Ballina / Tag: Lumir Abdixhiku

Tag: Lumir Abdixhiku

Abdixhiku e quan lajm të keq për shqiptarët zgjedhjen e Tillersonit Sekretar i Shtetit

Analisti Lumir Abdixhiku ka komentuar zgjedhjen e Rex Tillersonit Sekretar të Shtetit në SHBA, duke thënë se ky është një lajm shumë i keq për shqiptarët, pasi ai është mik personal i Putinit dhe prorus. “Mik personal i Vladimir Putin, i dekoruar me medaljen e miqësisë nga Kremlini, biznesmen me asete multimiliardëshe në Rusi, Rex Tillerson është zgjedhur Sekretar i …

Lexo më shumë »

Kosova biznes më të madh me Serbi se me Shqipëri

Dy shtetet më të varfra në Evropë, të prapambetura, të pa shkollë, të pa shnetë e të pa drejtë. Kështu e përshkruan Kosovën dhe Shqipërinë, Lumir Abdixhiku, drejtor i institutit “Riinvest”. 104 vite pas shpalljes së pavarësisë, statistikat tregojnë se shqiptarët më së paku bashkëpunojnë mes vete në fushën e ekonomisë. Në Kosovë e Shqipëri, më shumë hyjnë mallra nga …

Lexo më shumë »

Abdixhiku ‘selam’ të fuqishëm analistëve në Shqipëri: Kosova do të bënte luftë për ju, e ju për ne?

Analisti Lumir Abdixhiku iu është kundërvu fuqishëm disa analistëve në Shqipëri të cilët që nga vizita e Edi Ramës në Serbi dhe ndeshjet e para të Kombëtares së Kosovës në futboll kanë filluar të “vjellin vrer” nga Kosova dhe kosovarët. Abdixhiku ka reaguar ndaj shkrimit tendencioz të Blendi Fevziut, Mero Bazës dhe Babaramos. Në këto shkrime të këtyre analistëve, që …

Lexo më shumë »

“Investimi në gra është investim në të ardhmen e shtetit”

Duke investuar në gra, shteti investon në fëmijë dhe rrjedhimisht në të ardhmen e tij. Kështu ka deklaruar ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, i cili mori pjesë në themelimin e projektit ”Forumi Ekonomik i Gruas” nga Instituti Riinvest. Në organizimin e sotëm u tha se ky projekt, është themeluar me qëllim të ndihmesës së grave për pjesëmarrje më të madhe …

Lexo më shumë »

Abdixhiku: Dy gjëra që Kosova duhet t’i dijë e bëjë pas “Brexit”

Drejtori i i Institutit Riinvest, Lumir Abdixhiku në një postim në Facebook ka shkruar për daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian. Sipas tij që nga sot projekti i BE-së do të jetë shumë i largët për Kosovën. Postimi i Abdixhikut në Facebook: 1. Projekti i BE-së do të vazhdojë, por, nga sot, i njëjti do të jetë shumë …

Lexo më shumë »

Në horizont një parti e re politike, kush do të jenë anëtarët

Një parti e re politike po vjen në skenën politike të Kosovës, por përveç Ilir Dedës, që nga e hëna e bëri publik lajmin pas shkëputjes me Vetëvendosjen, ende nuk dihet qartë se cilët do të jenë emrat e tjerë që do t’i bashkohen atij. Alternativa e re politike që pritet të dalë në publik për pak muaj, synon t’i …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co