Ballina / Tag: Marko Gjuriq

Tag: Marko Gjuriq

Gjuriq: Edita Tahiri është qytetare e Serbisë

I ashtuquajturi shef i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, tha sot se e priste në veri të Kosovës ardhjen e paparalajmëruar të ministres për Dialog, Edita Tahirin, ku, siç tha ai, “”është kontrabanduar me një Dacia të vjetër”. “Kjo është shprehje e papërgjegjësisë personale dhe nuk ka nevojë askush të kontrabandohet. Edita Tahiri është qytetare e …

Lexo më shumë »

Rriten tensionet mes Listës Srpska

I ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka dërguar mesazhe jo-miqësore për deputetët serbë që kanë marrë pjesë në seancën e Kuvendit të Kosovës.  Teksa ka qëndruar dje në Medvegjë, Gjuriq ka thënë se nuk ka asnjë pikë dyshimi që kthimi i shpinës ndaj Serbisë prej deputetëve, që ai i quan “të vetëemëruar” të …

Lexo më shumë »

Mustafa thotë do të kërkojë nga BE të marrë masa ndaj Gjuriqit

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, tha sot në Ferizaj se do të kërkojë nga Bashkimi Europian të marrë masa ndaj Serbisë për sjelljet provokuese të zyrtarit të saj, Marko Gjuriqit. Duke folur me rastin e përurimit të ETC-së në këtë qytet, kryeministri Isa Mustafa ka folur për deklaratat e Marko Gjuriqit në veri të Mitrovicës. Mustafa tha se do të …

Lexo më shumë »

Gjuriq u kontrabandua përmes një ambulance shëndetësore në veri të Kosovës

Shefi i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën, Marko Gjuriq u shfaq sot në inaugurimin e një pike ilegale karburantësh në veri të Kosovës, megjithëse kishte urdhër ndalese për të hyrë në Kosovë. Edhe pse ende nuk ka një qëndrim zyrtar për rrugët që ka përdorur Gjuriq, nga burime të policisë mësohet se ai është kontrabanduar në orët e hershme të …

Lexo më shumë »

Telekom Serbija mori licencën për punë në gjithë territorin e Kosovës

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, tha sot në Mitrovicë se Telekomi i Serbisë “ka marrë licencën për punë në gjithë territorin e Kosovës e Metohisë”. Gjuriq, i cili arriti në Mitrovicë me gjithë ndalesën nga autoritetet e Kosovës, tha sot në Mitrovicë b se “do t’ua transmetoj njerëzve se Telekomit të Serbisë sot i …

Lexo më shumë »

Marko Gjuriqit i ndalohet hyrja në Kosovë

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka refuzuar kërkesën e Marko Gjuriqit për të hyrë në Kosovë. Sipas burimeve, Gjuriq ka kërkuar leje nga MPJ për të hyrë nesër në Kosovë. Deri tek vendimi i Ministrisë së Jashtme ka ardhur pas informacioneve se Gjuriq së bashku me disa zyrtarë të tjerë të kanë pasur në plan që nesër në …

Lexo më shumë »

Gjuriq tallet me bllokadën që serbët i bën Kryeministrit: KFOR’i e kontrabandoi Mustafën nëpër mal

Drejtori i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, është tallur sot me bllokadën që serbët ia kanë bërë eskortës së Kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa, i cili ishte nisur në Veri për të marrë pjesë në përuruimin e një ure. Gjuriq ka thënë se Kryeministrin “krahinor” më pas e ka kontrabanduar KFOR’i nëpër një rrugë malore, në të …

Lexo më shumë »

Në Bruksel vazhdon dialogu teknik

Në Bruksel sot do të vazhdojë raundi i bisedimeve në nivel të ekspertëve në dialogun teknik mes Prishtinës dhe Beogradit. Drejtori i të ashtuquajturës Zyre serbe për Kosovën Marko Gjuriq pret që deri në fund të javës të caktohet data për fillimin e punës së Gjykatës Themelore në Mitrovicë dhe Gjykatës së Lartë e Apelit për komunitetet me shumicë serbe …

Lexo më shumë »

Mariq e Gjuriq flasin për Asociacionin nga Veriu i Mitrovicës

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq dhe një nga ministrat serbë në Qeverinë e Kosovës, Ljubomir Mariq presin që Asociacioni i Komunave Serbe (AKS) të formohet dhe “Prishtina t`i përmbush detyrimet në lidhje me marrëveshjen e Brukselit për AKS-në” Mariq iu tha gazetarëve në Mitrovicën Veriore se Qeveria e Kosovës duhet të zbatojë …

Lexo më shumë »

Gjuriq: Qeveria e Serbisë ndërtoi shtëpi e apartamente për serbët në Kosovë

Qeveria e Serbisë, në 100 ditët e para të mandatit ka ndërtuar në Kosovë 41 apartamente, 16 shtëpi dhe ka shpërndarë 53 pako me material ndërtimor për ndërtimin e shtëpive. Kështu ka deklaruar Drejtori i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, gjatë një vizite në Lagjen e Boshnjakëve në pjesën veriore të Mitrovicës. Për një ndërtesë ai …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co