Ballina / Tag: Meksika

Tag: Meksika

Meksika, Italia dhe Hungaria me ambasadorë të rinj në Maqedoni

Meksika, Italia dhe Hungaria kanë vendosur të rifreskojnë përfaqësitë e tyre diplomatike në Maqedoni duke emëruar ambasador të rinj.  Kryetari i Maqedonisë Gjorgje Ivanov sot ka pranuar letrat kredenciale për tre ambasadorët e sapo emëruar. Ambasador i ri i Italisë në Maqedoni është: Carlo Romero, Ambasador i ri i Hungarisë në Maqedoni është: Ishtvan Laslo Duks, Ambasador i ri i Meksikës në Maqedoni …

Lexo më shumë »

Shqipëri-Meksikë, mundësi bashkëpunimi në fushën e biznesit

Shtohen mundësitë e bashkëpunimit në fushën e biznesit mes Shqipërisë dhe Meksikës. Bashkëthemeluesi i “Info Telekom”, “Promarketing Albania” dhe “Digicom Albania”, Marin Gjonaj, dhe drejtuesi  i përgjithshëm i albaniannews.com, Ilir Kulla, kanë zhvilluar një sërë takimesh biznesi gjatë javës së shkuar në Meksikë, ku mund të theksohet arritja e një marrëveshjeje për bashkëpunim të ndërsjelltë me “Grupo Carso Holdings”, që drejtohet nga Carlos Slim Domit. Ky i fundit …

Lexo më shumë »

Protestat e mësuesve në Meksikë: Gjashtë të vrarë në Oaxaca

Gjashtë persona janë vrarë në Meksikën jugore në përleshjet mes mësuesve dhe policisë. 50 persona të tjerë janë plagosur duke përfshirë shumë oficerë të policisë. Incidenti ndodhi në Oaxaca, ndërsa autoritetet thanë se policia ishin duke bërë përpjekje për të pastruar rrugët. /klankosova/ 

Lexo më shumë »

Presidenti i Meksikës propozon legalizimin e marijuanës

Presidenti i Meksikës, Enrique Pena Nieto, ka propozuar legalizimin e marijuanës për qëllime mjekësore dhe lehtësimin e kufizimeve për përdorim personal të drogës. Propozimi përfshin rritjen e sasisë që mund të bartin përdoruesit nga 5 gram sa është aktualisht, në 28 gram. Pena Nieto ka thënë se do ta dërgojë propozimin në Kongres. Kurse, dhjetëra-mijëra njerëz janë vrarë nga dhuna që …

Lexo më shumë »

Biden u kërkon falje meksikanëve

Zëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, u ka kërkuar ndjesë meksikanëve për sulmet verbale të kandidatit republikan Donald Trump gjatë fushatës presidenciale. Gjatë një konference për shtyp me presidentin Enrike Pena Nieto në Meksiko City, Biden nuk përmendi emrin e miliarderit amerikan, pavarësisht se dënoi deklaratat e tij ku i ka quajtur meksikanët trafikantë droge, kriminelë dhe …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co