Ballina / Tag: Lufta ne Siri

Tag: Lufta ne Siri

Irani del haptas kundër SHBA-së

Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, ka thënë sot në Teheran se vendi i tij e kundërshton prezencën e SHBA-së në bisedime për paqe në Siri, që do të mbahen në kryeqytetin e Kazakistanit, Astana, javën e ardhshme pas vendimit të Rusisë dhe Turqisë për ta ftuar Uashingtonin. “Ne s’i kemi ftuar ata, dhe jemi kundër prezencës së …

Lexo më shumë »

Me Alepon, por larg Alepos!

Njerëzimin nuk e bashkon veç gëzimi, por dhe trishtimi. E tillë ishte ndërgjegjja e njerëzve të thjeshtë anembanë botës pas pamjeve të trishta nga Alepo. Këto pesë vite lufte e masakra na kanë bërë të besojmë se sirianët janë jetimët e shekullit. Qindra mijëra të vdekur e plagosur, mbi 12 milionë të shpërngulur, brenda një shpejtësie kohore marramendëse, e kthyen Sirinë …

Lexo më shumë »

Grupet siriane: Rusia e involvuar në krime lufte

Katër organizata siriane e kanë akuzuar Rusinë se ka kryer ose është bashkëfajtore për krime të luftës në Siri, duke thënë se nga sulmet ajrore ruse në qytetin Aleppo, janë vrarë 1,207 civilë, përfshirë 380 fëmijë. Në një letër dërguar Komisionit të Pavarur Ndërkombëtar të Hetimeve për Sirinë, grupet i kanë shënuar 304 sulme të dyshuara të kryera në Alepo, …

Lexo më shumë »

Turqia: Rreth 50.000 njerëz do të evakuohen nga Aleppo brenda 2-3 ditëve

Rreth 50.000 njerëz pritet të evakuohen nga lindja e Aleppos në Siri, përmes një operacioni që pritet që kompletohet brenda dy apo tri ditëve. Kështu ka thënë sot për Reuters një zyrtar i lartë turk. Një operacion ka nisur sot për evakuimin e mijëra civilëve dhe luftëtarëve nga bastioni i fundit i rebelëve në Aleppo. Operacioni është pjesë e një …

Lexo më shumë »

Egeland: Ka filluar evakuimi në Aleppo, por sërish ka incidente

Këshilltari i OKB-së për çështje humanitare, Jan Egeland ka thënë sot se ai është optimist për evakuimin e mijëra civilëve nga Aleppo lindore, ndonëse kërkesa ruse për përfshirjen e OKB-së iu ka shkuar shumë vonë. “Sapo e kemi marrë informacionin nga rusët që thonë se na duan të përfshirë në evakuim, por konfirmimi për këtë ka ardhur tani, këtë mëngjes, …

Lexo më shumë »

Mogherini i bën thirrje qeverisë siriane që të mbrojë civilët

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, i ka bërë thirrje sot qeverisë siriane dhe Rusisë që të bëjnë ç’është e mundur që t’i mbrojnë civilët në Aleppo. “Prioritet në këto orë që të mbrohen civilët, t’u garantohet kalim të sigurt nga vendi i konfliktit në vende të sigurta”, ka thënë sot Mogherini, transmeton Asociated Press. Mogherini ka deklaruar …

Lexo më shumë »

Marsh në Kosovë kundër bombardimeve në Aleppo

Një grup studentësh të Universitetit të Prishtinës, “Hasan Prishtina”, kanë organizuar një marsh protestues kundër bombardimeve në Aleppo. Në një njoftim të publikuar në internet studentët i kanë bërë ftesë gjithë OJQ-ve dhe qytetarëve të Republikës për pjesëmarrje. Protesta do të mbahet me 16 dhjetor, në ora 14:00 dhe Nisja do të bëhet nga Teatri Kombëtar. /Express/

Lexo më shumë »

Ferri në Tokë: Humanizmit po i vjen fundi në Aleppo

Civilë po vriten në vend, teksa betejës për Aleppon po i vjen fundi. Raportohet për civilë të vrarë dhe të bllokuar në ndërtesa në kohën kur forcat e Bashar al-Assadit po e marrin qytetin më të madh të Sirisë. Forcat pro-qeveritare po ekzekutojnë civilët, përfshirë gratë e fëmijët. Në disa raste, forcat luajale ndaj Assadit po futen brenda shtëpive duke …

Lexo më shumë »

Shefi i OKB-së alarmon për mizoritë ndaj civilëve në Aleppo

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-moon ka shprehur alarmin “mbi raportet e mizorive kundër një numri të madh të civilëve” në Aleppo. Ban Ki-moon u bëri thirrje të gjitha palëve, veçanërisht qeverisë së Sirisë dhe aleatëve të saj, për të mbrojtur civilët. Një këshilltar humanitar i OKB-së, Jan Egeland më parë tha se Siria dhe Rusia ishin “të përgjegjshme” për …

Lexo më shumë »

Acarohen marrëdhëniet Moskë – Ankara

Kremlini tha të mërkurën se deklarata e presidentit turk, Rexhep Taip Erdogan, se forcat e tij në Siri ishin atje për të rrëzuar presidentin Bashar al-Assad ishte një surprizë në Moskë dhe se priste një shpjegim nga Ankaraja. Në një fjalim të martën, Erdogan ka dënuar atë që ai tha se ishte dështim i Kombeve të Bashkuara në Siri dhe …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co