Ballina / Tag: Mjekët

Tag: Mjekët

S’ka më letra, mjekët do t’i japin recetat elektronikisht

“Brenda pranverës në të gjithë Shqipërinë do të aplikohet receta elektronike”. Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama bëri këtë deklaratë nga Durrësi, duke shtuar se sot receta elektronike është një realitet i përshëndetur nga të gjithë mjekët e familjes. Kreu i qeverisë shqiptare pohoi se me këtë recetë korrupsioni në sistem bëhet i pamundur. “Receta elektronike e bën të pamundur korrupsionin. …

Lexo më shumë »

Shqipëri, Paga të reja për mësuesit, mjekët dhe administratën

Votimi i buxhetit të Shtetit për vitin 2017 i ka hapur rrugën propozimeve konkrete të rritjes së pagave në Shqipëri. Për këtë qëllim ministria e Financave atje ka hartuar një raport të plotë me shtesat që do të përfitojë në rrogë çdo punonjës i administratës shtetërore. Mbi të do të hartohen vendimet përkatëse, të cilat pritet të miratohen në fillim të …

Lexo më shumë »

Mjekët më të mirë largohen nga Maqedonia, punë ka vetëm për “partiakët”

Dalja e mjekëve të rinj jashtë vendit, po ndodh më shpesh për shkak të situatës politike në vend. Sipas një studimi të “Healthgroup” 70% e mjekëve të cilët kanë shkuar jashtë vendit, kanë deklaruar se për të punësuar u është kërkuar që të jenë anëtar të partive politika të caktuara. Ndërsa, ajo që është më shqetësues është se 90% e …

Lexo më shumë »

Shkodër – Mjekët sërish në protestë: Abrogoni nenin për “gabimet mjekësore”

Për të tretën të enjte me rradhë, mjekët  e spitalit rajonal të Shkodrës kanë dalë sërish në protestë për ndryshimin e ligjit që dënon mjekët për gabimet në punë. Protesta po mbahet në hyrje të spitalit. Mjekët kërkojnë të aborgohet neni 96 i kodit penal i cili trajton si vepër penale, gabimet mjekësore. Ata i quajnë të rënda veprimet e ndodhura …

Lexo më shumë »

Pacientët u blejnë mantele mjekëve në QKUK

Ministria e Shëndetësisë nuk po arrin të bëjë furnizim të qëndrueshëm të spitaleve me gjërat më elementare. Gazeta “Zëri” ka zbuluar një e-mail të dërguar nga QKUK-ja në drejtim të Ministrisë, në të cilin alarmohet se pacientët po blejnë mantele sterilë për doktorët që kryejnë operacionet Ishte mbështetur skaj shkallëve tek dyert e sallës së operacionit në Klinikën e Kirurgjisë. …

Lexo më shumë »

Pagat për mjekët, Beqaj: Do rriten deri në 100 mijë lekë

Një mjek që ofron shërbim shëndetësore në spitalet universitare do të paguhet me pagë mbi një milion lekë, ndërsa ai në spitalet rajonale do të paguhet 93 400 lekë. Paga e mjekëve pëson rritjen bazë për të gjithë 10 %, por ndërkohë është dyfishuar edhe pagesa për shërbimin roje. “Do të aplikohet edhe dyfishimi i shpërblimit për shërbimin e rojës …

Lexo më shumë »

Mjekët kërkojnë kategorizimin e pagave

Ligji për pagat mbetet një nga prioritetet e vazhdueshme ligjore, por që nuk është miratuar nga Qeveria dhe Kuvendi i Kosovës. Mungesa e këtij ligji e mban të padefinuar nivelizimin e pagave. Si në shumë fusha tjera, edhe sektori i shëndetësisë “vuan” nga mosdefinimi i kategorizimit të pagave. Si rrjedhojë e kësaj gjendjeje, të gjithë mjekët specialistë, pavarësisht në çfarë …

Lexo më shumë »

Lind foshnja pa shenja jete, pas 20 minutave ndodh mrekullia (VIDEO, +18)

Përveç vdekjeve në Siri, nganjëherë ndodhin edhe mrekullitë që japin shpresë se e nesërmja mund të jetë më e mirë. Një mrekulli ka ndodhur në një spital sirian. Një grua shtatzënë ishte lënduar rëndë gjatë bombardimeve, derisa mjekët kanë dhënë maksimumin që ta shpëtojnë ata së bashku me fëmijën. Pasi që procesi i lindjes ishte duke u zhvilluar nën stres dhe …

Lexo më shumë »

Rreth 400 mjekë dhe infermierë janë larguar nga Kosova

Shumë mantelbardhë nga Kosova po i japin fund kontratës së punës duke kërkuar punësim jashtë vendit. Sipas statistikave të Ministrisë së Shëndetësisë deri me tani rreth 400 mjekë dhe infermierë nga Kosova, janë larguar nga vendi dhe po ushtrojnë profesionin në vendet e Evropës. Të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë tregojnë se interesimi për të punuar jashtë vendit në sektorin …

Lexo më shumë »

Mjekët dhe infermierët ikin nga Kosova

Përderisa numri i pacientëve që frekuentojnë, në baza ditore, Qendrën Klinike Universitare, është më shumë se 30 mijë vizitorë, sektori i shëndetësisë po përballet me problematikën e ikjes së mjekëve, por edhe të infermierëve nga vendi, në kërkim të punës së njëjtë nëpër vendet e Bashkimit Evropian. Kuadri specialistik mjekësor në Kosovë jo rrallë ka treguar interesim për punësim në …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co