Ballina / Tag: Mesuesit

Tag: Mesuesit

PD: Në vend të shpërblimeve, Rama torturon mësuesit me dreka partie

Partia Demokratike ka akuzuar kryeministrin e Shqipërisë se po përdor politikisht mësuesit e vendit. Duke iu referuar drekës së një dite me parë në Kombinat, Luçiano Boçi, tha se edhe sot me urdhër partie mësuesit e Kamzës po rreshtohen me pjata para për për të përtypur propagandë e fushatë elektorale pa hesap. Deklarata e plotë: Skandaloze ajo që ndodhi dje …

Lexo më shumë »

Shqipëri, Paga të reja për mësuesit, mjekët dhe administratën

Votimi i buxhetit të Shtetit për vitin 2017 i ka hapur rrugën propozimeve konkrete të rritjes së pagave në Shqipëri. Për këtë qëllim ministria e Financave atje ka hartuar një raport të plotë me shtesat që do të përfitojë në rrogë çdo punonjës i administratës shtetërore. Mbi të do të hartohen vendimet përkatëse, të cilat pritet të miratohen në fillim të …

Lexo më shumë »

Punësimi i mësuesve, 3 ditë afat për t’u regjistruar

Më 21 janar mësuesit e Shqipërisë do t’i nënshtrohen provimit të shtetit nga ku do të hartohen edhe listat për punësimet e tyre në bazë të rezultatit. Data 23 nëntor është afati i fundit i vendosur nga Ministria e Arsimit të Shqipërisë (MAS) për dorëzimin e dokumenteve. Tre ditë afat kanë mësuesit për të dorëzuar dosjen e regjistrimit pranë Drejtorive …

Lexo më shumë »

Mësuesve do u rritet paga me 10 %

Mësuesit do tu rritet paga me 10 %. E deklaroi ministri i Financave Arben Ahmetaj në  aktivitetin e organizuar sot paradite. Ministri i Financave Arben Ahmetaj kërkoi të nënvizonte se me qeverinë e kaluar “rritja e pagave dhe pensioneve janë bërë me rritje borxhi ndërsa sot  është hera e parë “që rritja e pagave dhe pensioneve nuk krijon borxh të …

Lexo më shumë »

Bajrami: Mësimdhënësit e viteve të 90-ta të mos kërkojnë Dekorata

Duke e përmendur edhe veten si pjesë e arsimit të viteve ’90, Arsim Bajrami tha se mësimdhënësit e asaj kohe nuk duhet të kërkojnë dekorata. Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami foli sot në Kuvend për çështjen e njohjes së kontributit të mësimdhënësve në vitet 90-99. Duke iu përgjigjur pyetjes parlamentare të deputetes së AAK-së Teuta Haxhiu rreth …

Lexo më shumë »

Provimi i shtetit për mësuesit, në tri javët e para të korrikut

Provimi i shtetit për profesionin e rregulluar të mësuesit do të zhvillohet gjatë tri javëve të muajit korrik. Gjithçka bëhet me dije nga Agjencia Kombëtare e Provimeve, e cila ka përcaktuar dhe dokumentet që duhet të kenë kandidatët në ditën e testimit. Pjesëmarrësve iu kërkohet të jenë të pajisur me letërnjoftim, kopjen e tyre dhe faturën e pagesës së tarifës …

Lexo më shumë »

Zvicra vendos: Fëmijët myslimanë mund t’ua zgjasin dorën mësuesve

Autoritetet zvicerane kanë marrë vendimin që nuk mund të bëhet përjashtim për nxënësit myslimanë që të mos japin dorën personave të gjinisë së kundërt, shkruan The Guardian.  “Religjioni nuk mund të jetë arsyetim që të mos t’ia japësh dorën mësueses”, kanë deklaruar autoritete zvicerane. Ky reagim vjen pas rishikimit të vendimit të një shkolle në kantonin verior të Bazelit, përmes të cilit …

Lexo më shumë »

Ish-refugjatja shpallet mësuesja më e mirë në botë

Mësuesja palestineze, Hanan Al Hroub, për shkak të mënyrës së saj të mësimit ka fituar çmimin e mësuesit më të mirë në botë, prej 1 milion dollarësh. Hanan Al Hroub u rrit në një kamp refugjatësh palestinezë dhe tani punon si mësuese, raporton BBC-ja. Ajo është e specializuar për mbështetjen e fëmijëve, të cilët kanë qenë të traumatizuar nga dhuna. Fituesi …

Lexo më shumë »

Ky është urimi i Isa Mustafës për 7 Marsin

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook ka uruar të gjithë mësimdhënësit me rastin e festës së “ Ditës së Mësuesit” 7 Marsin. “Mësues të dashur, Juve që për shumë gjenerata kishit dhe keni për mision shpërndarjen e mësimit dhe dijes, sot në përvjetorin e themelimit të shkollës së parë shqipe, ju …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co