Ballina / Tag: Prishtine

Tag: Prishtine

ATK mbyll 15 lokale të lojërave të fatit

Drejtoria e Lojërave të Fatit në Administratën Tatimore të Kosovës, ka zhvilluar sot aksion tek subjektet të cilat ushtrojnë veprimtari të lojërave të fatit. Nga aksioni i cili ka nisur nga ora 11:00 në qytetin e Prishtinës dhe të Fushë Kosovës, janë evidentuar disa parregullsi të cilat nuk janë në përputhshmëri me ligjin për lojërat e fatit. Sipas informacioneve që …

Lexo më shumë »

Vdes një person në Pallatin e Drejtësisë

Një person ka vdekur dje në ambientet e Pallatit të Drejtësisë. Sipas zyrtares për informim të Gjykatës Themelore të Prishtinës, Mirlinda Gashit, personi që ka vdekur në Pallatin e Drejtësisë ka qenë palë në procedurë në një çështje civile. Gashi ka bërë të ditur se rasti ka ndodhur në Departamentin e Përgjithshëm – Divizioni për Çështje Civile. Sipas saj, personi që ka …

Lexo më shumë »

Nxënësit bojkotojnë mësimin, ankohen nga i ftohti brenda në shkollë

Nxënësit e shkollës së mesme në Prishtinë, Gjimnazi Filologjik “Eqrem Qabej”, kanë dalë jashtë shkollës për të protestuar nga i ftohti që po mbanë brenda në shkollë. Përderisa një numër i madh i nxënësve ka dalë jashtë objektit shkollor, gjysma tjetër është ndaluar brenda në holl, por megjithatë nuk pranojnë të mbajnë procesin mësimor, shkruan lajmi.net. Lajmi.net ka siguruar disa …

Lexo më shumë »

Prishtinë: 329 familje aplikojnë për 50 banesa sociale

Komuna e Prishtinës ka njoftuar se ka përfunduar afati për aplikimin e atyre që duan të përfitojnë një banesë sociale në Hajvali. Udhëheqësi i sektorit të mirëqenies sociale në Komunën e Prishtinës, Nazim Cakolli ka treguar se për 50 banesa sociale që ndodhen në kompleksin banesor në Hajvali kanë aplikur 329 familje. Cakolli ka thënë se Komisioni do të verifikojë …

Lexo më shumë »

Prishtinë: E therrin të miturin, nuk ka ende të arrestuar

Sipas raportit të policisë, në Prishtinë, persona të panjohur kanë sulmuar me mjet të mprehtë një fëmijë. Rastin në polici e ka lajmëruar nëna e djalit të mitur, ku këtij të fundit i është ofruar tretman mjekësor derisa gjendja e tij shëndetësore sipas mjekëve është stabile. Njësitet policore kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe janë duke hetuar rastin. Lidhur me …

Lexo më shumë »

Të enjten bie borë në Prishtinë (FOTO)

Temperaturat e ulëta të enjten do të manifestohen edhe me borë. Sipas të dhënave të “AccuWeather”, bora mbi Prishtinë do të fillojë të bjerë mëngjesin e ditës së enjte, rreth orës 09:00, por me intensitet të vogël. Pak më shumë, intensiteti i borës mund të rritet rreth orës 14:00, sipas këtyre të dhënave meteorologjike. Temperaturat, gjatë të enjtes do të …

Lexo më shumë »

Kështu nuk e keni parë kurrë Prishtinën (Video)

Prishtina tashmë ka marrë një pamje festive falë festave të fundvitit. Sheshet e kryeqyteti janë mbushur me drita festive, duke bërë që të duket ndryshe nga pamja që e shohim gjatë një viti. Në një video të xhiruar nga droni i Agon Nimanit, Prishtina tashmë ka marrë ngjyrat festive dhe duket vërtetë mahnitëse. /Express/

Lexo më shumë »

Tentim vrasje në Prishtinë, i dyshimti i arrestuar kishte tentuar edhe një vrasje

Policia e Kosovës njofton se mbrëmë rreth orës 22:00, policia ka arrestuar një person të dyshuar për veprën tentim vrasje. Rasti ka ndodhur në rrugën “Qemail Stafa” në Prishtinë me datën 03.12.2016, ku me armë zjarri ishte plagosur viktima A. L, mashkull, 24 vjeç, shtetas i Republikës së Kosovës, transmeton Koha.net. Që nga dita e raportimit të rastit, hetuesit rajonal …

Lexo më shumë »

Nis fushata kundër ndotjes së ajrit në Prishtinë

Organizata PEN dhe Lëvizja Shkenca për Ndryshim kanë zhvilluar sot një performancë kundër ndotjes së ajrit në Prishtinës. Aktiviteti nisi në Sheshin “Nëna Terezë” në Prishtinë që në orën 07:00, ashtu siç ishte paralajmëruar. Kjo fushatë do të jetë aktive gjatë tërë kohës në orarin e cekur dhe do të përfshijë vendosjen e kukullave me maska kundër ndotjes së ajrit, …

Lexo më shumë »

Shpend Ahmeti: Unioni nuk është si Asociacioni

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, mohon që Unioni i Komunave Shqiptare në Ballkan të jetë një kundërpërgjigje për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë. Thotë se Unioni nuk ka fuqi ekzekutive në asnjërën prej këtyre shteteve Kështu ka deklaruar gjatë një interviste kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, i cili ditë më parë ishte pjesëmarrës në Tiranë, ku së …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co