Ballina / Tag: Nikola Gruevski

Tag: Nikola Gruevski

Zaevi – Rekës: Qeverinë e re të Maqedonisë do ta formojë LSDM-ja

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev, ka pritur pasdite në takim ambasadorin shqiptar në Shkup, Fatos Reka, me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet politike pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11 dhjetorit. Zaevi ka deklaruar se pret që pas 29 janarit, Nikola Gruevski ta kthejë mandatin për formimin e qeverisë dhe se LSDM-ja është partia e cila do të formojë …

Lexo më shumë »

BDI dhe VMRO vazhdojnë konsultimet për qeverinë

Kur i kanë mbetur edhe gjashtë ditë nga përfundimi i mandatit për formimin e Qeverisë së re, VMRO-DPMNE-ja shpreson që pikërisht parimi i fituesit me fituesin, të jetë shtysë që ta dërgojë këtë parti edhe në një mandat tjetër bashkëqeverisje me BDI-në. Nga VMRO-DPMNE-ja thonë se konsultimet mes dy partive vazhdojnë kurse gjatë ditëve të ardhshme priten takime të tjera …

Lexo më shumë »

Gruevski: Koalicioni i gjerë nuk është zgjidhje për krizën politike

Ish-kryeministri, Nikola Gruevski në një nga takimet me qytetarët ka deklaruar se formimi i një qeverie gjithpërfshirëse pas zgjedhjeve nuk është një zgjidhje e mirë për krizën politike. Në këtë mënyrë, lideri i VMRO-DPMNE-së mundohet t’i dekurajon zërat që kërkojnë një koalicion të gjerë, ku do të merrnin pjesë shumica e partive parlamentare. “LSDM e ka kuptuar se në 11 …

Lexo më shumë »

“Ali Ahmeti do t’i mbetet besnik Gruevskit deri në varr”

Analistja maqedonase Gordana Popsimonova, në një shkrim autorial, ka adresuar kritika të ashpra në adresë të Bashkimit Demokratik për Integrim dhe liderit të saj, Ali Ahmeti.  Popsimonova thotë se arsyeja kryesore për përpjekjen e saj modeste analitike, është sharlatanizmi i fundit i partisë më të madhe shqiptare në pushtet, të udhëhequr nga Ahmeti. “BDI është kopje e VMRO-DPMNE-së. Edhe atë …

Lexo më shumë »

Maqedoni – Presidenti Ivanov tërheq plotësisht vendimin për faljen e politikanëve

Presidenti i Maqedonisë George Ivanov ka tërhequr vendimin e faljes për 34 politikanë të inkriminuar, thuajse një javë pas tërheqjes së vendimit edhe për 22 të tjerë. Vendimi vjen pas thirrjeve të vazhdueshme të ndërkombëtarëve për tërheqjen e vendimit të 12 prillit që çoi vendin në kaos politik. Ndërkohë Komisioni Europian u ka kërkuar palëve të respektojnë reformat e kërkuara …

Lexo më shumë »

Gruevski: Të ardhurat e vetme i kam nga rroga

Kryetari i OBRM-PDUKM, Nikola Gruesvski në përgjigjen e tij ndaj konferencës për shtyp të deputetit të LSDM, Petre Shilegov, pohon se të hyrat e tij të vetme në vitet e fundit janë nga të ardhurat e rrogës. “Me tërë përgjegjësinë morale dhe materiale pohoj që i vetmi burim që e kam këtyre viteve të fundit janë të hyrat nga rroga …

Lexo më shumë »

Brenda një jave, Gruevski do të kthehet në postin e kryeministrit?!

Qeveria pikërisht në Parlament e nisi varrimin e Marrëveshjes së Përzhinos, është vlerësim dominues i analistëve me të cilët bisedoi Dojce Velle, pasi që dje shumica parlamentare në Parlament i konstatoi dorëheqjet e ministrave të LSDM-së nga qeveria. Kjo u bë, pa u marrë parasysh fakti se ministrat opozitarë në Qeverinë teknike dorëheqjet i deponuan si të kushtëzuara, për shkak …

Lexo më shumë »

Ahmeti kërkon kthimin e Gruevskit kryeministër

Kryetari i Bashkimit Demokrat për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë disa propozime për zgjidhjen e krizës në Maqedoni. Ai parashtroi disa alternativa, si krijimin e një qeverie me koalicion të gjerë, kthim të qeverisë së vjetër më ne krye me Nikola Gruevskin ose zgjedhje më 5 qershor me pjesëmarrje të opozitës. Gazeta “Dnevnik” se nuk është e qartë nëse BDI-ja …

Lexo më shumë »

Trajkovski nuk ka kërkuar të falet por nuk tregon nëse do të kërkojë shfuqizim të vendimit

Nuk ka kërkuar të gjendet në listën e të falurve, por nuk përgjigjet nëse do të kërkojë të shfuqizohet vendimi për të dhe pafajësinë ta dëshmojë në procedurë gjyqësore. Kjo ka qenë përgjigja e kryetarit të komunës Gazi Babë, Toni Trajkovski. „Cosmos“ është ndërtim i egër, argumentet janë në anën tonë dhe nuk ka dyshim që kemi vepruar në mënyrë …

Lexo më shumë »

BDI gjunjëzoi Gruevskin, anulohet vendimi për kryqin

Komuna e Butelit në Maqedoni, mbrëmë ka marr vendim për mos vendosjen e kryqit. Siç mëson portali TetovaSot protesta e BDI-së dhe vendosshmëria e saj gjunjëzoi edhe Gruevskin dhe kryetarin e Butelit duke i detyruar që të prishin vendimin e kryqit. Ky vendim është marrë mbrëmë nga dy partitë në qeveri VMRO dhe BDI në qeverin e Maqedonisë.

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co