Ballina / Tag: Policia e Kosoves

Tag: Policia e Kosoves

Dogana e Kosovës parandalon kontrabandën prej 7 ton duhan të papërpunuar (FOTO)

Njësitë e Doganës së Kosovës në bashkëpunim me njësitë policore në rajonin e Ferizajt, në dy aksione të ndara kanë kapur afër 7 ton duhan, sasi kjo e futur ilegalisht në Kosovë.  Në aksionin e parë, Dogana e Kosovës së bashku me njësit policore në fshatin Dardani të Ferizajt kanë ushtruar kontrolle në 2 lokacione ku kanë gjetur dhe sekuestruar …

Lexo më shumë »

Mohohen përleshjet mes Policisë së Kosovës dhe Xhandarmërisë së Serbisë në kufi

Policia e Kosovës ka demantuar raportimet në një media se në një zonë të kufirit të Kosovës me Serbinë ka pasur shkëmbime me armë zjarri mes pjesëtarëve kosovarë dhe atyre të xhandarmerisë serbe.  “Referuar këtyre raportimeve ju informojmë se nuk ka asnjë informacion zyrtar se ka ndodhur një rast i tillë”, tha  zëdhënësi Baki Kelani. “Lajmi i publikuar është veçse …

Lexo më shumë »

Ra në humnerë derisa po skijonte, vdes një i ri në Brezovicë

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Ferizajt, Agim Gashi, ka konfirmuar se në Brezovicë ka ndodhur një aksident, ku një person është lënduar rëndë duke skijuar. Ai ka theksuar se njësitet policore kanë shkuar në vendin e ngjarjes. “Informatën e kemi marrë rreth orës 14:10 dhe menjëherë njësitet përkatëse janë nisur në drejtim të Brezovicës, megjithëse rruga është …

Lexo më shumë »

Kosovarët, dhunë ndaj grave

Shumë raste mbesin të pa raportuara. Por, sipas  statistikave zyrtare në dy raste të ndryshe është ushtruar dhunë ndajë grave vetëm gjatë ditës së djeshme, ndërsa në një rast është kërcënuar një grua nga ish bashkëshorti. Fillimisht, Policia e Kosovës ka pohuar se një grua është sulmuar fizikisht të premten rreth orës 22:00  nga bashkëshorti i cili kishte shkuar në …

Lexo më shumë »

FSK mbetet institucioni më i besueshëm i sigurisë në vend

Sipas të dhënave të publikuara nga Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave (KIPRED) me temën: “Monitorimi i Sektorit të Sigurisë së Kosovës: korrik- nëntor 2016”, Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) vazhdon të jetë ndër institucionet më të besueshme në Kosovë. Në tryezën e rrumbullakët, “Monitorimi i Sektorit të Sigurisë së Kosovës”, numri i pestë i Observerit të …

Lexo më shumë »

Vdes një i burgosur në Dubravë

Në Spitalin e Burgut të Dubravës ka vdekur njëri nga të burgosurit që ishte duke e vuajtur dënimin në këtë qendër. Lajmin e ka bërë të ditur Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh. “Viktima ka ndërruar jetë në Spitalin e Burgut të Dubravës derisa ishte duke vuajtur dënimin, vdekjen e tij e ka konstatuar ekipi mjekësor”, thuhet në raport. Njoftohet …

Lexo më shumë »

Identifikohen mbi 400 vetura të dyshuara për shmangje doganore

Njësia e Auto-krimeve, në kuadër të Drejtorisë Rajonale të Policisë në Mitrovicë, gjatë vitit 2016 ka identifikuar mbi 400 vetura, me dokumentacion jopërkatës. Sipas policisë rajonale të Mitrovicës, identifikimi i këtyre veturave është bërë në lokacione të ndryshme, përfshirë kompani biznesi, auto sallone, auto pjesë dhe vetura personale, të gjitha këto në zonën e përgjegjësisë së Drejtorisë Rajonale të Policisë …

Lexo më shumë »

Aksident në Ferizaj: Një i vdekur e pesë të lënduar

Një person ka ndërruar jetë pas një aksidenti të trafikut që ka ndodhur mbrëmë rreth orës 20:30 në afërsi të fshatit Varosh. Rasti ka ndodhur në rrugën Ferizaj- fshati Varosh, ku sipas raporteve të para, ngasësi i automjetit të udhëtarëve me targa vendore (R.D. m/sh/k 20 vjeç), humb kontrollin mbi timonin dhe me atë rast automjeti rrokulliset dhe pesë persona …

Lexo më shumë »

Policia e Kosovës e gatshme të mbrojë trashëgiminë kulturore

Më shumë se 50 zyrtarë të policisë u mblodhën në Prizren këtë javë për të marrë pjesë në një trajnim tre-ditor mbi mbrojtjen dhe promovimin e trashëgimisë kulturore, në kuadër të projektit “Ndërtimi i Besimit Përmes Mbrojtjes Kulturore” të financuar nga Bashkimi Evropian në Kosovë dhe implementuar nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP). Njësiti i Policisë së …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co