Ballina / Tag: Qeveria e Kosoves

Tag: Qeveria e Kosoves

Tahiri inauguron objektin e Qeverisë në veri

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, sot ka inauguruar objektin e Qeverisë së Kosovës në komunën veriore të Mitrovicës. Ky proces shënon shtrirjen dhe konsolidimin e sovranitetit të shtetit të Kosovës edhe në pjesën veriore të vendit, në bazë të vendimit të Qeverisë së Kosovës dhe si rezultat i Marrëveshjes së Brukselit. Me këtë rast Tahiri deklaroi se pas një periudhe …

Lexo më shumë »

Ministria fillon jashtëligjshëm mbledhjen e parave për sigurime shëndetësore

Qytetarët e Kosovës nga 1 janari i vitit 2017 janë të obliguar të paguajnë sigurimet shëndetësore. Vendimin për këtë e ka sjellë Qeveria e Kosovës.  Por, është vetë ajo që nuk e ka përcaktuar ende datën se kur kontribuuesit në Fondin e Sigurimeve Shëndetësore mund t’i gëzojnë shërbimet. Krijimi i sistemit informativ shëndetësor, hartimi i listës së shërbimeve bazike, miratimi …

Lexo më shumë »

Vulin kërkon rrëzimin e Qeverisë së Kosovës

Ministri i Punës dhe Çështjeve të Veteranëve, Aleksandar Vulin, beson se Qeveria, siç e quan ai “e Prishtinës” do të rrëzohet, dhe se vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Vulin këtë deklaratë e ka bërë pasi gazetarët e pyetën në lidhje me mosmarrëveshjet e Listës Serbe dhe për zëvendësimin e ministrit Ljubomir Mariq, ai tha se të dyja …

Lexo më shumë »

Miratohet rekomandimi i PDK-së për rastin Dehari

Pas një debati disa orësh rreth rastit Dehari, Kuvendi i Kosovës ka aprovuar rekomandimin e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, ku ndër të tjera thuhet se nëse familja kërkon hetim të vdekjes së Astrit Deharit jashtë vendit, atëherë Qeveria e Kosovës duhet t’ia mundësojë këtë duke hequr edhe shpenzimet. Ky rekomandim u miratua me 49 vota për, 13 …

Lexo më shumë »

Kërkohet seancë e jashtëzakonshme për fshatin Hade

Banorëve të Hades u janë shkaktuar dëme të konsiderueshme dhe të pariparueshme gjatë zhvendosjes për t’i hapur rrugë mihjeve për termocentralin e propozuar “Kosova e Re”, thuhet në Raportin Hetues të Panelit të Inspektimit të Bankës Botërore për zhvendosjen e dhunshme të banorëve të fshatit Hade në Obiliq. Kjo gjetje është publikuar në konferencën e organizuar nga Konsorciumi Kosovar i …

Lexo më shumë »

Gjoba deri në 15 mijë euro për zyrtarët në konflikt interesi

Nën trysninë e Bashkimit Evropian, Qeveria e Kosovës ka hartuar një projektligj të ri për konfliktin e interesit, të cilin e ka proceduar të mërkurën për miratim në Kuvend. Projektligji përmban të listuara edhe ndalesat dhe sanksionet për zyrtarët. Ndryshimet më kryesore përfshijnë: përcaktimin e qartë të kategorive të zyrtarëve publikë, aktivitetet që zyrtarëve iu lejohen dhe iu ndalohen përderisa …

Lexo më shumë »

Miratohet nisma e Ministrisë së Financave për politikat e reja fiskale

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e rregullt të saj, miratoi propozimin e Ministrit të Financave për politikat e reja fiskale. Ministria e Financave, është duke punuar që një kohë të gjatë, në bashkëpunim me komunitetin e bizneseve, për hartimin e politikave të reja fiskale, si vazhdimësi e reformave fiskale të ndërmarra në vitin e kaluar. Si rezultat, është punuar drejt …

Lexo më shumë »

Shumë dështime, pak suksese

Opozita dhe analistët politikë kritikojnë partnerët e koalicionit qeverisës se nuk i kanë mbajtur premtimet për punësime, liberalizim të vizave, për anëtarësim në UNESCO, etj. Ndërsa zyrtarët qeveritarë si sukses përmendin nënshkrimin e MSA-së. As 100 mijë punëtorë të rinj nuk janë punësuar gjatë mandatit dyvjeçar të qeverisë “Mustafa” ashtu siç kishin premtuar partnerët e koalicionit qeverisës në fushatën zgjedhore të …

Lexo më shumë »

Edhe 17 vjeçarët përdorues të drogave në Kosovë

Në Kosovë nuk ka të dhëna të sakta, se sa është numri i përdoruesve të substancave narkotike. Por në bazë të disa hulumtimeve raportohet se në vend numri i përdoruesve të rregullt të drogave mund të arrijë në 5 mijë. E mosha mesatare e përdoruesve po del të jetë mjaftë shqetësuese. Sipas Qendrës Mediko-Psikoterapeutike “Labirint”, -mosha mesatare e personave që përdorin …

Lexo më shumë »

Haziri e Mustafa vunë gurëthemelin e objektit të QKMF-së në Gjilan

Kryeministri i vendit Isa Mustafa, pas takimit që pati me kryetarin e Gjilanit, Lutfi Haziri, kanë vënë gurëthemelin e objektit të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në këtë qytet. “E falënderoj kryeministrin Mustafa për mbështetjen e drejtpërdrejt për Komunën e Gjilanit, në këtë rast për ndërtimin e QKMF-së, e cila përveç ambulantës në Llashicë që do të filloj të ndërtohen …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co