Ballina / Tag: LSI

Tag: LSI

“Zgjedhjet në Shqipëri t’i monitorojë administrata e Trump”

Përmes nënkryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, LSI­-ja ka kërkuar që zgjedhjet e 18 qershorit në vendin tonë të monitorohen edhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës përveç Bashkimit Europian. Vasili foli jashtë Kryesisë së Kuvendit pas diskutimeve në komisionin e posaçëm për reformën zgjedhore, duke theksuar se monitorimi nga administrata e re amerikane e Donald Trump do …

Lexo më shumë »

Rama: Duam të jemi në koalicion me LSI-në

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tha se Partia Socialiste synon që në zgjedhjet e ardhshme të hyjë në koalicion me Lëvizjen Socialiste për Integrim. Këtë deklaratë, kreu i PS-së e bëri në mbledhjen e Asamblesë. “Ne do të fitojmë në zgjedhjet e ardhshme më shumë sesa në zgjedhjet e kaluara dhe patjetër që qëllimi ynë strategjik është të jemi bashkë …

Lexo më shumë »

Prokuroria: Tahiri, Selami dhe Roshi fshehën dënimet

Prokuroria e Përgjithshme e Shqipërisë ka njoftuar këtë të martë se në kuadër të kontrollit të formularëve të vetëdeklarimit të zyrtarëve ka konstatuar fshehje të të dhënave nga dy deputetë të Parlamentit shqiptar dhe një kryetar bashkie. Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e organit qendror të akuzës ka bërë me dije se bëhet fjalë për deputetët Dashamir Tahiri, i …

Lexo më shumë »

Kuvend, miratohet me 80 vota pro buxheti 2017

Kuvendi miratoi me 80 vota pro projekt-buxhetin për vitin 2017. Pas diskutimeve maratonë të seancës së mbrëmshme, me vetëm votat e mazhorancës kuvendi kaloi nën për nen buxhetin. Në votim nuk mori pjesë opozita. Kuvendi miratoi gjithashtu edhe rritjen e pagave në institucionet Kushtetuese. Ndërkohë Kuvendi ka votuar edhe projektligjet e tjera të parashikuara në rendin e ditës. Ndërsa, nuk është …

Lexo më shumë »

Meta: Zgjedhjet e ardhshme me lista të hapura

Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI), i ka të qarta kërkesat për të ndryshuar Kodin Zgjedhor, kur pritet që puna e komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore të zgjatet edhe me 60 ditë. Kërkesën për lista të hapura e ka përforcuar vetë kryetari Ilir Meta, në apelin drejtuar forcave politike për të bërë pjesë të listave zgjedhore sa më shumë akademikë …

Lexo më shumë »

Apeli i Metës për partitë shqiptare në Maqedoni: Nxirrni mësime

“Shpresojmë që shqiptarët të nxjerrin mësimin e duhur dhe të forcojnë bashkëpunimin e tyre në të ardhmen”. Kështu është shprehur kryetari i LSI-së Ilir Meta sot pasdite duke përshëndetur zgjedhjet në Maqedoni. Në mbledhjen e Këshillit Drejtues kombëtar, Ilir Meta tha : Shpresojmë që forcat politike shqiptare të kontribuojnë në stabilitetin e Maqedonisë,  të nxjerrin mësimet e duhura dhe të forcojnë bashkëpunim e …

Lexo më shumë »

Basha: Marrëveshje me LSI për Nishanin President; Meta: S’kam detyrim

Edi Rama ka rritur presionin në marrjen e një përgjigje për vijimin e koalicionit, kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta nuk ka ende një vendim. A kemi sot një vendim të LSI-së për të garuar në koalicion me  Edi Ramën në vitin 2017? Meta: Po të kishte një vendim do ta kishe marrë vesh ndër të parët… Ftesës së …

Lexo më shumë »

Meta: Kemi nevojë ta lidhim rininë më fort me vendin

Lëvizja Rinore për Integrim organizoi një shfaqje artistike në kuadër të festave të 28-29 nëntorit të titulluar “UNË dhe TI Talente”. Gjatë aktivitetit, Kryetari i LSI-së Ilir Meta përshëndeti organizatorët dhe përgëzoi të rinjtë për iniciativën dhe talentin e tyre, ndërsa theksoi se kjo rini është e ardhmja e vendit dhe si e tillë duhet bërë gjithçka që ata ta …

Lexo më shumë »

Ilir Meta rikonfirmohet kryetar i LSI-së

Ilir Meta është rikonfirmuar si kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim, me 76% të votave të anëtarëve të kësaj partie. Ornela Muhametaj, kryetarja e KQZ së LSI tha se Meta u shpall fitues me 31.815 vota. Në votim morrën pjesë 84.29 për qind të anëtarëve të LSI në të gjithë vendin, ku nga kutitë e votimit 508 vota ishin të …

Lexo më shumë »

Nis procesi zgjedhor për kryetarin dhe anëtarët e Konventës të LSI

Anëtarët e Lëvizjes Socialiste për Integrim i drejtohen sot (6 nëntor) kutive të votimit për të zgjedhur kryetarin e Partisë si dhe anëtarët e Konventës Kombëtare. Në të gjithë Shqipërinë, janë hapura 225 qendra votimi. Korrespondentët e Ora News njoftojnë se procesi ka nisur normalisht. Kështu, në Kukës, qendra e votimit janë hapur në qytet si dhe në 14 njësitë …

Lexo më shumë »
lajme.infosite.allajme.infosite.co