalje të artë për punë humanitare që ka bërë për serbët e Kosovës.  Arno Gujon pjesë e organizatës “Solidaritetit për Kosovën”  e cila përbëhet nga 10.000 donatorë nga Franca dhe rreth 30 vullnetarë, nga themelimi i saj në vitin 2004, ka dhënë për serbët e Kosovës ndihma humanitare …

Lexo më shumë »

Marko Gjuriq: Kosova djep i vreshtarisë së serbëve

Drejtori i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka uruar të gjithë qytetarët serbë të profesioneve mjeshtër, fermer dhe kultivues të cilët festojnë sot Shën Trifunin. Marko Gjuriq në të njëjetn kohë e ka kujtuar traditën e verës në Kosovë duke premtuar se femerët dhe kultivuesit  serbë do të ndihmohën edhe në vazhdim për të bërë verë. Sipas …

Lexo më shumë »

Pika kufitare e Kapshticës bllokohet serish për shkak të grevës greke

Grevat dhe protestat që kanë përfshirë Greqinë prej javësh kanë bllokuar sërish pikën kufitare të Kapshticës. Autoritetet shqiptare janë njoftuar nga pala greke, ku sipas tyre ndërprerja e punës në këtë pikë kufitarë do të zgjasë nga ora 11 deri në orën 17:00. Reformat qeveritare për të tejkaluar krizën e Greqisë, i ka shtyrë bujqit por edhe shumë sektorë të tjerë …

Lexo më shumë »

Në Greqi është shpërndarë Kur’an falas në fundjavë

Ka qenë gazeta “To Vima” inciatore e kësaj nisme për ti pajisur lexuesit e saj me Librin e shenjtë të myslimanëve. Kjo ngjarje ka ndodhur këtë fundjave ku të gjithë lexuesit e gazetës kanë mundur të marrin falas një Kur’an falas në gjuhën greke. Greqia njihet botërisht për përkatësinë masive të fesë ortodokse dhe Kisha Ortodokse greke ka një ndikim …

Lexo më shumë »

Nigeriani Njemanze, do t’i jap dëshmi Serbisë për “trafikim organesh”

Mjeku nigerian Philip Njemnzes ka pranuar që hetuesve serbë t’ju japë dëshmi dhe të dëshmojë për atë që medie serbe e kanë quajtur “trafikim organesh” në të cilat gjoja është i implikuar edhe ish–udhëheqësi i UÇK-së, tash zëvendëskryeministri i Kosovës Hashim Thaçi. “Qëndroj pas çdo fjale që e kam thënë kundër Thaçit dhe Okorochas. Të gjitha informatat dhe dëshmitë që …

Lexo më shumë »

Me dronë e helikopterë Serbia do të kontrollojë kufirin me Kosovën

Autoritetet në Beogradi kanë njoftuar shumë shpejt do të fillojnë kontrollimet ajrore me helikopterë e dronë përgjatë kufirit me Kosovën. Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë gjenerali Lubisha Dikoviq sot në Beograd është takuar me komandantin e KFOR-it gjeneralmajorin Guglielmo Luigi Miglietta. ”Detyrë e përbashkët e Ushtrisë së Serbisë dhe e KFOR-it është ruajtja je e sigurisë …

Lexo më shumë »

Largohet Kosova nga harta e Serbisë

Ministri i Punëve të Jashtme të Austrisë Sebastian Kurz si dhe Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vucic kanë prezantuar dje një plan bashkëpunimi ndërmjet dy vendeve. Sipas këtij plani parashihet që vazhdimin e mbështetjes së Vjenës për Beogradin në rrugën drejt BE-së. Ndërkohë, është raportuar se ky dokument është skandaloz pasi që Kosova është lënë jashtë hartës së Serbisë. Në bazë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co