Ballina / Tag: Paraburgim

Tag: Paraburgim

Dy kosovarët e dyshuar për sulm terrorist në Gjermani mund të lirohen?

Për dy vëllezërit kosovarë që u arrestuan dje nën akuzën për sulm të mundshëm terrorist në qendrën Oberhausen Centro të GjSulm terrorist ermanisë, policia ende nuk ka dhënë detaje të përcaktimit të mbajtjes së tyre nën arrest. Ende është e paqartë nëse dy të dyshuarit, dy vëllezërit e lindur në Kosovë, të cilët u identifikuan të jenë 28 dhe 31 vjeçar, …

Lexo më shumë »

Nga një muaj paraburgim për të dyshuarit që ia vodhën telefonin Lumezit

Një muaj paraburgim është masa e caktuar nga Gjykata ndaj të dyshuarve për vjedhje në shtëpinë e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi. Gjyqtari i procedurës paraprake në Gjykatën Themelore te Prishtinës u ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh të dyshuarve për vjedhjen ne shtëpinë e kryeprokurorit Aleksandër Lumezi. Lajmin e konfirmoi Fetije Uka, avokatja e M.G., njëri prej …

Lexo më shumë »

VV: Vendim tjetër i padrejtë ndaj pesë aktivistëve

Lëvizja Vetëvendoshje përmes një kumtese ka thënë se Gjykata Themelore në Prishtinë ka vendosur që të ndërmarrë edhe një veprim arbitrar ndaj aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje. Sipas Vetëvendosje tash e tre muaj po mbahen padrejtësisht në burgje dhe arreste shtëpiake, duke iu vazhduar masat e mbajtjes në paraburgim, përkatësisht në arrest shtëpiak, edhe për një muaj. Sipas VV-së edhe përkundër …

Lexo më shumë »

Paraburgim për 17 kosovarët që planifikuan sulmin terrorist në Shqipëri

Gjykata e Apelit, të premten, ka lënë në fuqi, masën e paraburgimit ndaj 17 personave të dyshuar për “Përgatitjen e veprave penale terroriste ose veprave kundër rendit kushtetues dhe sigurisë se Republikës së Kosovës”, nga neni 144 i Kodit Penal të Republikës së Kosovës. “Në këtë mënyrë Gjykata e Apelit ka refuzuar sit ë pa bazuar ankesat e avokatëve mbrojtës …

Lexo më shumë »

12-vjeçarja tentoi ta vriste dy herë nënën e saj, arsyeja do ju lërë pa fjalë

Një 12-vjeçare nga Kolorado tentoi të vriste nënën e saj dy herë, ndërsa arsyeja është krejt qesharake. E mitura ndodhet në burg, pasi u përpoq të helmonte me pije nënën e saj dy herë duke i hedhur zbardhues, pasi nëna e saj i kishte marrë iPhone-in. Tentativa e parë ndodhi më 2 mars, kur gruaja u sëmur pasi piu një …

Lexo më shumë »

30 ditë paraburgim serbit të dyshuar për krime lufte në Vushtrri

Zoran Vukotiq, i dyshuar për krime lufte në Kosovë, ka dalë para Gjykatës Themelore të Mitrovicës të premten, ka konfirmuar zëdhënësja e misionit të EULEX-it, Besa Domi. Atij në këtë seancë i është cakutar masa e paraburgimit prej 30 ditësh, me urdhër të gjyqtarit të procedurës paraprake. Vukotiq u arrestua nga autoritetet malaziase më 11 mars të këtij viti, ndërsa …

Lexo më shumë »

Një muaj paraburgim shtatë të dyshuarve për terrorizëm

Gjykata Themelore në Prishtinë ia ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaji të pandehurve XH.T , M.SH , B.P , L.S, A.K, H.R, F.G. Kjo masë e dënimit u bë për shkak të dyshimit të bazuar se të njëjtit kanë kryer veprën penale “Përgatitja e veprave terroriste ose veprave kundër Rendit Kushtetues dhe Sigurisë së Republikës së …

Lexo më shumë »

MPJ e Kosovës angazhon avokatë për rastin e Hilmi Kelmendit

Gjykata e Beogradit, ka shqiptuar 30 ditë paraburgim për të arrestuarin e dytë, kosovarin Hilmi Kelmendi. Lajmin e konfirmoi Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme Bashmir Xhemaj. Ai po ashtu tha se tashmë për të trajtuar rastin e Hilmi Kelmendit i cili është arrestuar në mesnatën e së premtes dhe të shtunës kjo ministri ka angazhuar edhe një ekip avokatësh. …

Lexo më shumë »

Pezullohen afatet e paraburgimit deri me 17 nëntor për Shukri Xhelilin

Shtyhet seanca e parë gjyqësore në Gjykatën e Krimeve të Rënda ndaj ish-kryebashkiakut të Dibrës, Shukri Xhelili. Shkak i shtyrjes është bërë mungesa e avokatit të Xhelilit, Genc Gjokutaj. Në seancë nuk ishte i pranishëm as Xhelili, pasi kishte refuzuar të ishte prezent pa praninë e avokatit. Mësohet se Xhelili i ishte drejtuar Gjykatës me një shkresë, ku donte të …

Lexo më shumë »

Nehat Thaçit i zgjatet paraburgimi edhe për 30 ditë të tjera

Gjykata Speciale në Beograd sot ia ka zgjatur edhe për 30 ditë tjera paraburgimin nënkolonolit të policisë së Kosovës, i cili po akuzohet nga autoritetet serbe për veprën penale të terrorizmit. “Gjyqtari i procedurës paraprake e mori këtë vendim kështu duke refuzuar propozimin e avokatëve mbrojtës për ndërprerjen e paraburgimit”, i ka thënë agjencisë serbe të lajmeve “Tanjug” Tanja Koljenshiq, …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co