Ballina / Tag: Maqedonia

Tag: Maqedonia

Ekskluzive: Shqipëria, Maqedonia dhe Bosnja, shtete më të korruptuara se Kosova (Dokument)

Shqipëria, Maqedonia dhe Bosnje e Hercegovina rezultojnë të jenë shtete me korrupsion më të madh se Kosova. Këto konstatime dalin nga një projekt hulumtues i financuar nga Bashkimi Evropian dhe i implementuar nga Qendra për Studime të Demokracisë (CSD), me seli në Bullgari, i cili ditë më parë është prezantuar në Uashington, raporton lajmi.net. Në këtë hulumtim, 50% e qytetarëve …

Lexo më shumë »

Agata Rogosh, mbajti ligjëratë në Institutin Albanologjik në Prishtinë

Një ligjëratë për çështjen e kujtesës dhe harresës në kontekstin e ikonografisë, kryesisht në kohën e socializmit në Shqipëri por edhe në krahasim me vendet e tjera si: Maqedonia e Kosova. Kjo ligjëratë u mbajt nga albanologia polake Agata Rogosh, për të cilën ishte kënaqësi të hulumtojë e studioj mbi temën për të cilën u fol gjatë ditës së mërkurë …

Lexo më shumë »

Erdogan: Bosnja dhe Maqedonia t’i bashkohen NATO-s

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka thënë se NATO-ja nuk është duke zbarkuar mjaftueshëm forca në Detin e Zi. Për ta bërë edhe më të fortë Aleancën, Erdogan ka thënë se Bosnjë Hercegovina dhe Maqedonia duhet t’i bashkohen sa më shpejt NATO-s. Sipas Erdoganit, për këtë arsye, NATO-ja nuk mund ta kundërshtojë prezencën ruse në këtë hapësirë. Ai ka …

Lexo më shumë »

Kryediplomatët e Ballkanit, në Tiranë para samitit të Parisit

Rreth 4 muaj përpara takimit që pritet të mbahet në Paris mes vendeve të Ballkanit Perendimor dhe BE-së, i cili do të jetë dhe takimi i tretë i këtij lloji pasi atij në Berlin dhe Vjenë, Shqipëria do të mirëpresë në datat 30-31 mars ministrat e Jashtëm të vendeve të rajonit. Të pranishëm në këtë takim, i cili do të …

Lexo më shumë »

Howitt kërcënon Shkupin: BE do të tërheqë rekomandimin për anëtarësim

Eurodeputeti britanik Richard Howitt ka theksuar se Maqedonia ose të mbajë demokracinë, ose do të tërhiqet rekomandimi për anëtarësim në BE. Ai këtë porosi e ka dhënë profilin e tij në “Twitter”, ndërsa paraprakisht në Parlamentin Evropian theksoi se në Maqedoni ka krizë serioze politike, e cila ka vënë në pikëpyetje demokracinë. Sipas tij, reformat në media janë të domosdoshme për …

Lexo më shumë »

Mbi 90 mijë shqiptarë u shpërngulën nga Maqedonia

Mbi 90 mijë shqiptarë janë shpërngulur nga Maqedonia, shkruan sot gazeta “Dnevnik”, duke cituar burime të KSHZ-së, e cila ka nisur verifikimin e të dhënave të MPB-së dhe krahasimin e tyre me të dhënat e institucioneve të tjera. Sipas kësaj gazete, bëhet fjalë për 100 mijë banorë, prej të cilëve siç thuhet 90 mijë janë shqiptarë. Nuk dihet se cila …

Lexo më shumë »

Për 55 ditë nëpër Maqedoni kanë kaluar 86.462 refugjatë

Policia maqedonase njoftoi se në 24 orët e kaluara u janë dhënë vërtetime për kërkues të azilit 616 shtetasve të huaj, nga të cilët 249 meshkuj dhe 146 femra, si dhe 221 fëmijë që shoqërojnë bartësin e vërtetimit. Sipas shtetësisë, vërtetime kanë marrë 393 shtetas të Sirisë dhe 223 shtetas të Irakut, ndërsa me dokumentin nuk është pajisur asnjë shtetas …

Lexo më shumë »

Maqedoni: Ministrat e LSDM-se japin dorëheqje nga qeveria

Ministrat dhe zëvendës ministrat nga LSDM-ja dhanë dorëheqje nga qeveria teknike, deklaroi sot ministri i punëve të brendshme, Oliver Spasovski në një pres konferencë para qeverisë. Ai kërkoi nga Parlamenti që sot t`i konstatoje dorëheqjet e tyre. Duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve, çka nëse Parlamenti sjell vendim të mos shpërbëhet dhe t`i shtyje zgjedhjet, Spasovski theksoi se dorëheqjet …

Lexo më shumë »

Shpërbërja e Kuvendit, të martën hyn në fuqi vendimi

Vendimi për shpërndarjen e Kuvendit të Maqedonisë që pritet të hyjë në fuqi të martën në mesnatë mund të anulohet vetëm nëse caktohet një seancë e jashtëzakonshme, me kërkesë të një numri të caktuar të deputetëve apo të kryeministrit. Kështu vlerëson ish Kryetari i Kuvendit, Stojan Andov duke komentuar aspektet juridike të gjendjes së krijuar lidhur me mbajtjen e zgjedhjeve. …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co