Ballina / Tag: OSCAR

Tag: OSCAR

Filmi ”Çlirimi i Shkupit” konkuron për Oscar (Video)

Shoqata e punëtorëve filmik të Maqedonisë (SHPFM) njofton se filmi ”Çlirimi i Shkupit”, me regji të Rade dhe Danilo Sherbexhia, është përzgjedhur si kandidati i Maqedonisë për Oscar, në kategorinë e filmave joanglishtfolës. Filmi është përzgjedhur me shumicë votash nga Komisioni për zgjedhje. Përndryshe, ky film është shfaqur në hapjen e Festivalit ndërkombëtar për kamerë filmike ”Vëllezërit Manaki” në Manastir, …

Lexo më shumë »

“Chromium”, filmi i Shqipërisë për Oscars

Shqipëria ka dërguar filmin e Bujar Alimanit “Chromium” për Oscars në kategorinë e filmit të huaj. Hollywood Reporter shkruan se ngjarja e filmit është shumë e ndjeshme ku një 15 vjeçar kërkon pavarësinë e tij dhe mundohet të pavarësohet nga nëna që është shurdhmemece dhe një tip i vetmuar. Kjo është hera e dytë e këtij regjisori që dërgon film …

Lexo më shumë »

Jackie Chanit i jepet Oscari i nderit

Yllit të filmave aksion, Jackie Chanit do t’i jepet çmimi Oscar i nderit për ‘arritjet e tij të jashtëzakonshme’ në film, raporton BBC. Akademia amerikane e filmave ka votuar që me çmimin e nderit të shpërblehen edhe redaktorja Anne Coates, regjisori Lynn Stalmaster dhe krijuesi i filmave dokumentar Frederick Wiseman. Presidenti i Akademisë, Cheryl Boone Isaacs i ka quajtur këto …

Lexo më shumë »

“Shok” ndër më të shiturit në “iTunes”

Megjithëse nuk arriti të rrëmbejë “Oscarin”, filmi “Shok” po vazhdon me sukseset e tij. Projekti filmik bashkëprodhim kosovaro-britanik ka hyrë në pesë filmat e shkurtër më të shkarkuar në iTunes në Zvicër, Britaninë e Madhe dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Këtë lajm e ka bërë të ditur ekipi i filmit, të cilët kanë kërkuar mbështetjen e shqiptarëve në …

Lexo më shumë »

Vendos Qeveria: Një milion euro për kinematografinë

Me dhënien e shumës shtesë prej 250 mijë eurosh, buxheti i QKK-së për herë të parë do të shkojë në 1 milion euro dhe do të jetë në funksion të subvencionimit të projekteve filmike për vitin 2016, thuhen në njoftimin e Ministrisë së Kulturës. Sipas komunikatës, suksesi i filmit “Shok” që u nominua për Oscar thuhet të jetë një nga …

Lexo më shumë »

“Carol” filmi më i mirë i të gjitha kohërave

Historia e dashurisë në filmin “Carol” nga Todd Haynes, është shpallur filmi më i mirë i të gjitha kohërave. Në këtë film flitet për LGBT, duke hyrë në top 30 filmat më të mirë në listën e cila daton që nga viti 1931, raporton “ The Guardian”. “Carol”, është lansuar vitin e kaluar me aktorët Cate Blanchett dhe Rooney Mara, dhe …

Lexo më shumë »

Los Angeles Times favorizon filmin “Shok” për Oscar

Gazetari amerikan dhe kritiku i filmit, Glen Whipp, ka dhënë një parashikim për fituesit e edicionit të sivjetmë të çmimit të Akademisë Amerikane të Filmit “Oscar”, njëherësh çmimit më prestigjioz në fushën e kinematografisë botërore. Whipp pret që filmi “Shok”, bashkëprodhim kosovaro-britanik, me skenar dhe regji nga Jamie Donoughue dhe me producent Eshref Durmishin, do të fitojë çmimin e madh …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co