Ballina / Tag: Lufta

Tag: Lufta

Me Alepon, por larg Alepos!

Njerëzimin nuk e bashkon veç gëzimi, por dhe trishtimi. E tillë ishte ndërgjegjja e njerëzve të thjeshtë anembanë botës pas pamjeve të trishta nga Alepo. Këto pesë vite lufte e masakra na kanë bërë të besojmë se sirianët janë jetimët e shekullit. Qindra mijëra të vdekur e plagosur, mbi 12 milionë të shpërngulur, brenda një shpejtësie kohore marramendëse, e kthyen Sirinë …

Lexo më shumë »

Media dhe prodhimi i njerëzve të fjetur

Sociologët e kanë ditur prej kohësh që shumica prej nesh janë goxha të mirë. Punojmë mirë në grup dhe kujdesemi për njëri-tjetrin. Përgjithësisht themi të vërtetën, kujdesemi për të vegjlit dhe të moshuarit. Në thelb, jemi pozitivë dhe zemërgjerë. Shpirti i gjerë ndihmon për të shpjeguar pse jemi kaq të suksesshëm si specie dhe pse sot jemi shtatë miliardë njerëz. …

Lexo më shumë »

Ekonomia s’të bën të lumtur

Instituti “Legatum” me qendër në Londër ka hartuar një raport ku rendit 142 vende të botës me kriter të ashtuquajturin prosperitetin e tyre. Jo vetëm ekonomia është ajo që ndikon në mirëqenien e shteteve, pasi sipas institutit “Legatum ka me shume se kaq. Sipas tyre, janë 89 aspekte të jetës në këto vende që flasin shumë, duke filluar nga treguesit …

Lexo më shumë »

Amerikë: Pëkujtohen të rënët

Është bërë traditë në Amerikë që të hënën e fundit të muajit maj të nderohet kujtimi i të rënëve në luftë. Këtë vit Dita e të Rënëve shënohet sot (30 Maj). Amerikanët sot si çdo vjet do të reflektojnë mbi sakrificën e bashkëkombësve të tyre, përsëri. Rreshta të tërë me varre të të rënëve në varrezat kombëtare të Arlingtonit, pritet …

Lexo më shumë »

15 vjet nga rënia e komandant “Tigrit”

Sot bëhen 15 vjet nga rënia e dëshmorit Fadil Nimani, i njohur ndryshe si komandant “Tigri”. Fadil Nimani ishte nga fshati Gërgoc i Gjakovës, një ushtar dhe dëshmor i luftës në Maqedoni. Komandant “Tigri” iu bashkua forcave shqiptare që luftonin edhe më tutje pas çlirimit të Kosovës për lirinë e shqiptarëve në territoret e administruara nga Maqedonia, gjatë viteve 2000. …

Lexo më shumë »

Tony Blair mund të akuzohet për krime lufte në Irak

Jeremy Corbyn, politikani britanik lideri aktual i Partisë Laburiste, është përgatitur për të kërkuar hetime për ish kryeministrin Tony Blair, për krime të luftës të kryera në luftën e Irakut. Kërkesa për hetime do të paraqitet me 6 korrik të këtij viti, pasi të analizohen dëshmitë se si ka vepruar qeveria e asaj kohe gjatë këtij konflikti, shkruan The Independent. …

Lexo më shumë »

Bosnja, me muze për fëmijët që u rritën gjatë Luftës së përgjakshme

Muzeu ende nuk ka ndërtesë por po udhëton nëpër qytete të ndryshme të Bosnjës. Një muze në Bosnjë do të dokumentojë eksperiencat e fëmijëve gjatë Luftës së vitit 1990. Muzeu po i pyet qytetarët të kontribuojnë me materialet, rrobat dhe tregimet e tyre nga koha e Luftës së përgjakshme. Muzeu i Fëmijërisë së Luftës do të hapet në Sarajevë këtë …

Lexo më shumë »

Dokumentari për luftën në Kosovë merr çmim të parë në Amerikë

Filmi i BIRN, Të Paidentifikuarit, i cili heton komandantët përgjegjës për sulmet brutale gjatë luftës në Kosovë, mori çmim si dokumentari më i mirë i shkurtër në Festivalin e Filmit për Europën Juglindore në Los Anxheles. Të Paidentifikuarit, i cili nxjerr emrat e zyrtarëve serbë që urdhëruan sulme në fshatrat e Kosovës rreth qytetit të Pejës në 1999 dhe ata …

Lexo më shumë »

Ahmeti: Dëshmorët ranë për flamur kombëtar e jo për një pëlhurë

Me një akademi përkujtimore, Komuna e Prishtinës ka përmbyllur aktivitetet e sotme në shënim të Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Prishtinës. Duke u kujtuar vepra e tyre në këtë akademi u tha se dëshmorët janë ata që dhanë gjithçka për lirinë e vendit duke shënuar kështu historinë. Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti tha se politikanët e vendit …

Lexo më shumë »

Talibanët paralajmërojnë nisjen e “sezonës pranverore” të luftimeve

Talibanët në Afganistan kanë paralajmëruar fillimin e sezone ‘së nxehtë’ të luftimeve, një deklaratë e përvitshme që shënon nisjen e verës së dhunshme. Përmes një e-maili dërguar sot organizatave mediale, militantët thanë se e ashtuquajtura ‘ofensiva pranverore’ ka filluar sot në orën 5 të mëngjesit, sipas kohës lokale. Talibanët thanë se fushatën e kanë quajtur ‘operacioni Omar’, në nderim të …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co