Ballina / Tag: Miratim

Tag: Miratim

Programi për Shqipërinë, KE miraton 89 milionë

Komisioni Europian ka akorduar grantin prej 89 milionë eurosh për programin 2016 për Shqipërinë. Programi i KE për Shqipërinë, mbështet zbatimin e strategjisë së Shqipërisë për luftën kundër korrupsionit dhe Reformën në Gjyqësor. Gjithashtu siguron mbështetje për sektorin e mjedisit, bujqësisë dhe zhvillimit rural. Në sektorin e transporteve mbështetja e KE vjen me fokus mirëmbajtjen e rrugëve. /Tch/

Lexo më shumë »

Kuvend, miratohet me 80 vota pro buxheti 2017

Kuvendi miratoi me 80 vota pro projekt-buxhetin për vitin 2017. Pas diskutimeve maratonë të seancës së mbrëmshme, me vetëm votat e mazhorancës kuvendi kaloi nën për nen buxhetin. Në votim nuk mori pjesë opozita. Kuvendi miratoi gjithashtu edhe rritjen e pagave në institucionet Kushtetuese. Ndërkohë Kuvendi ka votuar edhe projektligjet e tjera të parashikuara në rendin e ditës. Ndërsa, nuk është …

Lexo më shumë »

Miratohet nisma e Ministrisë së Financave për politikat e reja fiskale

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e rregullt të saj, miratoi propozimin e Ministrit të Financave për politikat e reja fiskale. Ministria e Financave, është duke punuar që një kohë të gjatë, në bashkëpunim me komunitetin e bizneseve, për hartimin e politikave të reja fiskale, si vazhdimësi e reformave fiskale të ndërmarra në vitin e kaluar. Si rezultat, është punuar drejt …

Lexo më shumë »

Miratohet Marrëveshja Financiare për IPA 2015

Me 81 vota pro, Kuvendi miratoi Ligjin për Marrëveshjen Financiare për IPA 2015 ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, për të cilën kërkohen 80 vota. Kuvendi në seancën e sotme miratoi Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për procedurën përmbarimore, Projektligjin për kontrollin e brendshëm të financave publike, Projektligjin për Inspektoratin Shëndetësor. Po ashtu, u miratua në parim Projektligji për …

Lexo më shumë »

Procedohet në lexim të parë buxheti për vitin 2017

Anëtarët e Komisionit për Buxhet dhe Financa të Kosovës me shumicë të votave e miratuan sot në lexim të parë projektbuxhetin për vitin 2017. Anëtari i Komisionit nga radhët e PDK-së Shukri Buja, ka votuar kundër, ndërsa pavarësisht vërejtjeve të shumta, kryetarja e Komisionit Safete Hadergjonaj ka votuar pro. /Telegrafi/

Lexo më shumë »

Parlamenti irakian miraton ligjin për ndalimin e alkoolit

Parlamenti i Irakut, ka miratuar ligjin që ndalon importin, prodhimin apo shitjen e pijeve alkoolike. Projekt-ligji është miratuar në mbrëmjen e së shtunës, derisa vendos një gjobë deri në 25 milion dinarë irakianë për të gjithë ata që shkelin këtë ligj. Islami e ndalon konsumimin e alkoolit, por diçka e tillë ka qenë gjithmonë në dispozicion në qytetet më të …

Lexo më shumë »

Miratohet rezoluta e propozuar nga Armend Zemaj për Thaçin

Propozimi i rezolutës, e iniciuar nga Armend Zemaj, në lidhje me lirimin e Nehat Thaqit, ka kaluar sot në Kuvendin e Kosovës me 51 vota. Kjo rezolutë përmban këto pika: 1. Kërkohet lirimi i menjëhershëm i Nehat Thaçit 2. Bashkimi evropian si garantues i dialogut Kosovë – Serbi të bëjë kërkesë që të lirohet z. Nehat Thaçi. 3. Gjithçka të …

Lexo më shumë »

Kuvendi miraton ligjin për Investimet Strategjike

Kuvendi i Kosovës ka votuar pikën e pestë të rendit të ditës që është Projektligji për Investimet Strategjike në Republikën e Kosovës. Ky ligj deri sot ka ngjallur debate brenda kuvendit. PDK dhe LDK kanë deklaruar para votimit se e mbështesin projektligjin, Vetëvendosje ka deklaruar se votojnë kundër, kurse NISMA dhe AAK kanë deklaruar se do të abstenojnë. Ndryshe, 57 vota …

Lexo më shumë »

Vulin: Ligji për Trepçën destabilizon seriozisht situatën

Aleksander Vulin, ministër i Serbisë për Punën, Punësimin, Veteranët dhe Politikat Sociale, ka thënë se miratimi i projektligjit për Trepçën në Parlamentin e Kosovës është përpjekje për ta destabilizuar situatën. “Ky është një destabilizim i vërtetë dhe ne të gjithë duhet të jemi të shqetësuar në lidhje këtë”, ka thënë Vulin për RTS. Ai shtoi se “kushdo që kryen destabilizimin …

Lexo më shumë »

Ligji për Trepçën kalon në lexim të parë

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar parimisht pro Ligjit të Trepçës. Në seancën e sotme e cila vazhdon të mbahet edhe tani, 94 deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë marrë pjesë në votimin për miratim në lexim të parë të Projektligjit për Trepçën. Prej tyre, 82 deputetë kanë votuar për e 12 të tjerë kanë abstenuar. Ndërsa, asnjë votë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co