Ballina / Tag: Qeveria e Maqedonise

Tag: Qeveria e Maqedonise

Zaevi – Rekës: Qeverinë e re të Maqedonisë do ta formojë LSDM-ja

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, ka pritur pasdite në takim ambasadorin shqiptar në Shkup, Fatos Reka, me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet politike pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11 dhjetorit. Zaevi ka deklaruar se pret që pas 29 janarit, Nikola Gruevski ta kthejë mandatin për formimin e qeverisë dhe se LSDM-ja është partia e cila do të formojë …

Lexo më shumë »

Ministri maqedonas reagon ashpër ndaj Ramës dhe Thaçit

Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë, Nikolla Popovski, pas takimit të liderëve të partive shqiptare të këtij vendi me Edi Ramën dhe Hashim Thaçin, akuzoi Tiranën dhe Prishtinën për ndërhyrje në punët e brendshme të vendit. “Nuk është e hijshme, por as e përshtatshme, kur kryeministri ose kryetari i shtetit fqinj drejtpërdrejt përzihen në punët e brendshme, veçmas jo …

Lexo më shumë »

Ekspertët shuajnë dilemat: Qeveria mund të formohet edhe me 61 deputetë

Të drejtë për të formuar Qeveri janë të nevojshëm 61 deputetë nga 120, sa janë zgjedhur në zgjedhjet e 11 dhjetorit, pasi që partitë nuk kanë fituar asnjë mandat nga diaspora. Këtë sqarim e jep profesori i së drejtës kushtetuese, Osman Kadriu. Ai po ashtu thotë se në Maqedoni ndodhi diçka e befasishme, pasi që ky proces zgjedhor përfundoi me …

Lexo më shumë »

Qeveria e Maqedonisë do të formohet 20 ditë pas zgjedhjeve

Sipas nenit 63 Të Kushtetutës, përbërja e sapozgjedhur e Kuvendit do të mbajë një mbledhje konstituive jo më vonë se 20 ditë pas mbajtjes së zgjedhjes. Seancën inauguruese e thërret kryetari i mandatit të mëparshëm. Nëse nuk caktohet takimi konstituiv, në afatin e paraparë, deputetët vetë mblidhen dhe e konstituojnë Kuvendin në ditën e 21 nga dita e zgjedhjeve. Sipas …

Lexo më shumë »

Menduh Thaçi kërkon rigjykim për rastet “Monstra”, “Sopoti” dhe “Kumanova”

Lideri i Partisë Demokratike Shqiptare Menduh Thaçi në takimin e mbrëmshëm me anëtarësinë partiake në Dollogozhdë të Strugës, tha se qeveria e ardhshme e Maqedonisë duhet patjetër të sjellë ligje që do të mundësojnë rigjykime për rastet “Monstra”, “Sopoti” dhe “Kumanova”. “Urgjenca dhe emergjenca për shqiptarët e Maqedonisë, është që parlamenti i ardhshëm të miratojë dy ligje për amnisti. Ligji …

Lexo më shumë »

Brukseli: Politikanët e Maqedonisë të mos i sulmojnë diplomatët, por të përqendrohen në zgjedhjet

Politikanët e Maqedonisë të përmbahen nga sulmet ndaj diplomatëve, ambasadorëve dhe politikanëve tjerë dhe të sillen në mënyrë profesionale, porositën diplomatët nga Brukseli. Nga Brukseli porositin Qeverinë dhe vendin që të fokusohen në zgjedhjet që ato të jenë korrekte dhe demokratike dhe gjatë fushatës zgjedhore politikanët të mos bëjnë lojëra të pistë dhe të mos bëjnë goditje të ulëta, në …

Lexo më shumë »

Konflikt i ashpër BDI-VMRO në Qeveri për vendimin e Ministrisë së Ekologjisë për mbylljen e Jugohromit

Në seancën qeveritare që është duke u mbajtur për momentin në ndërtesën e qeverisë në Shkup sipas burimeve të Agjencisë së lajmeve Zhurnal është duke u zhvilluar një ”luftë” e ashpër mes ministrave të BDI-së dhe atyre të VMRO-së. Ky konflikt është duke ndodhur pas dorëzimit të vendimit për mbylljen e kombinatit Jugohrom nga ana e Ministrisë së Ekologjisë e …

Lexo më shumë »

Ivanov: Për pranimin e Kosovës në UNESCO vendos Qeveria e re

Presidenti maqedonas, Gjorge Ivanov ka thënë se qeveria e re e Maqedonisë do të shikojë interesin kombëtar dhe të vendos për votimin rreth anëtarësimit të Kosovës në Unesco dhe ka shtuar se shpreson që ky vendim do të ishte në interes të të gjithëve. “I mbetet Qeverisë së re që të shikojë interesin kombëtar. Çdo vend është i bazuar në …

Lexo më shumë »

Gruevski: Pensionet e nëntorit më të larta për 5 %!

Pensioni i nëntorit i cili do të paguhet nga fillimi i dhjetorit të këtij viti për rreth 300 pensionistë do të jetë i zmadhuar për 5% ose për 670 denarë.  “Deri më tani pensioni mesatar është rritur për rreth 70, ndërsa ai minimal për rreth 90 për qind”, ka deklaruar sot kryetari i OBRM-PDUKM, Nikola Gruevski. Kriza politike, siç thotë …

Lexo më shumë »

100 për qind dëmshpërblim nga Qeveria për rajonet e prekura

Sigurimi i dëmshpërblimit të tërësishëm të qytetarëve nga rajonet e krizës për dëmet e shkaktuara nga vërshimet, është masa e parë nga pakoja e tetë masave të cilat Qeveria e Maqedonisë i ka miratuar në seancën e sotme. “Duke e marrë parasysh madhësinë e katastrofës natyrore dhe shkatërrimin e saj dhe numrin e madh të amvisërive që janë përfshirë, si …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co