Ballina / Tag: Politikë

Tag: Politikë

Konfuzioni si politikë mbizotëruese

Evropa e sotme është në një fazë tepër të rëndë, në kërkim të identitetit të qëndrueshëm politik. Në SHBA do të ketë sivjet zgjedhje presidenciale. Jemi pra, në masë të madhe, në mëshirën e vetëvetes. Këtij vlerësimi nuk ka çka ti shtohet. Nuk mund ta mohojmë që Kosova e jonë gjindet sot në një situatë delikate, të vështirë. Ankimet janë …

Lexo më shumë »

Opozita mobilizohet kundër Thaçit

Tri partitë opozitare, Lëvizja “Vetëvendosje”, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe “Nisma për Kosovën”, po mobilizohen për ta penguar zgjedhjen e Hashim Thaçit president të Kosovës. Jozyrtarisht mësohet se partnerët e koalicionit qeverisës po planifikojnë që zgjedhja e Thaçit president të ndodhë këtë të mërkurë, në një seancë të Parlamentit, të cilën gjë opozita po planifikon që të mos e …

Lexo më shumë »

Qeveria pret që progres-raporti për Shqipërinë të jetë pozitiv

Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha, ka thënë se Qeveria shqiptare pret që progres-raporti për Shqipërinë të jetë pozitiv. Sipas Gjoshës, reforma në drejtësi është një kusht i panegociueshëm. “Progres- raporti pritet të jetë pozitiv, kemi në proces reformën në drejtësi. Reforma në drejtësi është kyç dhe i panegociueshëm. Raporti do të paraqesë klimën politike që kemi kohët e fundit”, ka …

Lexo më shumë »

Tomasova: Rasti CEZ, çështje politike e Shqipërisë

Ambasadorja çeke në Tiranë, Bronislava Tomasova aferën CEZ e ka quajtur një çështje politike të vendit. Sipas saj, kjo çështje nuk ka qenë një kusht për marrjen e statusit kandidat të Shqipërisë, nga ana e Çekisë, duke u shprehur se gazetari e ka ndjekur çështjen përpara kësaj periudhe. “Si diplomate e huaj nuk dua të komentoj një çështje që e …

Lexo më shumë »

Krichbaum: “Shqipëria larg bisedimeve për anëtarësim në BE”

“Shqipëria është shumë larg çeljes së bisedimeve për anëtarësimin në Bashkimin Europian“, ka thënë deputeti gjerman, njëkohësisht kreu i Komisionit për Çështjet Europiane në Bundestag, Gunther Krichbaum. “Ne në Komisionin e Bundestagut për Europën do të ndjekim me shumë vëmendje se çfarë përparimesh janë bërë në drejtim të dekriminalizimit të politikës, reformës në drejtësi, luftimit të korrupsionit dhe sigurimin e …

Lexo më shumë »

Qeveria jep me koncesion edhe lejet e qarkullimit

Qeveria e Shqipërisë ka një plan të jap me koncesion lejet e qarkullimit. Qeveria ka vendosur të kalojë tek privati një ndër procedurat kryesore në rastin e blerjes apo importimit të makinave. Me vendimin që është marrë dje është dhënë e drejta Ministrisë së Transportit që të përzgjedhë një kompani për të kryer Shërbimin e Kontrollit dhe Verifikimit të mjeteve …

Lexo më shumë »

Maqedoni: Nuk ka marrëveshje për KSHZ-në

Sipas marrëveshjes Përzhino deri më 30 shtator, palët duhet të ishin dakord mbi kompetencat e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ) për procesin zgjedhor, por sot ditën e fundit të afatit, kjo nuk ndodhi. Ajo nuk është mbyllur ende, madje as për çdo çështje kredenciale për KSHZ, njofton fokus. Pika e vetme në të cilën kanë rënë dakord, VMRO-DPMNE dhe LSDM …

Lexo më shumë »

Basha: Rasti CEZ, presim që prokuroria të merr hapa të shpejt (video)

Kryetari i Opozitës Lulzim Basha ka kërkuar nga Kuvendi i Shqipërisë që ditën e enjte në seancën plenare të bashkohen votat për një hetim ndërkombëtar në lidhje me aferën e CEZ. Basha gjithashtu, ka thënë se reforma për drejtësi duhet bërë për të shpërfytyruar kushtetutën. “Presim dhe kërkojmë nga Kuvendi një votë konsensuale për projektligjin e hetimit ndërkombëtar. Presim nga …

Lexo më shumë »

Maqedoni: Prokurorja Janeva formon ekipin për rastin Gruevski

Prokurorja e re speciale Katica Janeva, sot ka prezantuar para opinionit ekipin e vet me të cilën do të bëj të gjitha hetimet që kanë të bëjnë më aferën e përgjimeve ku kryeministri, Nikolla Gruevski dhe bashkëpunëtorët e tij akuzohen për krim dhe korrupsion. Në lidhje me këtë rast, bëhet fjalë për prokurorët, Fatmir Fetai, Artan Ajro, Bajram Rustemi, Gavril …

Lexo më shumë »

Maqedoni: Arrihet marrëveshja mes katër partive

Është arritur marrëveshja mes katër partive më të mëdha parlamentare në Maqedoni, për daljen e vendit nga kriza politike, në të cilën janë parashikuar edhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Ndërsa, shuma e të hollave e parashikuar për këto zgjedhje, që do të mbahen në prill të vitit 2016, kap shifrën e 8 milionë eurove dhe është dyfish më e lartë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co